Rýsuje se podjezd.  Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

 

Konec obav z dalšího nadjezdu, který by negativně zasáhl do života obyvatel města. Vedení poděbradské radnice se podařilo přesvědčit Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) k vybudování podjezdu, který má pod tratí u skláren protnout páteřní krajskou komunikaci se Žižkovem.

 

podjezd255

 

Podle jedné z variant nového podjezdu (vyznačen červeně) by řidiči jedoucí z Jiráskovy ulice mohli odbočit přímo do ulic Revoluční i Budovcova. Pokud by chtěli pokračovat do ulice Za Nádražím, využili by novou silnici lemující trať

 

Velkou vlnu odporu vzbudila v létě informace, že SŽDC chystá v rámci dlouhodobého trendu rušení železničních přejezdů výstavbu nadjezdu. Nota bene, když další přemostění trati mělo dle plánu ústit u ulice Karla Čapka, respektive u Bažantnice na opačné straně kolejí. Vedení města, opozice i poděbradská veřejnost unisono tento projekt kritizovaly. „Budovat třetí nadjezd v tak krátkém úseku považuji za nesprávné, a to jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska urbanistického, neboť nadjezd by výrazně zasáhl do charakteru stávající zástavby,“ uvedl starosta Poděbrad Jaroslav Červinka.


Zástupci města deklarovali, že preferují na místě zrušeného přejezdu u skláren (mezi ulicemi Jiráskova a Revoluční) podjezd pro vozidla osobní dopravy a jednotky integrovaného záchranného sboru. I proto se už v průběhu listopadu uskutečnila schůzka, na které vedení města v čele se starostou Červinkou a místostarosty Romanem Schulzem a Miroslavem Holasem a za přítomnosti vedoucích odborů a odborného poradce pro architekturu jednalo o celé věci se zástupci SŽDC. „Vedení města vnímá plánovanou modernizaci jako velmi citlivou pro občany, a proto se rozhodlo k jednání přizvat občanskou veřejnost, která vyjádřila svůj názor prostřednictvím petice,“ uvedla Radka Kakrdová, tisková mluvčí poděbradské radnice.


Po delší diskuzi souhlasili zástupci SŽDC s tím, že na další jednání připraví městem preferovanou variantu podjezdu Jiráskova/Revoluční. Před pár dny pak radnice zveřejnila dva situační nákresy, které zpracovala společnost Pontex již v roce 2004. „Kromě toho, že vedení města preferuje podjezd pro vozidla osobní dopravy a jednotky integrovaného záchranného sboru, požaduje v podjezdu i vybudování bezpečného prostoru pro pěší a cyklisty,“ vysvětlila dále Kakrdová.

 

Dopravní (r)evoluce

Obě představené varianty mění zcela zásadně urbanistickou a dopravní situaci v dané lokalitě. Podle prvního návrhu by řidiči jedoucí z Jiráskovy ulice mohli odbočit přímo do ulic Revoluční či Budovcova. Pokud by chtěli pokračovat dále do ulice Za Nádražím, využili by novou silnici lemující trať na žižkovské straně. Ta by je zavedla až k nově zbudovanému kruhovému objezdu v ústí ulice Mírová. Také druhá varianta počítá s kruhovým objezdem v Mírové ulici a silnicí v místech dnešní parkové cesty. Navrhuje však mimo jiné zásadní zrušení „jednosměrek“ v ulicích Budovcova a Mírová. Při cestě od skláren by pak řidiči mířící do Revoluční ulice museli poměrně komplikovaně využít zmíněný kruhový objezd. Úpravu prostoru naproti sklárnám řeší oba nákresy stejně – prodloužením ulice Boženy Němcové, kterou by vedl hlavní dopravní tah z Družstevní ulice na Žižkov.


V souvislosti se zrušením přejezdu u skláren potvrdili zástupci SŽDC také plán na zrušení dvou dalších přejezdů v Poděbradech. „Přejezdy v lokalitě ulic Na Hrázi/U Bažantnice a ulic Boučkova/Stavební budou zrušeny bez náhrady. Vedení města požadovalo u přejezdu Na Hrázi/U Bažantnice pracovat s variantami nadchodu i podchodu, v ulici Boučkova/Stavební panovala shoda s vybudováním nadchodu,“ dodala mluvčí Kakrdová. SŽDC rovněž představila opatření ke snížení hlučnosti; vybudování protihlukových stěn plánuje v ulicích Skladištní, Boučkova, Za Nádražím, Jungmannova a v části Velkého Zboží.


Text: Aleš Kubelka
Nákres: Pontex, s. r. o.

(13. 12. 2018)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 1/2019 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title12019__

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

 

Soundtrack odkrývá karty

Mezinárodní festival SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta.

 

Show na nebi

Přes uplakané počasí si o první prosincové neděli nenechaly ujít slavnostní rozsvícení košatého smrku v centru města stovky lidí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY