Sedmero městských pilířů roku. Co letos chystá poděbradská radnice?

 

Kromě mnoha kulturních a sportovních akcí a „osmičkových“ výročí a oslav se v letošním roce v Poděbradech uskuteční i řada projektů, oprav či rekonstrukcí. Jaké budou ty nejzásadnější?

 

1. REKONSTRUKCE HALY BIOS

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. „Půjde o kompletní výměnu pláště, novou odpruženou podlahu, rozšíření sálu, nové šatny a také vybudování regulérního hlediště pro přibližně 300 diváků. Součástí rekonstrukce bude i úprava parkoviště a přilehlého okolí,“ přiblížil změny v především basketbalové „aréně“ na Ostende starosta Poděbrad Ladislav Langr. Důstojnou sportovní halu si Poděbrady jistojistě zaslouží, vždyť se v dosluhující „BIOSCE“ hrála ještě před pár lety dokonce nejvyšší soutěž mužů v košíkové a koná se v ní řada prvotřídních akcí celorepublikového věhlasu (galavečery boxu, významné soutěže aerobiku, mažoretek, apod.).

2. NOVÝ SBĚRNÝ DVŮR

Podle výše investic patří na pomyslné druhé místo poděbradských projektů v roce 2018 výstavba nového sběrného dvoru, který bude na úrovni 21. století a bude splňovat všechny ekologické limity. Obyvatelům města poskytne mnohem vyšší komfort služeb, než je tomu doposud. Detailnější informace o tomto plánu přineseme v některém z dalších vydání PN.

3. BIKETOWER

biketower_vizualizace_Na bronzovou příčku zařadilo vedení města výstavbu parkovací věže pro cyklisty – tzv. BIKETOWER. „Stejnou stavbu už v prosinci otevřeli v Lysé nad Labem a já věřím, že ji ještě do letních prázdnin zprovozníme i v Poděbradech,“ podotkl optimisticky starosta Langr.  Avizované zahájení stavby cyklověže v těsném sousedství budovy vlakového nádraží bylo loni odloženo mimo jiné z důvodů pozdržení dotačního titulu z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

4. ZATEPLENÍ PANELÁKŮ

Obyvatelé tří městských domů v Kunštátské a Budovcově ulici se dočkají kompletního zateplení paneláků ještě v první polovině roku 2018. Stejně tak se poděbradská radnice podílí – jako menšinový vlastník – na zateplení dalších bytových domů ve městě. „V loňské topné sezoně jsme zaznamenali zlepšení účinnosti při výrobě tepla. To bylo zřejmé především u zásadně opravené kotelny v ulici Boučkova. Podobná, ale ještě zásadnější oprava, respektive revitalizace, je připravována i pro kotelny v oblasti Žižkov. Realizace akce však bude podmíněna příznivým přijetím návrhu všemi odběrateli tepla a především jejich souhlasem s odběrem tepla na dlouhodobém základě,“ uvedl Jaroslav Beneš, ředitel Městské realitní, a. s.

5. KANALIZACE NA ZÁMOSTÍ

Očekávané vybudování nové kanalizace a vodovodu v lokalitě Zámostí se posunulo dalšími kroky ke startu. „Věříme, že zvládneme veškerá povinná vyjádření státních orgánů, abychom v první polovině roku 2018 zahájili výstavbu kanalizace od ulice Na Zámostí až k Jezeru,“ sdělila poděbradská radnice. Majetkoprávní vypořádání, která stála za průtahy oddalujícími start akce, se podařila městu již vyřešit, což by mělo znamenat „zelenou“ pro brzké zahájení prací. Zámostí a Jezero jsou jedny z posledních míst, která je třeba odkanalizovat a napojit na zrekonstruovanou čističku odpadních vod. Po dokončení prací by se mělo koupaliště na Jezeře začít dále rozvíjet a v jeho areálu by mohly vzniknout další rekreační objekty.

6. REVITALIZACE DIVADELNÍ ULICE

Koncem roku 2017 bylo ukončeno výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce parku v Divadelní ulici, který by měl být nově moderně upraven a poskytovat příjemný oddech v moderním prostředí, včetně interaktivních prvků pro děti. Trojúhelníkový prostor, který na lázeňské kolonádě svírají ulice Divadelní a Na Valech, projde zásadní proměnou. Jedná se o plochu zeleně o rozloze cca 1300 m2, na kterou v jižní části navazuje rekonstruovaný objekt knihovny s venkovní úpravou. Snahou je propojit zrekonstruovanou zahradu knihovny s tímto veřejným prostorem a dát jim jednotící ráz relaxační pobytové plochy pro návštěvníky. „Bránu“ do parku by měly mimo jiné zpestřit keřové tvary okrasných jabloní, trvalková výsadba či cesta ze zatravňovací ekologické dlažby.

7. NOVÁ HASIČÁRNA VE ZBOŽÍ

hasicarna_zbozi_1_Po několikaletém úsilí města byla otevřena začátkem ledna ve Velkém Zboží zrekonstruovaná a rozšířená hasičská zbrojnice, která bude současně sloužit jako spolkový dům pro tuto významnou část Poděbrad. Stavba byla dokončena dle Smluv o dílo 31. 12. 2017. „Slavnostní otevření se konalo 5. ledna 2018 při příležitosti 110. výročí založení SDH ve Velkém Zboží,“ zvěstovala dobrou zprávu především pro „železné muže“ ze Zboží tisková mluvčí města Lenka Hotovcová. Část moderní hasičárny je navržená jako garáže techniky s přilehlou šatnou a umývárnou pro osoby vykonávající zásah, další část objektu bude sloužit jako místnost krizového štábu a kancelář velitele zásahu s kuchyňkou. Součástí stavby je také věž na sušení hadic.

A nejen to…

 

* V květnu dojde k otevření zrekonstruovaného Havířského kostelíka. Do jeho interiéru se vrátí mimo jiné kopie oltářních obrazů a sošek havířů, které zde byly zhruba před 40 lety odcizeny.


* Pokud půjde vše podle představ radních, mohl by se v průběhu roku zařadit trojlístek ulic Chládkova, Šantlova a Hlaváčova mezi bezprašné asfaltové ulice města s odpovídajícím chodníkem a osvětlením.


* Poděbradská radnice bude i nadále hledat cestu, jak podpořit výstavbu dalších hokejových šaten na zimním stadionu.


* Středočeským krajem má být zahájena rekonstrukce ulice Revoluční, na které se město bude podílet novými chodníky a osvětlením. Stejný investor, tedy Středočeský kraj, by měl přestavět rizikovou křižovatku u dálničního sjezdu z D11 (u Přední Lhoty) na okružní.


* Na rok 2018 je naplánováno rozšíření Základní umělecké školy v budově ZŠ TGM o půdní prostory.

Text a foto: Aleš Kubelka
Vizualizace: BIKEPROJECT, s. r. o.


Věž místo zámku. U nádraží roste BIKETOWER

Věž místo zámku. U nádraží roste BIKETOWER

Koncem dubna začali dělníci u vlakového nádraží s výstavbou parkovací cyklověže. Ta se má stát podle autorů projektu luxusní kolárnou ve městě cyklistice zaslíbeném.

celý článek >>>

První obchůzka roku vedla centrem města

První obchůzka roku vedla centrem města

Vedení radnice, zaměstnanci úřadu a několik zvídavých občanů utvořilo zhruba dvacetičlennou skupinu, která se začátkem dubna vydala na první letošní obchůzku městem.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Kláru Jiráskovou (Volba pro Poděbrady) a Miroslava Holase (Naše Poděbrady).

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VIII.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VIII.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další dvě lokality. Také ty by se mohly v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VII.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VII.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

S radním Lukavcem o rozkolu se starostou, kauze Netíková i útocích na generel

S radním Lukavcem o rozkolu se starostou, kauze Netíková i útocích na generel

Má stát za zpackaným a předraženým Generelem dopravy, dusnem na stavebním úřadu a šikanou úředníků i podnikatelů. Radní Zbyněk Lukavec, poděbradská „lovná zvěř“ posledních týdnů, je trnem v oku jeho oponentů. Oprávněně?

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VI.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být VI.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Kaufland se nevzdal. I přes petici míří do Poděbrad

Kaufland se nevzdal. I přes petici míří do Poděbrad

Hned několik velkých obchodních řetězců lačně krouží nad poděbradskými pozemky. Nejblíže k výstavbě nového supermarketu má supermarket Kaufland.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY