Sedmero městských pilířů roku. Co letos chystá poděbradská radnice?

 

Kromě mnoha kulturních a sportovních akcí a „osmičkových“ výročí a oslav se v letošním roce v Poděbradech uskuteční i řada projektů, oprav či rekonstrukcí. Jaké budou ty nejzásadnější?

 

1. REKONSTRUKCE HALY BIOS

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. „Půjde o kompletní výměnu pláště, novou odpruženou podlahu, rozšíření sálu, nové šatny a také vybudování regulérního hlediště pro přibližně 300 diváků. Součástí rekonstrukce bude i úprava parkoviště a přilehlého okolí,“ přiblížil změny v především basketbalové „aréně“ na Ostende starosta Poděbrad Ladislav Langr. Důstojnou sportovní halu si Poděbrady jistojistě zaslouží, vždyť se v dosluhující „BIOSCE“ hrála ještě před pár lety dokonce nejvyšší soutěž mužů v košíkové a koná se v ní řada prvotřídních akcí celorepublikového věhlasu (galavečery boxu, významné soutěže aerobiku, mažoretek, apod.).

2. NOVÝ SBĚRNÝ DVŮR

Podle výše investic patří na pomyslné druhé místo poděbradských projektů v roce 2018 výstavba nového sběrného dvoru, který bude na úrovni 21. století a bude splňovat všechny ekologické limity. Obyvatelům města poskytne mnohem vyšší komfort služeb, než je tomu doposud. Detailnější informace o tomto plánu přineseme v některém z dalších vydání PN.

3. BIKETOWER

biketower_vizualizace_Na bronzovou příčku zařadilo vedení města výstavbu parkovací věže pro cyklisty – tzv. BIKETOWER. „Stejnou stavbu už v prosinci otevřeli v Lysé nad Labem a já věřím, že ji ještě do letních prázdnin zprovozníme i v Poděbradech,“ podotkl optimisticky starosta Langr.  Avizované zahájení stavby cyklověže v těsném sousedství budovy vlakového nádraží bylo loni odloženo mimo jiné z důvodů pozdržení dotačního titulu z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

4. ZATEPLENÍ PANELÁKŮ

Obyvatelé tří městských domů v Kunštátské a Budovcově ulici se dočkají kompletního zateplení paneláků ještě v první polovině roku 2018. Stejně tak se poděbradská radnice podílí – jako menšinový vlastník – na zateplení dalších bytových domů ve městě. „V loňské topné sezoně jsme zaznamenali zlepšení účinnosti při výrobě tepla. To bylo zřejmé především u zásadně opravené kotelny v ulici Boučkova. Podobná, ale ještě zásadnější oprava, respektive revitalizace, je připravována i pro kotelny v oblasti Žižkov. Realizace akce však bude podmíněna příznivým přijetím návrhu všemi odběrateli tepla a především jejich souhlasem s odběrem tepla na dlouhodobém základě,“ uvedl Jaroslav Beneš, ředitel Městské realitní, a. s.

5. KANALIZACE NA ZÁMOSTÍ

Očekávané vybudování nové kanalizace a vodovodu v lokalitě Zámostí se posunulo dalšími kroky ke startu. „Věříme, že zvládneme veškerá povinná vyjádření státních orgánů, abychom v první polovině roku 2018 zahájili výstavbu kanalizace od ulice Na Zámostí až k Jezeru,“ sdělila poděbradská radnice. Majetkoprávní vypořádání, která stála za průtahy oddalujícími start akce, se podařila městu již vyřešit, což by mělo znamenat „zelenou“ pro brzké zahájení prací. Zámostí a Jezero jsou jedny z posledních míst, která je třeba odkanalizovat a napojit na zrekonstruovanou čističku odpadních vod. Po dokončení prací by se mělo koupaliště na Jezeře začít dále rozvíjet a v jeho areálu by mohly vzniknout další rekreační objekty.

6. REVITALIZACE DIVADELNÍ ULICE

Koncem roku 2017 bylo ukončeno výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce parku v Divadelní ulici, který by měl být nově moderně upraven a poskytovat příjemný oddech v moderním prostředí, včetně interaktivních prvků pro děti. Trojúhelníkový prostor, který na lázeňské kolonádě svírají ulice Divadelní a Na Valech, projde zásadní proměnou. Jedná se o plochu zeleně o rozloze cca 1300 m2, na kterou v jižní části navazuje rekonstruovaný objekt knihovny s venkovní úpravou. Snahou je propojit zrekonstruovanou zahradu knihovny s tímto veřejným prostorem a dát jim jednotící ráz relaxační pobytové plochy pro návštěvníky. „Bránu“ do parku by měly mimo jiné zpestřit keřové tvary okrasných jabloní, trvalková výsadba či cesta ze zatravňovací ekologické dlažby.

7. NOVÁ HASIČÁRNA VE ZBOŽÍ

hasicarna_zbozi_1_Po několikaletém úsilí města byla otevřena začátkem ledna ve Velkém Zboží zrekonstruovaná a rozšířená hasičská zbrojnice, která bude současně sloužit jako spolkový dům pro tuto významnou část Poděbrad. Stavba byla dokončena dle Smluv o dílo 31. 12. 2017. „Slavnostní otevření se konalo 5. ledna 2018 při příležitosti 110. výročí založení SDH ve Velkém Zboží,“ zvěstovala dobrou zprávu především pro „železné muže“ ze Zboží tisková mluvčí města Lenka Hotovcová. Část moderní hasičárny je navržená jako garáže techniky s přilehlou šatnou a umývárnou pro osoby vykonávající zásah, další část objektu bude sloužit jako místnost krizového štábu a kancelář velitele zásahu s kuchyňkou. Součástí stavby je také věž na sušení hadic.

A nejen to…

 

* V květnu dojde k otevření zrekonstruovaného Havířského kostelíka. Do jeho interiéru se vrátí mimo jiné kopie oltářních obrazů a sošek havířů, které zde byly zhruba před 40 lety odcizeny.


* Pokud půjde vše podle představ radních, mohl by se v průběhu roku zařadit trojlístek ulic Chládkova, Šantlova a Hlaváčova mezi bezprašné asfaltové ulice města s odpovídajícím chodníkem a osvětlením.


* Poděbradská radnice bude i nadále hledat cestu, jak podpořit výstavbu dalších hokejových šaten na zimním stadionu.


* Středočeským krajem má být zahájena rekonstrukce ulice Revoluční, na které se město bude podílet novými chodníky a osvětlením. Stejný investor, tedy Středočeský kraj, by měl přestavět rizikovou křižovatku u dálničního sjezdu z D11 (u Přední Lhoty) na okružní.


* Na rok 2018 je naplánováno rozšíření Základní umělecké školy v budově ZŠ TGM o půdní prostory.

Text a foto: Aleš Kubelka
Vizualizace: BIKEPROJECT, s. r. o.


Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Oslavy Dne Poděbrad se blíží. Které osobnosti převezmou v pondělí 4. března při slavnostním večeru v divadle městské ceny? Zde jsou jejich jména.

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Vážení rodiče, v pondělí 1. dubna a v úterý 2. dubna 2019 proběhne v Základní škole T. G. Masaryka v Poděbradech ve Školní ulici i v budově na Žižkově zápis do prvních tříd (místo zápisu je možné zvolit podle vlastního uvážení). Naše paní učitelky přivítají budoucí prvňáčky vždy v době od 13.00 do 17.00 hodin.

celý článek >>>

Prevence kriminality 2018

Prevence kriminality 2018

Stejně jako v roce 2017, tak i v roce 2018 realizovalo město Poděbrady projekt ze státního rozpočtu z Programu prevence kriminality, který byl vyhlášen Ministerstvem vnitra ČR. Projekt s názvem „Prevence zneužívání seniorů“ byl realizován Územním odborem Nymburk ve spolupráci s městem Nymburk a Policií ČR.

celý článek >>>

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Ta zvláštní zkratka NZDM znamená nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Je určeno těm z nich, kteří tráví svůj volný čas neorganizovaně, potřebují poradit při řešení pro ně složitých životních situací nebo hledají zázemí pro svoje aktivity.

celý článek >>>

PF 2019

PF 2019

Vážení a milí spoluobčané!
Jsme na prahu nového roku 2019, a tak nám dovolte, abychom vám do příštích dnů, týdnů a měsíců popřáli vše nejlepší – pevné zdraví, osobní úspěchy a pohodu v okruhu lidí, které máte rádi a kterých si vážíte.

celý článek >>>

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Nejzásadnější poděbradský projekt roku 2019, který zahrnuje rekonstrukci a rozšíření dosluhující sportovní haly BIOS, provázejí komplikace s výskytem azbestu.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Miroslava Holase (Naše Poděbrady) a Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY