Sedmero městských pilířů roku. Co letos chystá poděbradská radnice?

 

Kromě mnoha kulturních a sportovních akcí a „osmičkových“ výročí a oslav se v letošním roce v Poděbradech uskuteční i řada projektů, oprav či rekonstrukcí. Jaké budou ty nejzásadnější?

 

1. REKONSTRUKCE HALY BIOS

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. „Půjde o kompletní výměnu pláště, novou odpruženou podlahu, rozšíření sálu, nové šatny a také vybudování regulérního hlediště pro přibližně 300 diváků. Součástí rekonstrukce bude i úprava parkoviště a přilehlého okolí,“ přiblížil změny v především basketbalové „aréně“ na Ostende starosta Poděbrad Ladislav Langr. Důstojnou sportovní halu si Poděbrady jistojistě zaslouží, vždyť se v dosluhující „BIOSCE“ hrála ještě před pár lety dokonce nejvyšší soutěž mužů v košíkové a koná se v ní řada prvotřídních akcí celorepublikového věhlasu (galavečery boxu, významné soutěže aerobiku, mažoretek, apod.).

2. NOVÝ SBĚRNÝ DVŮR

Podle výše investic patří na pomyslné druhé místo poděbradských projektů v roce 2018 výstavba nového sběrného dvoru, který bude na úrovni 21. století a bude splňovat všechny ekologické limity. Obyvatelům města poskytne mnohem vyšší komfort služeb, než je tomu doposud. Detailnější informace o tomto plánu přineseme v některém z dalších vydání PN.

3. BIKETOWER

biketower_vizualizace_Na bronzovou příčku zařadilo vedení města výstavbu parkovací věže pro cyklisty – tzv. BIKETOWER. „Stejnou stavbu už v prosinci otevřeli v Lysé nad Labem a já věřím, že ji ještě do letních prázdnin zprovozníme i v Poděbradech,“ podotkl optimisticky starosta Langr.  Avizované zahájení stavby cyklověže v těsném sousedství budovy vlakového nádraží bylo loni odloženo mimo jiné z důvodů pozdržení dotačního titulu z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

4. ZATEPLENÍ PANELÁKŮ

Obyvatelé tří městských domů v Kunštátské a Budovcově ulici se dočkají kompletního zateplení paneláků ještě v první polovině roku 2018. Stejně tak se poděbradská radnice podílí – jako menšinový vlastník – na zateplení dalších bytových domů ve městě. „V loňské topné sezoně jsme zaznamenali zlepšení účinnosti při výrobě tepla. To bylo zřejmé především u zásadně opravené kotelny v ulici Boučkova. Podobná, ale ještě zásadnější oprava, respektive revitalizace, je připravována i pro kotelny v oblasti Žižkov. Realizace akce však bude podmíněna příznivým přijetím návrhu všemi odběrateli tepla a především jejich souhlasem s odběrem tepla na dlouhodobém základě,“ uvedl Jaroslav Beneš, ředitel Městské realitní, a. s.

5. KANALIZACE NA ZÁMOSTÍ

Očekávané vybudování nové kanalizace a vodovodu v lokalitě Zámostí se posunulo dalšími kroky ke startu. „Věříme, že zvládneme veškerá povinná vyjádření státních orgánů, abychom v první polovině roku 2018 zahájili výstavbu kanalizace od ulice Na Zámostí až k Jezeru,“ sdělila poděbradská radnice. Majetkoprávní vypořádání, která stála za průtahy oddalujícími start akce, se podařila městu již vyřešit, což by mělo znamenat „zelenou“ pro brzké zahájení prací. Zámostí a Jezero jsou jedny z posledních míst, která je třeba odkanalizovat a napojit na zrekonstruovanou čističku odpadních vod. Po dokončení prací by se mělo koupaliště na Jezeře začít dále rozvíjet a v jeho areálu by mohly vzniknout další rekreační objekty.

6. REVITALIZACE DIVADELNÍ ULICE

Koncem roku 2017 bylo ukončeno výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce parku v Divadelní ulici, který by měl být nově moderně upraven a poskytovat příjemný oddech v moderním prostředí, včetně interaktivních prvků pro děti. Trojúhelníkový prostor, který na lázeňské kolonádě svírají ulice Divadelní a Na Valech, projde zásadní proměnou. Jedná se o plochu zeleně o rozloze cca 1300 m2, na kterou v jižní části navazuje rekonstruovaný objekt knihovny s venkovní úpravou. Snahou je propojit zrekonstruovanou zahradu knihovny s tímto veřejným prostorem a dát jim jednotící ráz relaxační pobytové plochy pro návštěvníky. „Bránu“ do parku by měly mimo jiné zpestřit keřové tvary okrasných jabloní, trvalková výsadba či cesta ze zatravňovací ekologické dlažby.

7. NOVÁ HASIČÁRNA VE ZBOŽÍ

hasicarna_zbozi_1_Po několikaletém úsilí města byla otevřena začátkem ledna ve Velkém Zboží zrekonstruovaná a rozšířená hasičská zbrojnice, která bude současně sloužit jako spolkový dům pro tuto významnou část Poděbrad. Stavba byla dokončena dle Smluv o dílo 31. 12. 2017. „Slavnostní otevření se konalo 5. ledna 2018 při příležitosti 110. výročí založení SDH ve Velkém Zboží,“ zvěstovala dobrou zprávu především pro „železné muže“ ze Zboží tisková mluvčí města Lenka Hotovcová. Část moderní hasičárny je navržená jako garáže techniky s přilehlou šatnou a umývárnou pro osoby vykonávající zásah, další část objektu bude sloužit jako místnost krizového štábu a kancelář velitele zásahu s kuchyňkou. Součástí stavby je také věž na sušení hadic.

A nejen to…

 

* V květnu dojde k otevření zrekonstruovaného Havířského kostelíka. Do jeho interiéru se vrátí mimo jiné kopie oltářních obrazů a sošek havířů, které zde byly zhruba před 40 lety odcizeny.


* Pokud půjde vše podle představ radních, mohl by se v průběhu roku zařadit trojlístek ulic Chládkova, Šantlova a Hlaváčova mezi bezprašné asfaltové ulice města s odpovídajícím chodníkem a osvětlením.


* Poděbradská radnice bude i nadále hledat cestu, jak podpořit výstavbu dalších hokejových šaten na zimním stadionu.


* Středočeským krajem má být zahájena rekonstrukce ulice Revoluční, na které se město bude podílet novými chodníky a osvětlením. Stejný investor, tedy Středočeský kraj, by měl přestavět rizikovou křižovatku u dálničního sjezdu z D11 (u Přední Lhoty) na okružní.


* Na rok 2018 je naplánováno rozšíření Základní umělecké školy v budově ZŠ TGM o půdní prostory.

Text a foto: Aleš Kubelka
Vizualizace: BIKEPROJECT, s. r. o.


Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Od dubna 2018 začala výstavba nového sběrného dvora v areálu Technických služeb města Poděbrad, s. r. o.

celý článek >>>

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Doba dovolených je v plném proudu a vlna veder dává zapomenout na sychravé dny. Pro naši společnost je současné období obdobím vrcholících činností v oblasti zateplování bytových domů tak, aby v nadcházející zimní sezoně bylo vše připraveno na nejchladnější roční období.

celý článek >>>

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Když se před lety léčil v místních lázních, mohl se při procházkách Poděbrady dosyta kochat zdejší architekturou. V té době jej jistě ani nenapadlo, že on sám bude jednou přispívat k tomu, aby i budoucí generace zde mohly obdivovat novodobé stavby. Životní cesty jsou však nepředvídatelné, a tak se z Milana Košaře stal před pár dny městský architekt.

celý článek >>>

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Zastupitelstvo města Poděbrady rozhodlo, že na počest 100. výročí státnosti Poděbrady ocení unikátními pamětními medailemi 25 žijících osobností, jejichž činnost byla nebo stále ještě je pro Poděbrady významným přínosem. Kdo bude vybrán, je v rukou veřejnosti, tedy každého z nás.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Radka Smejkala (Volba pro Poděbrady) a Petra Fialu (ODS).

celý článek >>>

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Za přítomnosti několika zastupitelů a také zájemců z řad veřejnosti byla na městském úřadě projednána prezentace Studie veřejného osvětlení města Poděbrady.

celý článek >>>

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

V pondělí 18. 6. se uskutečnila další ze série pravidelných obchůzek vedení města jednotlivými lokalitami Poděbrad. Tentokrát se účastníci blíže podívali na situaci panující v městské části Žižkov.

celý článek >>>

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Školní rok 2017/18 je už historií. Studenti a pedagogové vyměnili úmorný dril u kateder a náročné přípravy v kabinetech za vytoužený letní odpočinek a rekreaci mysli. Poděbradské noviny oslovily všechny ředitele poděbradských škol se dvěma prostými a explicitními otázkami.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY