Sociální oblast ve městě: Středočeská Diakonie pomáhá potřebným také na Poděbradsku

 

Organizace s dlouholetou tradicí, jejímž posláním je naplňovat základní význam slova „diakonie“, tedy sloužit lidem.


diakonieDiakonie ČCE – středisko Střední Čechy, jak zní úplný název neziskové organizace, pomáhá potřebným lidem ve Středočeském kraji. Působí v celkem devíti městech a obcích, a provozuje 12 sociálních služeb. Její záběr je přitom velmi široký – od pomoci lidem s mentálním postižením, přes podporu matek a rodin v krizi, až po péči o seniory.

Na Poděbradsku se pak Diakonie věnuje právě poslední jmenované skupině. V Libici nad Cidlinou zřizuje Domov pro seniory a v nedalekých Opolanech a Pátku pak dva Domovy se zvláštním režimem. „Často se nás lidé ptají, co to vlastně ten Domov se zvláštním režimem je,“ uvádí Petr Dvořák, ředitel středočeské Diakonie. „Jedná se o pobytovou službu, která je poskytována celoročně a je určena lidem s určitými specifickými potřebami. V našem případě se jedná o seniory trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence,“ vysvětluje podstatu služby Dvořák.


Diakonie pracuje se seniory velmi individuálně a s důrazem na přátelskou atmosféru, která co nejvíce připomíná domácí prostředí. Tomu jsou přizpůsobeny i počty klientů v jednotlivých zařízeních. Kapacita libického Domova pro seniory činí 30 lůžek, v případě Opolan a Pátku pak pouze 10 lůžek v každém domě. „Pro seniory připravujeme řadu zájmových aktivit, jako jsou výlety do ZOO, výstavy, přednášky, koncerty a další kulturní akce,“ popisuje Dvořák, „díky tomu, že poskytujeme služby i jiným cílovým skupinám, navštěvují seniory třeba i naši kolínští klienti s postižením, kteří pro ně rádi chystají program. Zahrají na kytaru, zazpívají nebo si jen tak popovídají.“


I v Domovech se zvláštním režimem pro klienty připravují řadu zajímavých činností, jako je společné opékání, vycházky, ale třeba také tvoření z dýní či pečení bramboráků. „Klientela v těchto Domovech však vzhledem k onemocnění demencí potřebuje specifický přístup. Veškeré aktivity proto maximálně přizpůsobujeme potřebám i aktuálním možnostem těchto lidí,“ upozorňuje Petra Šebestová, vedoucí zařízení, a zároveň vzpomíná na příběh jedné z klientek v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby: „Paní u nás byla už řadu let, ale za celou tuto dobu nikdo neslyšel její hlas. Nemluvila, nekomunikovala. Nedokázala nám říct, co ji trápí, nebo naopak, co by ji potěšilo. Na základě doporučení jsme proto zakoupili speciální terapeutické panenky, které svou hmotností i velikostí připomínají malé děti. Je téměř neuvěřitelné, jak tato zdánlivá drobnost zafungovala. Paní nejenže panenku přijala, hladila ji, ale dokonce jí začala zpívat! Byl to pro všechny velmi emotivní moment. A pro takové chvilky skutečně stojí za to v naší práci vytrvat.“


Nyní jsou speciální panenky, které mohou mít podobu nejen dětí, ale třeba i psa nebo kočky, využívány ve všech seniorských zařízeních středočeské Diakonie. Díky nim se klienti cítí klidnější, mohou jim sdělit své pocity a přání, někdy si i postěžovat. Panenky dokonce v několika případech představují jediný způsob komunikace mezi člověkem trpícím demencí a pracovníkem. Cena těchto terapeutických pomůcek je však poměrně vysoká – pohybuje se v řádech tisíců korun. „Jsme proto velmi rádi, že existují lidé dobré vůle, kteří nám na koupi těchto unikátních panenek přispěli,“ poděkoval Dvořák dárcům, kteří Diakonii finančně podporují.


Více informací o středočeské Diakonii naleznete na www.diakonie-stred.cz nebo na facebook.com/diakonie.stred.


Text a foto: Pavlína Rumanová, Diakonie ČCE – středisko Střední Čechy

 

 


Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (4. díl)

Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (4. díl)

Můžete se na nás s důvěrou a bez obav obrátit. Většina neřešitelných situací se stává jednodušší, jsou-li na ni dva…

celý článek >>>

 ZPRÁVY Z MĚSTA

ZPRÁVY Z MĚSTA

Aktuality z Poděbrad: únor 2018.

celý článek >>>

Jaké chodníky se letos opraví?

Jaké chodníky se letos opraví?

Rada města schválila plán oprav řady poděbradských chodníků.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Ve druhém díle seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představíme další 2 místa. Ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Začátkem roku se poděbradské nádraží proměnilo v mírné nadsázce ve smeťák. Proč bylo jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a důstojná brána lázeňského města zavalena odpadky a nepořádkem?

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

V minulém vydání PN jsme zveřejnili „letmý“ náhled do obsáhlé práce Ateliéru Šteflovi, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech. V následujícím seriálu vás s tímto přínosným a hodnotným dokumentem seznámíme detailněji, a přineseme tak vizuální potvrzení, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Novinka v parku: plastika „Po koupeli“

Novinka v parku: plastika „Po koupeli“

Horní část parku zdobí od prosince minulého roku nová socha.

celý článek >>>

 Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (3. díl)

Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (3. díl)

Můžete se na nás s důvěrou a bez obav obrátit. Většina neřešitelných situací se stává jednoduššími, jsou-li na ni dva…

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY