Sociální oblast ve městě: Středočeská Diakonie pomáhá potřebným také na Poděbradsku

 

Organizace s dlouholetou tradicí, jejímž posláním je naplňovat základní význam slova „diakonie“, tedy sloužit lidem.


diakonieDiakonie ČCE – středisko Střední Čechy, jak zní úplný název neziskové organizace, pomáhá potřebným lidem ve Středočeském kraji. Působí v celkem devíti městech a obcích, a provozuje 12 sociálních služeb. Její záběr je přitom velmi široký – od pomoci lidem s mentálním postižením, přes podporu matek a rodin v krizi, až po péči o seniory.

Na Poděbradsku se pak Diakonie věnuje právě poslední jmenované skupině. V Libici nad Cidlinou zřizuje Domov pro seniory a v nedalekých Opolanech a Pátku pak dva Domovy se zvláštním režimem. „Často se nás lidé ptají, co to vlastně ten Domov se zvláštním režimem je,“ uvádí Petr Dvořák, ředitel středočeské Diakonie. „Jedná se o pobytovou službu, která je poskytována celoročně a je určena lidem s určitými specifickými potřebami. V našem případě se jedná o seniory trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence,“ vysvětluje podstatu služby Dvořák.


Diakonie pracuje se seniory velmi individuálně a s důrazem na přátelskou atmosféru, která co nejvíce připomíná domácí prostředí. Tomu jsou přizpůsobeny i počty klientů v jednotlivých zařízeních. Kapacita libického Domova pro seniory činí 30 lůžek, v případě Opolan a Pátku pak pouze 10 lůžek v každém domě. „Pro seniory připravujeme řadu zájmových aktivit, jako jsou výlety do ZOO, výstavy, přednášky, koncerty a další kulturní akce,“ popisuje Dvořák, „díky tomu, že poskytujeme služby i jiným cílovým skupinám, navštěvují seniory třeba i naši kolínští klienti s postižením, kteří pro ně rádi chystají program. Zahrají na kytaru, zazpívají nebo si jen tak popovídají.“


I v Domovech se zvláštním režimem pro klienty připravují řadu zajímavých činností, jako je společné opékání, vycházky, ale třeba také tvoření z dýní či pečení bramboráků. „Klientela v těchto Domovech však vzhledem k onemocnění demencí potřebuje specifický přístup. Veškeré aktivity proto maximálně přizpůsobujeme potřebám i aktuálním možnostem těchto lidí,“ upozorňuje Petra Šebestová, vedoucí zařízení, a zároveň vzpomíná na příběh jedné z klientek v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby: „Paní u nás byla už řadu let, ale za celou tuto dobu nikdo neslyšel její hlas. Nemluvila, nekomunikovala. Nedokázala nám říct, co ji trápí, nebo naopak, co by ji potěšilo. Na základě doporučení jsme proto zakoupili speciální terapeutické panenky, které svou hmotností i velikostí připomínají malé děti. Je téměř neuvěřitelné, jak tato zdánlivá drobnost zafungovala. Paní nejenže panenku přijala, hladila ji, ale dokonce jí začala zpívat! Byl to pro všechny velmi emotivní moment. A pro takové chvilky skutečně stojí za to v naší práci vytrvat.“


Nyní jsou speciální panenky, které mohou mít podobu nejen dětí, ale třeba i psa nebo kočky, využívány ve všech seniorských zařízeních středočeské Diakonie. Díky nim se klienti cítí klidnější, mohou jim sdělit své pocity a přání, někdy si i postěžovat. Panenky dokonce v několika případech představují jediný způsob komunikace mezi člověkem trpícím demencí a pracovníkem. Cena těchto terapeutických pomůcek je však poměrně vysoká – pohybuje se v řádech tisíců korun. „Jsme proto velmi rádi, že existují lidé dobré vůle, kteří nám na koupi těchto unikátních panenek přispěli,“ poděkoval Dvořák dárcům, kteří Diakonii finančně podporují.


Více informací o středočeské Diakonii naleznete na www.diakonie-stred.cz nebo na facebook.com/diakonie.stred.


Text a foto: Pavlína Rumanová, Diakonie ČCE – středisko Střední Čechy

 

 


„Akátové“ hřiště u Labe pokřtili nejmenší školáci

„Akátové“ hřiště u Labe pokřtili nejmenší školáci

Za slunného podzimního dopoledne došlo ve středu 22. listopadu 2017 ke slavnostnímu otevření nově zbudovaného dětského hřiště na Labském nábřeží.

celý článek >>>

ZPRÁVY Z MĚSTA

ZPRÁVY Z MĚSTA

Aktuality z Poděbrad: listopad 2017.

celý článek >>>

Sociální oblast ve městě: Oblastní charita Kutná Hora pomáhá i v Poděbradech

Sociální oblast ve městě: Oblastní charita Kutná Hora pomáhá i v Poděbradech

Službu rané péče nabízí Středisko Na Sioně i v poděbradském regionu.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Kláru Jiráskovou (Volba pro Poděbrady) a Stanislava Vavřičku (ČSSD).

celý článek >>>

Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Realizace klíčového projektu radniční koalice, ale i opozičních stran, dostala vážné trhliny a o notný kus se městu vzdálila. Poděbradům citelně chybějící společenský sál mohl být zbudován v OD Růžový slon. Zastupitelé však na svém listopadovém jednání tento záměr nepodpořili. Proč?

celý článek >>>

Fatální omyl „podřízl“ stoletý dub v parku

Fatální omyl „podřízl“ stoletý dub v parku

Přibližně v polovině října byl v lázeňském parku pokácen dub. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby však nešlo o více než stoletý strom, který byl odstraněn nevídaným omylem.

celý článek >>>

ZPRÁVY Z MĚSTA

ZPRÁVY Z MĚSTA

Aktuality z Poděbrad: říjen 2017.

celý článek >>>

FÁMY A FAKTA

FÁMY A FAKTA

V rubrice PN se zaměřujeme na fámy, „zaručené“ zvěsti, případně drby, které mezi lidmi ve městě kolují, a které se nemusí zakládat na pravdě.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY