Sociální oblast ve městě: Středočeská Diakonie pomáhá potřebným také na Poděbradsku

 

Organizace s dlouholetou tradicí, jejímž posláním je naplňovat základní význam slova „diakonie“, tedy sloužit lidem.


diakonieDiakonie ČCE – středisko Střední Čechy, jak zní úplný název neziskové organizace, pomáhá potřebným lidem ve Středočeském kraji. Působí v celkem devíti městech a obcích, a provozuje 12 sociálních služeb. Její záběr je přitom velmi široký – od pomoci lidem s mentálním postižením, přes podporu matek a rodin v krizi, až po péči o seniory.

Na Poděbradsku se pak Diakonie věnuje právě poslední jmenované skupině. V Libici nad Cidlinou zřizuje Domov pro seniory a v nedalekých Opolanech a Pátku pak dva Domovy se zvláštním režimem. „Často se nás lidé ptají, co to vlastně ten Domov se zvláštním režimem je,“ uvádí Petr Dvořák, ředitel středočeské Diakonie. „Jedná se o pobytovou službu, která je poskytována celoročně a je určena lidem s určitými specifickými potřebami. V našem případě se jedná o seniory trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence,“ vysvětluje podstatu služby Dvořák.


Diakonie pracuje se seniory velmi individuálně a s důrazem na přátelskou atmosféru, která co nejvíce připomíná domácí prostředí. Tomu jsou přizpůsobeny i počty klientů v jednotlivých zařízeních. Kapacita libického Domova pro seniory činí 30 lůžek, v případě Opolan a Pátku pak pouze 10 lůžek v každém domě. „Pro seniory připravujeme řadu zájmových aktivit, jako jsou výlety do ZOO, výstavy, přednášky, koncerty a další kulturní akce,“ popisuje Dvořák, „díky tomu, že poskytujeme služby i jiným cílovým skupinám, navštěvují seniory třeba i naši kolínští klienti s postižením, kteří pro ně rádi chystají program. Zahrají na kytaru, zazpívají nebo si jen tak popovídají.“


I v Domovech se zvláštním režimem pro klienty připravují řadu zajímavých činností, jako je společné opékání, vycházky, ale třeba také tvoření z dýní či pečení bramboráků. „Klientela v těchto Domovech však vzhledem k onemocnění demencí potřebuje specifický přístup. Veškeré aktivity proto maximálně přizpůsobujeme potřebám i aktuálním možnostem těchto lidí,“ upozorňuje Petra Šebestová, vedoucí zařízení, a zároveň vzpomíná na příběh jedné z klientek v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby: „Paní u nás byla už řadu let, ale za celou tuto dobu nikdo neslyšel její hlas. Nemluvila, nekomunikovala. Nedokázala nám říct, co ji trápí, nebo naopak, co by ji potěšilo. Na základě doporučení jsme proto zakoupili speciální terapeutické panenky, které svou hmotností i velikostí připomínají malé děti. Je téměř neuvěřitelné, jak tato zdánlivá drobnost zafungovala. Paní nejenže panenku přijala, hladila ji, ale dokonce jí začala zpívat! Byl to pro všechny velmi emotivní moment. A pro takové chvilky skutečně stojí za to v naší práci vytrvat.“


Nyní jsou speciální panenky, které mohou mít podobu nejen dětí, ale třeba i psa nebo kočky, využívány ve všech seniorských zařízeních středočeské Diakonie. Díky nim se klienti cítí klidnější, mohou jim sdělit své pocity a přání, někdy si i postěžovat. Panenky dokonce v několika případech představují jediný způsob komunikace mezi člověkem trpícím demencí a pracovníkem. Cena těchto terapeutických pomůcek je však poměrně vysoká – pohybuje se v řádech tisíců korun. „Jsme proto velmi rádi, že existují lidé dobré vůle, kteří nám na koupi těchto unikátních panenek přispěli,“ poděkoval Dvořák dárcům, kteří Diakonii finančně podporují.


Více informací o středočeské Diakonii naleznete na www.diakonie-stred.cz nebo na facebook.com/diakonie.stred.


Text a foto: Pavlína Rumanová, Diakonie ČCE – středisko Střední Čechy

 

 


Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Od dubna 2018 začala výstavba nového sběrného dvora v areálu Technických služeb města Poděbrad, s. r. o.

celý článek >>>

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Doba dovolených je v plném proudu a vlna veder dává zapomenout na sychravé dny. Pro naši společnost je současné období obdobím vrcholících činností v oblasti zateplování bytových domů tak, aby v nadcházející zimní sezoně bylo vše připraveno na nejchladnější roční období.

celý článek >>>

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Když se před lety léčil v místních lázních, mohl se při procházkách Poděbrady dosyta kochat zdejší architekturou. V té době jej jistě ani nenapadlo, že on sám bude jednou přispívat k tomu, aby i budoucí generace zde mohly obdivovat novodobé stavby. Životní cesty jsou však nepředvídatelné, a tak se z Milana Košaře stal před pár dny městský architekt.

celý článek >>>

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Zastupitelstvo města Poděbrady rozhodlo, že na počest 100. výročí státnosti Poděbrady ocení unikátními pamětními medailemi 25 žijících osobností, jejichž činnost byla nebo stále ještě je pro Poděbrady významným přínosem. Kdo bude vybrán, je v rukou veřejnosti, tedy každého z nás.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Radka Smejkala (Volba pro Poděbrady) a Petra Fialu (ODS).

celý článek >>>

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Za přítomnosti několika zastupitelů a také zájemců z řad veřejnosti byla na městském úřadě projednána prezentace Studie veřejného osvětlení města Poděbrady.

celý článek >>>

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

V pondělí 18. 6. se uskutečnila další ze série pravidelných obchůzek vedení města jednotlivými lokalitami Poděbrad. Tentokrát se účastníci blíže podívali na situaci panující v městské části Žižkov.

celý článek >>>

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Školní rok 2017/18 je už historií. Studenti a pedagogové vyměnili úmorný dril u kateder a náročné přípravy v kabinetech za vytoužený letní odpočinek a rekreaci mysli. Poděbradské noviny oslovily všechny ředitele poděbradských škol se dvěma prostými a explicitními otázkami.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY