Sociální oblast ve městě: Středočeská Diakonie pomáhá potřebným také na Poděbradsku

 

Organizace s dlouholetou tradicí, jejímž posláním je naplňovat základní význam slova „diakonie“, tedy sloužit lidem.


diakonieDiakonie ČCE – středisko Střední Čechy, jak zní úplný název neziskové organizace, pomáhá potřebným lidem ve Středočeském kraji. Působí v celkem devíti městech a obcích, a provozuje 12 sociálních služeb. Její záběr je přitom velmi široký – od pomoci lidem s mentálním postižením, přes podporu matek a rodin v krizi, až po péči o seniory.

Na Poděbradsku se pak Diakonie věnuje právě poslední jmenované skupině. V Libici nad Cidlinou zřizuje Domov pro seniory a v nedalekých Opolanech a Pátku pak dva Domovy se zvláštním režimem. „Často se nás lidé ptají, co to vlastně ten Domov se zvláštním režimem je,“ uvádí Petr Dvořák, ředitel středočeské Diakonie. „Jedná se o pobytovou službu, která je poskytována celoročně a je určena lidem s určitými specifickými potřebami. V našem případě se jedná o seniory trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence,“ vysvětluje podstatu služby Dvořák.


Diakonie pracuje se seniory velmi individuálně a s důrazem na přátelskou atmosféru, která co nejvíce připomíná domácí prostředí. Tomu jsou přizpůsobeny i počty klientů v jednotlivých zařízeních. Kapacita libického Domova pro seniory činí 30 lůžek, v případě Opolan a Pátku pak pouze 10 lůžek v každém domě. „Pro seniory připravujeme řadu zájmových aktivit, jako jsou výlety do ZOO, výstavy, přednášky, koncerty a další kulturní akce,“ popisuje Dvořák, „díky tomu, že poskytujeme služby i jiným cílovým skupinám, navštěvují seniory třeba i naši kolínští klienti s postižením, kteří pro ně rádi chystají program. Zahrají na kytaru, zazpívají nebo si jen tak popovídají.“


I v Domovech se zvláštním režimem pro klienty připravují řadu zajímavých činností, jako je společné opékání, vycházky, ale třeba také tvoření z dýní či pečení bramboráků. „Klientela v těchto Domovech však vzhledem k onemocnění demencí potřebuje specifický přístup. Veškeré aktivity proto maximálně přizpůsobujeme potřebám i aktuálním možnostem těchto lidí,“ upozorňuje Petra Šebestová, vedoucí zařízení, a zároveň vzpomíná na příběh jedné z klientek v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby: „Paní u nás byla už řadu let, ale za celou tuto dobu nikdo neslyšel její hlas. Nemluvila, nekomunikovala. Nedokázala nám říct, co ji trápí, nebo naopak, co by ji potěšilo. Na základě doporučení jsme proto zakoupili speciální terapeutické panenky, které svou hmotností i velikostí připomínají malé děti. Je téměř neuvěřitelné, jak tato zdánlivá drobnost zafungovala. Paní nejenže panenku přijala, hladila ji, ale dokonce jí začala zpívat! Byl to pro všechny velmi emotivní moment. A pro takové chvilky skutečně stojí za to v naší práci vytrvat.“


Nyní jsou speciální panenky, které mohou mít podobu nejen dětí, ale třeba i psa nebo kočky, využívány ve všech seniorských zařízeních středočeské Diakonie. Díky nim se klienti cítí klidnější, mohou jim sdělit své pocity a přání, někdy si i postěžovat. Panenky dokonce v několika případech představují jediný způsob komunikace mezi člověkem trpícím demencí a pracovníkem. Cena těchto terapeutických pomůcek je však poměrně vysoká – pohybuje se v řádech tisíců korun. „Jsme proto velmi rádi, že existují lidé dobré vůle, kteří nám na koupi těchto unikátních panenek přispěli,“ poděkoval Dvořák dárcům, kteří Diakonii finančně podporují.


Více informací o středočeské Diakonii naleznete na www.diakonie-stred.cz nebo na facebook.com/diakonie.stred.


Text a foto: Pavlína Rumanová, Diakonie ČCE – středisko Střední Čechy

 

 


Poděbrady znají nové vedení města. Kontrolní výbor si ponechá koalice

Poděbrady znají nové vedení města. Kontrolní výbor si ponechá koalice

Ustavující zastupitelstvo, konané v poslední říjnový den, potvrdilo znění koaliční smlouvy a s ním spojené personální obsazení vedení města.

celý článek >>>

„I ve funkci starosty chci zůstat Jaroslavem Červinkou“

„I ve funkci starosty chci zůstat Jaroslavem Červinkou“

Na dosavadní politický vrchol své kariéry v komunální politice vyšplhal osmapadesátiletý Jaroslav Červinka. Bývalého odborného referenta stavebního úřadu a dlouholetého „šéfa“ Obecního úřadu v Dymokurech zvolilo 31. října 2018 zastupitelstvo města novým starostou Poděbrad.

celý článek >>>

ZPRÁVY Z MĚSTA

ZPRÁVY Z MĚSTA

Aktuality z Poděbrad: říjen/listopad 2018.

celý článek >>>

Koaliční smlouva podepsána, starostou bude Jaroslav Červinka

Koaliční smlouva podepsána, starostou bude Jaroslav Červinka

To, co bylo pravděpodobné již po zveřejnění výsledků komunálních voleb, je nyní realitou. Koalici na poděbradské radnici vytvořily Naše Poděbrady, STAN a ODS a starostou se stává Jaroslav Červinka.

celý článek >>>

V Poděbradce rostou mzdy a na odbyt jde Poctivá limonáda

V Poděbradce rostou mzdy a na odbyt jde Poctivá limonáda

Firma Poděbradka, vyrábějící značku minerální vody Poděbradka a patřící do holdingu Karlovarské minerální vody, zvyšuje platy zaměstnanců svého výrobního závodu.

celý článek >>>

Ukončení svozu bioodpadů

Ukončení svozu bioodpadů

Technické služby města Poděbrad, s. r. o., oznamují, že svoz biodpadů bude ukončen poslední týden v listopadu. Poslední svoz proběhne v jednotlivých lokalitách dle harmonogramu ve dnech 26.–28. 11. 2018.

celý článek >>>

Mateřská škola Studentská září novotou

Mateřská škola Studentská září novotou

V polovině září představilo vedení Mateřské školy Studentská realizovaný projekt Snížení energetické náročnosti objektu školy.

celý článek >>>

RADNICE INFORMUJE

RADNICE INFORMUJE

4. 10. 2018.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY