ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

 

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 30. 11. 2018) nejvíce zaujala.


Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Milana Suchomela (Volba pro Poděbrady) a Miloše Mikolandu (Naše Poděbrady).

MILAN SUCHOMEL

suchomel_Můj úhel pohledu na jednání zastupitelstva 30. 11. 2018 je celkem jednoduchý. Na tomto mimořádném zasedání byla hlavním bodem realizace poptávky bankovního úvěru ve výši 50 milionů Kč na dofinancování akce „Stavební úpravy sportovní haly Poděbrady“ v rámci přípravy vyrovnaného rozpočtu města na rok 2019.


Dle mého názoru byl tento bod jednání seriózně připraven, o čemž svědčilo i jednoznačné hlasování, které odsouhlasilo přípravu veřejné zakázky za účelem zajištění bankovního úvěru až do výše 50 milionů Kč.


Všichni však věříme, že tento úvěr nebude nutné čerpat, a že se jedná vlastně o potřebu pro sestavení vyrovnaného rozpočtu v této chvíli, tedy v závěru roku 2018, a že konkrétní finanční naplnění rozpočtu města pro rok 2019 umožní realizovat výše jmenovanou akci bez úvěru.

MILOŠ MIKOLANDA

mikolandaMůj úhel pohledu na poslední mimořádné jednání městského zastupitelstva není pohodově adventní. Předpokládám však, že mi voliči nepropůjčili mandát proto, abych jim lhal. Poděbrady zdaleka nevzkvétají investovanou, bývalým starostou Langrem vymyšlenou, miliardou korun. Naopak, on a jeho dříve koaliční, nyní opoziční uskupení, město ošklivě zadlužili. Pokud bych si jako občan objednal zboží či služby, aniž bych měl na jejich úhradu, šlo by o podvod. Tak nějak to bylo s Langrovým podpisem smlouvy na rekonstrukci haly BIOS s rozpočtově nekrytými padesáti miliony korun. Nebylo to jen finanční kasino, ale také porušení zákona o rozpočtových pravidlech. Zatím nevíme, zda a v jaké výši mohly být některé prostředky použity také na různé předvolební taškařice.


Koalice pod vedením starosty Červinky pojala jednobodový program jednání zastupitelstva konstruktivně, bez jakýchkoli verbálních útoků či obviňování, s upřímnou snahou dluhový skandál rychle a bezbolestně vyřešit. Sanace této finanční havárie úvěrovým zajištěním je jedinou smysluplnou variantou pro sestavení vyrovnaného rozpočtu na rok 2019. Naše vstřícnost byla „po zásluze potrestána“ demagogickou rétorikou pana Langra, že nemáme zkušenosti se sestavováním rozpočtu a že se vlastně vůbec nic nestalo. Ani slůvko sebereflexe, natož omluvy.


„Zadlužili jsme je, samozřejmě jsme je zadlužili! Patří jim to, nemuseli do toho lízt, ha, ha, ha,“ byla doslovná reakce staronové zastupitelky a bývalé předsedkyně finančního výboru paní Veberové o přestávce jednání zastupitelstva předchozího. Kouzlo nechtěného, omylem nevypnutý mikrofon se záznamem tak v plné nahotě ukázal občanům skutečné myšlenkové pochody Langrovy party. Pro uspokojení vlastního ega, zhrzeného nenaplněnými ambicemi, jdou proti Poděbradům.   

Foto: archiv

(13. 12. 2018)


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY