ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

 

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 30. 11. 2018) nejvíce zaujala.


Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Milana Suchomela (Volba pro Poděbrady) a Miloše Mikolandu (Naše Poděbrady).

MILAN SUCHOMEL

suchomel_Můj úhel pohledu na jednání zastupitelstva 30. 11. 2018 je celkem jednoduchý. Na tomto mimořádném zasedání byla hlavním bodem realizace poptávky bankovního úvěru ve výši 50 milionů Kč na dofinancování akce „Stavební úpravy sportovní haly Poděbrady“ v rámci přípravy vyrovnaného rozpočtu města na rok 2019.


Dle mého názoru byl tento bod jednání seriózně připraven, o čemž svědčilo i jednoznačné hlasování, které odsouhlasilo přípravu veřejné zakázky za účelem zajištění bankovního úvěru až do výše 50 milionů Kč.


Všichni však věříme, že tento úvěr nebude nutné čerpat, a že se jedná vlastně o potřebu pro sestavení vyrovnaného rozpočtu v této chvíli, tedy v závěru roku 2018, a že konkrétní finanční naplnění rozpočtu města pro rok 2019 umožní realizovat výše jmenovanou akci bez úvěru.

MILOŠ MIKOLANDA

mikolandaMůj úhel pohledu na poslední mimořádné jednání městského zastupitelstva není pohodově adventní. Předpokládám však, že mi voliči nepropůjčili mandát proto, abych jim lhal. Poděbrady zdaleka nevzkvétají investovanou, bývalým starostou Langrem vymyšlenou, miliardou korun. Naopak, on a jeho dříve koaliční, nyní opoziční uskupení, město ošklivě zadlužili. Pokud bych si jako občan objednal zboží či služby, aniž bych měl na jejich úhradu, šlo by o podvod. Tak nějak to bylo s Langrovým podpisem smlouvy na rekonstrukci haly BIOS s rozpočtově nekrytými padesáti miliony korun. Nebylo to jen finanční kasino, ale také porušení zákona o rozpočtových pravidlech. Zatím nevíme, zda a v jaké výši mohly být některé prostředky použity také na různé předvolební taškařice.


Koalice pod vedením starosty Červinky pojala jednobodový program jednání zastupitelstva konstruktivně, bez jakýchkoli verbálních útoků či obviňování, s upřímnou snahou dluhový skandál rychle a bezbolestně vyřešit. Sanace této finanční havárie úvěrovým zajištěním je jedinou smysluplnou variantou pro sestavení vyrovnaného rozpočtu na rok 2019. Naše vstřícnost byla „po zásluze potrestána“ demagogickou rétorikou pana Langra, že nemáme zkušenosti se sestavováním rozpočtu a že se vlastně vůbec nic nestalo. Ani slůvko sebereflexe, natož omluvy.


„Zadlužili jsme je, samozřejmě jsme je zadlužili! Patří jim to, nemuseli do toho lízt, ha, ha, ha,“ byla doslovná reakce staronové zastupitelky a bývalé předsedkyně finančního výboru paní Veberové o přestávce jednání zastupitelstva předchozího. Kouzlo nechtěného, omylem nevypnutý mikrofon se záznamem tak v plné nahotě ukázal občanům skutečné myšlenkové pochody Langrovy party. Pro uspokojení vlastního ega, zhrzeného nenaplněnými ambicemi, jdou proti Poděbradům.   

Foto: archiv

(13. 12. 2018)


Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

Komise jako orgán rady obce

Komise jako orgán rady obce

Před několika týdny zahájilo svou činnost v tomto volebním období celkem 17 komisí. Čtyři z nich zřizuje dle zákona starosta. Těmi se tedy v následujícím textu zabývat nebudu.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Uběhlo 100 dní práce nového zastupitelstva města a vedení radnice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY