ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

 

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 23. 1. 2019) nejvíce zaujala.


Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Jaroslava Štěpána (STAN Poděbrady s podp. KDU-ČSL) a Miroslava Hájka (Volba pro Poděbrady). Zastupitel Hájek se redakci PN omluvil, že z časových důvodů nestihne svůj příspěvek v termínu zaslat.

 

JAROSLAV ŠTĚPÁN

 

J StepanJako nováček v poděbradské komunální politice bych rád svůj „Úhel pohledu“ rozdělil na dvě části, úzce spolu související – část konkrétně se věnující nejdůležitějším bodům zasedání ZM a část obecnou, víceméně spíše úvahu nad stavem současného zastupitelstva a zamyšlení nad tím, co nás v následujících letech čeká.

Schválení dotace pro festival Soundtrack Poděbrady proběhlo jednomyslně i přes určité náznaky na některých facebookových profilech, které naznačovaly možné obstrukce. Všichni jsme si vědomi významu festivalu a většina z nás ví, že jeho konání právě v Poděbradech může pozitivní vnímání našeho města posunout nejenom v celorepublikovém měřítku, ale i za hranicemi naší země. Výtka kolegy Havlase o lepším způsobu vyúčtování a prezentace rozpočtu festivalu je v daném kontextu naprosto legitimní. Snad každý z nás, když do nějakého projektu investuje nemalé peníze, chce mít nad jejich čerpáním základní a nezkreslený přehled.

Jednání o plánovací smlouvě na výstavbu marketu Billa na Bažantnici se postupem času odchýlila od konkrétních problémů dané lokality na výtky kolegů z opozice o právních pochybeních a gramatických chybách obsahu dané smlouvy. Návrh byl tedy stažen a bude připraven do dalšího jednání zastupitelstva. Současně se v této diskuzi řešily problémy týkající se celé lokality, tedy i lokality Jamborovka a několik let odkládané rekonstrukce ulice Revoluční. Zpráva přímo z úst starosty Jaroslava Červinky, že v březnu rekonstrukce Revoluční ulice započne, skutečně potěší.


Založení spolku Pojizeří a Polabí, z. s., je možná nenápadnou, nicméně po zániku spolku Zlatý pruh Polabí důležitou zprávou.

Hlasování o návrhu na udělení výročních cen města Poděbrad by nejspíše proběhlo v klidu, nebýt nenadálého návrhu z řad občanské veřejnosti nominovat Aleše Kubelku, odcházejícího šéfredaktora PN na „Pamětní list starosty města“. Je pravdou, že tradiční článek „Přímá řeč AK” v PN rozdaných zastupitelům před jednáním ZM nebyl úplně vhodným argumentem pro udělení pamětního listu a hlasování tento fakt reflektovalo.

Druhá, obecná část mého zamyšlení, je méně optimistická. Poděbradská politika věrně kopíruje politiku celonárodní a obávám se, že změna bude více než složitá. V našem městě jde de facto o střet životních filozofií.  V poděbradské koalici se sešli lidé, kteří celý svůj život budují hodnoty, dávají lidem práci a jistoty, snaží se problémy řešit aktivně s důvěrou ve své schopnosti a tyto vlastnosti formují jejich náhled na společnost. I v opozici je dost takových lidí, alespoň já je tam vnímám, nicméně jsou upozaděni těmi, kteří vnímají politiku jako způsob osobní sebeprezentace a vlastního zviditelnění. Pečlivě zrežírovaná diskuze občanů kombinovaná s okamžitou prezentací na facebooku je toho důkazem.

Foto: archiv

(7. 2. 2019)

 


Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

Komise jako orgán rady obce

Komise jako orgán rady obce

Před několika týdny zahájilo svou činnost v tomto volebním období celkem 17 komisí. Čtyři z nich zřizuje dle zákona starosta. Těmi se tedy v následujícím textu zabývat nebudu.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Uběhlo 100 dní práce nového zastupitelstva města a vedení radnice.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

V Poděbradech je krásně

V Poděbradech je krásně

Dokonce i ve chvílích, kdy není úplně nejkrásnější počasí. Jsem toho mínění, že je krásně v celém Česku, čili v každém českém i moravském městě. Mám osobní zkušenosti, že ve většině případů ten dojem mívají spíše návštěvníci než stálí obyvatelé.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY