ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

 

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 23. 1. 2019) nejvíce zaujala.


Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Jaroslava Štěpána (STAN Poděbrady s podp. KDU-ČSL) a Miroslava Hájka (Volba pro Poděbrady). Zastupitel Hájek se redakci PN omluvil, že z časových důvodů nestihne svůj příspěvek v termínu zaslat.

 

JAROSLAV ŠTĚPÁN

 

J StepanJako nováček v poděbradské komunální politice bych rád svůj „Úhel pohledu“ rozdělil na dvě části, úzce spolu související – část konkrétně se věnující nejdůležitějším bodům zasedání ZM a část obecnou, víceméně spíše úvahu nad stavem současného zastupitelstva a zamyšlení nad tím, co nás v následujících letech čeká.

Schválení dotace pro festival Soundtrack Poděbrady proběhlo jednomyslně i přes určité náznaky na některých facebookových profilech, které naznačovaly možné obstrukce. Všichni jsme si vědomi významu festivalu a většina z nás ví, že jeho konání právě v Poděbradech může pozitivní vnímání našeho města posunout nejenom v celorepublikovém měřítku, ale i za hranicemi naší země. Výtka kolegy Havlase o lepším způsobu vyúčtování a prezentace rozpočtu festivalu je v daném kontextu naprosto legitimní. Snad každý z nás, když do nějakého projektu investuje nemalé peníze, chce mít nad jejich čerpáním základní a nezkreslený přehled.

Jednání o plánovací smlouvě na výstavbu marketu Billa na Bažantnici se postupem času odchýlila od konkrétních problémů dané lokality na výtky kolegů z opozice o právních pochybeních a gramatických chybách obsahu dané smlouvy. Návrh byl tedy stažen a bude připraven do dalšího jednání zastupitelstva. Současně se v této diskuzi řešily problémy týkající se celé lokality, tedy i lokality Jamborovka a několik let odkládané rekonstrukce ulice Revoluční. Zpráva přímo z úst starosty Jaroslava Červinky, že v březnu rekonstrukce Revoluční ulice započne, skutečně potěší.


Založení spolku Pojizeří a Polabí, z. s., je možná nenápadnou, nicméně po zániku spolku Zlatý pruh Polabí důležitou zprávou.

Hlasování o návrhu na udělení výročních cen města Poděbrad by nejspíše proběhlo v klidu, nebýt nenadálého návrhu z řad občanské veřejnosti nominovat Aleše Kubelku, odcházejícího šéfredaktora PN na „Pamětní list starosty města“. Je pravdou, že tradiční článek „Přímá řeč AK” v PN rozdaných zastupitelům před jednáním ZM nebyl úplně vhodným argumentem pro udělení pamětního listu a hlasování tento fakt reflektovalo.

Druhá, obecná část mého zamyšlení, je méně optimistická. Poděbradská politika věrně kopíruje politiku celonárodní a obávám se, že změna bude více než složitá. V našem městě jde de facto o střet životních filozofií.  V poděbradské koalici se sešli lidé, kteří celý svůj život budují hodnoty, dávají lidem práci a jistoty, snaží se problémy řešit aktivně s důvěrou ve své schopnosti a tyto vlastnosti formují jejich náhled na společnost. I v opozici je dost takových lidí, alespoň já je tam vnímám, nicméně jsou upozaděni těmi, kteří vnímají politiku jako způsob osobní sebeprezentace a vlastního zviditelnění. Pečlivě zrežírovaná diskuze občanů kombinovaná s okamžitou prezentací na facebooku je toho důkazem.

Foto: archiv

(7. 2. 2019)

 


Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY