Úřad musí fungovat ve prospěch města


Jaroslav CervinkajVážení spoluobčané, čtenáři a příznivci Poděbradských novin, do rukou se vám dostává další číslo tohoto periodika, které vás i nadále bude ve čtrnáctidenní frekvenci informovat o dění v Poděbradech, zejména o tom, co se v Poděbradech připravuje. Především v tom vidím poslání Poděbradských novin. Nadále bude též k dispozici jejich elektronická podoba, umožňující zveřejnění obsáhlejších příspěvků, jejichž obsah přesáhl možnosti zveřejnění v tištěné podobě. Věřím, že výstup práce redakčního týmu zaujme čtenáře a bude vnímán jako nezávislý a objektivní.


Uběhlo 100 dní práce nového zastupitelstva města a vedení radnice. Oblast investic a majetku náleží do působnosti starosty města. První místostarosta se věnuje komisím a výborům, oblasti školství a sociální oblasti a druhý místostarosta organizacím města – Technické služby, Městská realitní. Sport, kultura a rozvoj města je oblast společná pro všechny uvolněné zastupitele a rovněž se na nich podílí další členové rady města.


Mých 20 pracovních let ve samosprávě a státní správě je dlouhá doba plná získaných zkušeností, která mi dává možnost mnohé hodnotit. Bohužel musím konstatovat, že některé skutečnosti, s nimiž jsme měli dosud možnost se na radnici seznámit, z mého pohledu moc optimisticky nevypadají. Naléhavý je stav majetku města, včetně některých dlouhodobě nevyužívaných a chátrajících nemovitostí. Další oblastí intenzivní práce jsou investiční akce – rekonstrukce sportovní haly BIOS, která započala s řadou nečekaných problémů, počínajících již u projektu. Probíhají jednání k rekonstrukci Revoluční ulice se všemi zúčastněnými subjekty. Máme za sebou schválení schodkového rozpočtu pro rok 2019, kdy byl schodek pokryt smlouvou o úvěru ve výši 50 mil. Kč (rekonstrukce haly BIOS). Dokončuje se uzávěrka hospodaření města Poděbrady za rok 2018, včetně inventury majetku. Rovněž řešíme organizační strukturu úřadu a jeho personální složení. Často se setkáváme s přesouváním úkolů mezi některými úseky, přičemž lze pak těžko určit konkrétní odpovědnost. Jsme si vědomi, že některá rozhodnutí vedení města nebudou pro úředníky populární, ale naším cílem je, aby úřad fungoval profesionálně ve prospěch města, a finance na jeho provoz byly účelně vynaloženy.


Mimo tyto interní a místní věci běží řada dalších aktivit města, a to i vnějších vztahů a komunikace. V pondělí 4. března již tradičně oslavíme Den Poděbrad, při kterém se vedení města sejde s řadou místních aktivních spoluobčanů, a při slavnostním galavečeru v divadle Na Kovárně budou předány městské ceny. Velmi kladně vnímám několik setkání s majitelem a vedením lázní, kdy se jeví aktivní spolupráce. Aktivity města sahají i mimo jeho území. Jakožto zástupce členského města Sdružení lázeňských míst ČR jsem byl na jeho lednovém sněmu zvolen členem rady, a tak navázal na předchozí zastoupení Poděbrad v tomto orgánu. Čtyřčlenná poděbradská delegace v prosinci navštívila francouzské partnerské město Vertou a dohodla zde další konkrétní spolupráci v letošním roce. Poděbrady v lednu navštívil velvyslanec Ukrajiny a v únoru velvyslanec Litvy.


Tolik jen velmi stručný výčet z aktivit města, jejichž cílem je rozvoj, zachování či zlepšení pohody bydlení v Poděbradech a spokojeností místních i všech našich návštěvníků.  

Jaroslav Červinka, starosta města

(21. 2. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY