V Poděbradech poctí židovské oběti holocaustu

 

Odhalením nové pamětní desky uctí město Poděbrady v pondělí 10. září památku deportovaných židů za 2. světové války.


pocta zidumNa pamětní desce bude uvedeno 216 jmen, která byla vybrána z knihy Židé v Poděbradech a okolí, jejíž autorkou je Blanka Rozkošná. Tito lidé byli transportováni převážně roku 1942, zlomek z nich následně roku 1943. Kam vedly jejich cesty? Osvětim, Terezín, Trawniky…

V prostorách fary Evangelického kostela bude u této příležitosti k vidění česká verze putovní výstavy Nadace Anny Frankové v Amsterodamu. Jejím cílem je, aby se návštěvníci zamysleli nad tím, co v dnešní době znamenají lidská práva, tolerance a demokracie. Přečíst si budete moci výpovědi svědků období holocaustu. Stěžejním pilířem je příběh Anny Frankové a dalších autentických příběhů, které přiblíží více než dramatické historické události.

Zpracování grafické podoby pamětní desky se ujala Radka Folprechtpová, která již pracovala na informačních panelech, jenž jsou k vidění po celém městě. „Město má zájem o zachování jednotného stylu, jako je na stávajících 11 velkoformátových informačních deskách, na nichž je folie s textem v hliníkovém rámu na skleněné tabuli,“ řekla Marie Kabátková z městského úřadu.

„Na slavnostní odhalení pamětní desky přijede do Poděbrad Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon a ředitel pražské židovské obce František Banyai. Také jsme zvali izraelského velvyslance, ale nemáme ještě jeho reakci,“ uvedl starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Program v obřadní síni městského úřadu je určen s ohledem na omezenou kapacitu jen pro pozvané hosty. Obsahem setkání by měl být krátký koncert mladého  houslového virtuóza Alexandera Shonerta, přezdívaného Paganini ze Sibiře.


Program akce – 10. září:


14.00 odhalení pamětní desky, projevy.
14.30 vernisáž výstavy "Anna Franková – odkaz pro současnost", v modlitebně Evangelického kostela
15.30 slavnostní setkání vedení města a pozvaných hostů v obřadní síni radnice, s krátkým hudebním programem (není určeno pro veřejnost)

Aleš Kubelka, Veronika Bártová
Foto B. Rozkošná, archiv

 

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY