V Poděbradech poctí židovské oběti holocaustu

 

Odhalením nové pamětní desky uctí město Poděbrady v pondělí 10. září památku deportovaných židů za 2. světové války.


pocta zidumNa pamětní desce bude uvedeno 216 jmen, která byla vybrána z knihy Židé v Poděbradech a okolí, jejíž autorkou je Blanka Rozkošná. Tito lidé byli transportováni převážně roku 1942, zlomek z nich následně roku 1943. Kam vedly jejich cesty? Osvětim, Terezín, Trawniky…

V prostorách fary Evangelického kostela bude u této příležitosti k vidění česká verze putovní výstavy Nadace Anny Frankové v Amsterodamu. Jejím cílem je, aby se návštěvníci zamysleli nad tím, co v dnešní době znamenají lidská práva, tolerance a demokracie. Přečíst si budete moci výpovědi svědků období holocaustu. Stěžejním pilířem je příběh Anny Frankové a dalších autentických příběhů, které přiblíží více než dramatické historické události.

Zpracování grafické podoby pamětní desky se ujala Radka Folprechtpová, která již pracovala na informačních panelech, jenž jsou k vidění po celém městě. „Město má zájem o zachování jednotného stylu, jako je na stávajících 11 velkoformátových informačních deskách, na nichž je folie s textem v hliníkovém rámu na skleněné tabuli,“ řekla Marie Kabátková z městského úřadu.

„Na slavnostní odhalení pamětní desky přijede do Poděbrad Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon a ředitel pražské židovské obce František Banyai. Také jsme zvali izraelského velvyslance, ale nemáme ještě jeho reakci,“ uvedl starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Program v obřadní síni městského úřadu je určen s ohledem na omezenou kapacitu jen pro pozvané hosty. Obsahem setkání by měl být krátký koncert mladého  houslového virtuóza Alexandera Shonerta, přezdívaného Paganini ze Sibiře.


Program akce – 10. září:


14.00 odhalení pamětní desky, projevy.
14.30 vernisáž výstavy "Anna Franková – odkaz pro současnost", v modlitebně Evangelického kostela
15.30 slavnostní setkání vedení města a pozvaných hostů v obřadní síni radnice, s krátkým hudebním programem (není určeno pro veřejnost)

Aleš Kubelka, Veronika Bártová
Foto B. Rozkošná, archiv

 

 


Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 23. 1. 2019) nejvíce zaujala.

celý článek >>>

Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Oslavy Dne Poděbrad se blíží. Které osobnosti převezmou v pondělí 4. března při slavnostním večeru v divadle městské ceny? Zde jsou jejich jména.

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Vážení rodiče, v pondělí 1. dubna a v úterý 2. dubna 2019 proběhne v Základní škole T. G. Masaryka v Poděbradech ve Školní ulici i v budově na Žižkově zápis do prvních tříd (místo zápisu je možné zvolit podle vlastního uvážení). Naše paní učitelky přivítají budoucí prvňáčky vždy v době od 13.00 do 17.00 hodin.

celý článek >>>

Prevence kriminality 2018

Prevence kriminality 2018

Stejně jako v roce 2017, tak i v roce 2018 realizovalo město Poděbrady projekt ze státního rozpočtu z Programu prevence kriminality, který byl vyhlášen Ministerstvem vnitra ČR. Projekt s názvem „Prevence zneužívání seniorů“ byl realizován Územním odborem Nymburk ve spolupráci s městem Nymburk a Policií ČR.

celý článek >>>

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Ta zvláštní zkratka NZDM znamená nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Je určeno těm z nich, kteří tráví svůj volný čas neorganizovaně, potřebují poradit při řešení pro ně složitých životních situací nebo hledají zázemí pro svoje aktivity.

celý článek >>>

PF 2019

PF 2019

Vážení a milí spoluobčané!
Jsme na prahu nového roku 2019, a tak nám dovolte, abychom vám do příštích dnů, týdnů a měsíců popřáli vše nejlepší – pevné zdraví, osobní úspěchy a pohodu v okruhu lidí, které máte rádi a kterých si vážíte.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY