V Poděbradech poctí židovské oběti holocaustu

 

Odhalením nové pamětní desky uctí město Poděbrady v pondělí 10. září památku deportovaných židů za 2. světové války.


pocta zidumNa pamětní desce bude uvedeno 216 jmen, která byla vybrána z knihy Židé v Poděbradech a okolí, jejíž autorkou je Blanka Rozkošná. Tito lidé byli transportováni převážně roku 1942, zlomek z nich následně roku 1943. Kam vedly jejich cesty? Osvětim, Terezín, Trawniky…

V prostorách fary Evangelického kostela bude u této příležitosti k vidění česká verze putovní výstavy Nadace Anny Frankové v Amsterodamu. Jejím cílem je, aby se návštěvníci zamysleli nad tím, co v dnešní době znamenají lidská práva, tolerance a demokracie. Přečíst si budete moci výpovědi svědků období holocaustu. Stěžejním pilířem je příběh Anny Frankové a dalších autentických příběhů, které přiblíží více než dramatické historické události.

Zpracování grafické podoby pamětní desky se ujala Radka Folprechtpová, která již pracovala na informačních panelech, jenž jsou k vidění po celém městě. „Město má zájem o zachování jednotného stylu, jako je na stávajících 11 velkoformátových informačních deskách, na nichž je folie s textem v hliníkovém rámu na skleněné tabuli,“ řekla Marie Kabátková z městského úřadu.

„Na slavnostní odhalení pamětní desky přijede do Poděbrad Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon a ředitel pražské židovské obce František Banyai. Také jsme zvali izraelského velvyslance, ale nemáme ještě jeho reakci,“ uvedl starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Program v obřadní síni městského úřadu je určen s ohledem na omezenou kapacitu jen pro pozvané hosty. Obsahem setkání by měl být krátký koncert mladého  houslového virtuóza Alexandera Shonerta, přezdívaného Paganini ze Sibiře.


Program akce – 10. září:


14.00 odhalení pamětní desky, projevy.
14.30 vernisáž výstavy "Anna Franková – odkaz pro současnost", v modlitebně Evangelického kostela
15.30 slavnostní setkání vedení města a pozvaných hostů v obřadní síni radnice, s krátkým hudebním programem (není určeno pro veřejnost)

Aleš Kubelka, Veronika Bártová
Foto B. Rozkošná, archiv

 

 


Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

Komise jako orgán rady obce

Komise jako orgán rady obce

Před několika týdny zahájilo svou činnost v tomto volebním období celkem 17 komisí. Čtyři z nich zřizuje dle zákona starosta. Těmi se tedy v následujícím textu zabývat nebudu.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Uběhlo 100 dní práce nového zastupitelstva města a vedení radnice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY