Zlaté a stříbrné pamlsky „dochutilo“ toskánské atletické koření

 

Poděbradští atleti zářili v právě vrcholící sezoně na českém i evropském tartanu.

 

/hampl162017_Štěpán Hampl (zcela vlevo) nemá na nejkratší sprinterské trati mezi českými juniory konkurenci


Sprinter Štěpán Hampl, nejblyštivější hvězda poděbradské atletiky, pokračoval i po květnovém famózním osobním rekordu v běhu na 100 metrů (10,52) v parádním představení. V Jablonci nad Nisou nejprve vybojoval juniorský titul mistra republiky na stovce, ke kterému přidal stříbro a další „osobák“ na dvojnásobné trati.


Teprve sedmnáctiletý Blesk z Polabí se zúčastnil i českého seniorského šampionátu, kde v konkurenci zkušených sprinterů dosáhl na výtečné 5. místo. „Z mého pohledu byla letošní sezona vydařená. Splnil jsem si všechna předsevzetí, která jsem si dal. Obhájil jsem český juniorský titul a startoval na ME juniorů v Grossetu,“ řekl student poděbradského gymnázia.


Právě do italského Toskánska vyrazil Hampl v červenci, aby poměřil své časy s mládežnickou elitou starého kontinentu. Ze svého rozběhu na 100 metrů bezpečně postoupil do semifinále (čas 10,68), kde obsadil v protivětru první nepostupovou pozici (10,75). „Být patnáctý nejrychlejší juniorský Evropan není k zahození. Bohužel byl v semifinále proti mně vítr. Na šedesátce jsem byl ještě první, a tak ten závod skutečně vidím jako podařený,“ uvedl Hampl. Na 200 metrů skončil poté poděbradský talent na 17. příčce (21,56). „Dvoustovka pro mě byla pohádka. Vůbec jsem na této trati startovat neměl, a tak postup do semifinále a konečné sedmnácté místo v Evropě je pro mě neuvěřitelně milým bonusem,“ potěšilo Hampla, který byl i členem české štafety, jež se však do finále bohužel neprobojovala.


Šampionát v italském městě Grosseto považuje Hampl za dosavadní nejkrásnější závod této úrovně. „Organizace, ubytování, atmosféra, vše skvělé. Navíc jsme se tam sešli ve vynikající partě, takže jsem přijel domů nadšen. Jediné, co mě mrzí, je to, že jsem kvůli každodenním startům nemohl věnovat čas prohlídce města a okolí. Buď jsem byl na stadionu, nebo v hotelu,“ dodala s úsměvem kometa českého sprintu. Tu ještě čeká na úplný závěr sezony mistrovství ČR do 22 let.

 

Vítek vicemistrem republiky

Medaili si z dorosteneckého šampionátu České republiky přivezl také tyčkař Jakub Vítek (na menším snímku).

vitek162017

Šestnáctiletý atlet z Poděbrad, který v únoru zdolal v Praze laťku ve výšce 460 cm, vybojoval v Jablonci nad Nisou titul vicemistra republiky. V napínavém souboji s o rok mladším Filipem Bartoňkem předvedl 440 cm a za svým soupeřem zaostal jen o 3 decimetry. „I přesto, že jsem část z hlavní sezony vynechal kvůli zranění, tak jsem spokojený a sezonu hodnotím kladně. Nejvíce si určitě cením právě druhého místa z Mistrovství ČR dorostenců,“ komentoval Vítek letošní povedené atletické léto.


To však ještě pro nadějného tyčkaře, který stejně jako jeho starší kolega Hampl závodí v barvách Sokola Kolín, nekončí. „Do konce sezony mě určitě čeká Mistrovství Čech družstev a doufám, že vše vyjde a postoupíme do celorepublikového finále družstev, kde bychom mohli získat jeden z cenných kovů. A já se budu snažit postupně přibližovat k hranici 5 metrů,“ zvyšuje si pomyslnou i reálnou laťku na stojanech mladý tyčkař Vítek.

 

 

 

Text: Aleš Kubelka
Foto: Denisa Kisialová

 

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY