Chceme měnit vnímání Ukrajiny v České republice, říká ukrajinský velvyslanec

 

Na krátkou návštěvu zavítal do Poděbrad Jevhen Perebyjnis, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice.

 

ukr_velvyslanec__k<Ukrajinský velvyslanec Perebyjnis (uprostřed) se v Poděbradech setkal mimo jiné se starostou Jaroslavem Červinkou a ředitelkou ÚJOP Danielou Vlkovou


V úterý 4. prosince 2018 se diplomat nejprve na radnici setkal s představiteli města a s nimi si poté prohlédl část hřbitova v Kluku. Zde ho zejména zajímaly hroby ukrajinské emigrace z dob první republiky. Ostatně téma dotýkající se Ukrajinské hospodářské akademie, která fungovala na zámku v letech 1922–1935, patřilo do následující bohaté diskuse.


Diplomat a vedení města v čele se starostou Jaroslavem Červinkou se totiž zúčastnili přátelského setkání s ukrajinskými studenty v prostorách Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Všechny přivítala jeho ředitelka Daniela Vlková a na schůzku přišlo i devět studentů. Ti se zde od září věnují přípravě na studium na českých vysokých školách.

Z úvodních velvyslancových vět bylo zřejmé, že Poděbrady stále zůstávají pro ukrajinsko-české vztahy velice důležitým místem. „Ve dvacátých letech minulého století poskytlo Československo azyl a ochranu několika tisícům ukrajinských emigrantů, kteří uprchli před bolševickou revolucí. Výraznou zásluhu na pomoci má váš první prezident Tomáš Masaryk. Naše země na něj s vděčností vzpomíná. Tento muž má můj velký obdiv a úctu. Také díky jeho podpoře byla v Poděbradech založena Ukrajinská hospodářská akademie. A naším dnešním a stálým úkolem je měnit vnímání Ukrajiny v České republice,“ uvedl Perebyjnis. Ke slovu se postupně dostali i ukrajinští studenti, kteří představili své studijní záměry a plány. Bylo zřejmé, že se jim v Poděbradech líbí a na další studia se těší.

V další diskusi byla zmíněna péče o hroby ukrajinských občanů, kterých je v Kluku 25 až 30. Velvyslanectví chce být partnerem při identifikaci zemřelých a při opravách či úpravách pietních míst. Vedení města Poděbrady nabídlo pomocnou ruku ve vyhledávání dalších hrobů, které by mohly patřit ukrajinským pozůstalým..

Jevhen Perebyjnis dále připomněl možnost kulturní spolupráce při pořádání různých koncertů a výstav, například expozice o ukrajinské revoluci v roce 1918.


Diplomat zároveň pozval na akce, které pořádá ukrajinské velvyslanectví. „Návrhy na užší spolupráci samozřejmě vítáme a věřím, že v Galerii Ludvíka Kuby by se výstava mohla během příštího roku uspořádat. Rádi se budeme podílet i na dalších aktivitách,“ řekl kromě jiného starosta Poděbrad Jaroslav Červinka. Místostarostové Roman Schulz a Miroslav Holas zase připomněli provázanost našich dějin. V rozpravě se vzpomnělo na ruskou okupaci v roce 1968, došlo i na současné kritické vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Názorově je vedení města jednotné v tom, že se opět jedná o agresi a okupaci. Na závěr návštěvy si velvyslanec prohlédl některé zámecké prostory. Poslední tečkou pak byl společný snímek na druhém zámeckém nádvoří u pamětní desky připomínající založení Ukrajinské hospodářské akademie.


Text a foto: Milan Čejka

(4. 12. 2018)


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY