Chceme měnit vnímání Ukrajiny v České republice, říká ukrajinský velvyslanec

 

Na krátkou návštěvu zavítal do Poděbrad Jevhen Perebyjnis, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice.

 

ukr_velvyslanec__k<Ukrajinský velvyslanec Perebyjnis (uprostřed) se v Poděbradech setkal mimo jiné se starostou Jaroslavem Červinkou a ředitelkou ÚJOP Danielou Vlkovou


V úterý 4. prosince 2018 se diplomat nejprve na radnici setkal s představiteli města a s nimi si poté prohlédl část hřbitova v Kluku. Zde ho zejména zajímaly hroby ukrajinské emigrace z dob první republiky. Ostatně téma dotýkající se Ukrajinské hospodářské akademie, která fungovala na zámku v letech 1922–1935, patřilo do následující bohaté diskuse.


Diplomat a vedení města v čele se starostou Jaroslavem Červinkou se totiž zúčastnili přátelského setkání s ukrajinskými studenty v prostorách Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Všechny přivítala jeho ředitelka Daniela Vlková a na schůzku přišlo i devět studentů. Ti se zde od září věnují přípravě na studium na českých vysokých školách.

Z úvodních velvyslancových vět bylo zřejmé, že Poděbrady stále zůstávají pro ukrajinsko-české vztahy velice důležitým místem. „Ve dvacátých letech minulého století poskytlo Československo azyl a ochranu několika tisícům ukrajinských emigrantů, kteří uprchli před bolševickou revolucí. Výraznou zásluhu na pomoci má váš první prezident Tomáš Masaryk. Naše země na něj s vděčností vzpomíná. Tento muž má můj velký obdiv a úctu. Také díky jeho podpoře byla v Poděbradech založena Ukrajinská hospodářská akademie. A naším dnešním a stálým úkolem je měnit vnímání Ukrajiny v České republice,“ uvedl Perebyjnis. Ke slovu se postupně dostali i ukrajinští studenti, kteří představili své studijní záměry a plány. Bylo zřejmé, že se jim v Poděbradech líbí a na další studia se těší.

V další diskusi byla zmíněna péče o hroby ukrajinských občanů, kterých je v Kluku 25 až 30. Velvyslanectví chce být partnerem při identifikaci zemřelých a při opravách či úpravách pietních míst. Vedení města Poděbrady nabídlo pomocnou ruku ve vyhledávání dalších hrobů, které by mohly patřit ukrajinským pozůstalým..

Jevhen Perebyjnis dále připomněl možnost kulturní spolupráce při pořádání různých koncertů a výstav, například expozice o ukrajinské revoluci v roce 1918.


Diplomat zároveň pozval na akce, které pořádá ukrajinské velvyslanectví. „Návrhy na užší spolupráci samozřejmě vítáme a věřím, že v Galerii Ludvíka Kuby by se výstava mohla během příštího roku uspořádat. Rádi se budeme podílet i na dalších aktivitách,“ řekl kromě jiného starosta Poděbrad Jaroslav Červinka. Místostarostové Roman Schulz a Miroslav Holas zase připomněli provázanost našich dějin. V rozpravě se vzpomnělo na ruskou okupaci v roce 1968, došlo i na současné kritické vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Názorově je vedení města jednotné v tom, že se opět jedná o agresi a okupaci. Na závěr návštěvy si velvyslanec prohlédl některé zámecké prostory. Poslední tečkou pak byl společný snímek na druhém zámeckém nádvoří u pamětní desky připomínající založení Ukrajinské hospodářské akademie.


Text a foto: Milan Čejka

(4. 12. 2018)


Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Smrt studenta Jana Palacha nebyla marná. To si v Poděbradech připomněli vzpomínkovou akcí 50 let po mrazivě statečném činu dvacetiletého studenta.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

Poděbradská delegace navštívila předvánoční Vertou

Poděbradská delegace navštívila předvánoční Vertou

Zástupci Poděbrad – starosta Jaroslav Červinka, 1. místostarosta Roman Schulz, tisková mluvčí Radka Kakrdová a ředitel Gymnázia Jiřího z Poděbrad Kamil Bříza, zavítali ve dnech 6.–9. prosince 2018 do partnerského města Vertou.

celý článek >>>

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Nejzásadnější poděbradský projekt roku 2019, který zahrnuje rekonstrukci a rozšíření dosluhující sportovní haly BIOS, provázejí komplikace s výskytem azbestu.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Miroslava Holase (Naše Poděbrady) a Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Informace k situaci v PN

Informace k situaci v PN

Zaznamenali jsme obavy z možného zrušení Poděbradských novin, a proto bychom touto cestou chtěli reagovat a upokojit vaše obavy z možných změn. Poděbradské noviny budou nadále vycházet ve stejném formátu i čtrnáctidenním režimu a ani počet výtisků se nebude měnit.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY