Evoluce na dráze i v autobusech pokračuje

 

Nedávné a na příští týdny plánované novinky na železnici potěší i poděbradské cestující.


/vlaky_ilustrackaJiž přes rok mohou obyvatelé Poděbrad využívat výhod propojené veřejné dopravy. Díky systému PID (Pražské integrované dopravy) je nyní možné na železnici (i na některých autobusových linkách) cestovat s jedinou přestupní jízdenkou, která je často výrazně levnější než dříve. S jízdenkami PID už mohou občané Poděbrad cestovat i přímým rychlíkem do Mladé Boleslavi a výhody systému tím zdaleka nekončí. „Pro všechny cestující z Poděbrad je velkou výhodou především to, že mohou při pravidelném dojíždění s jízdným Pražské integrované dopravy ušetřit až několik stokorun měsíčně,“ zdůrazňuje Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). Tato organizace pracuje na sladění veškeré veřejné dopravy a jejím lepším provázání pro dojíždějící.


Systém PID na Poděbradsku zatím pokrývá především železnici, to se ale brzy změní: „Již po prázdninách chystáme zařazení autobusových linek v oblasti Poděbrad, Nymburka i Kolína, což místním přinese veškeré výhody, které znají například obyvatelé Českého Brodu či Staré Boleslavi a Brandýsa,“ dodává Procházka. Při stejných cenách tak bude možné využívat přestupní jízdenky v celé řadě regionálních spojů a třeba i pro přestup mezi vlakem a autobusem.


Pokud patříte mezi dojíždějící do Prahy, možná už dnes máte roční pražskou tramvajenku. K té si teď díky PID můžete dokoupit druhý časový kupon pouze pro tzv. vnější pásma, který pokryje cestu mezi okrajem Prahy a Poděbrady. Dojíždění tím citelně zlevní. Při cestě přímým rychlíkem do centra Prahy můžete ušetřit každý měsíc až 800 korun oproti běžné traťové jízdence Českých drah.


O poznání levněji vychází s měsíční jízdenkou PID i pravidelné dojíždění do Kolína či Mladé Boleslavi. Systém totiž nepočítá kilometry, ale pouze projetá pásma – prstence kolem Prahy, které pokrývají celý Středočeský kraj. Díky nim je cestování výhodné i v případě občasných jízd.

 

PID lítačka i v mobilu

Další dobrou zprávou a zvýšením komfortu služeb na železnici a v autobusové dopravě je spuštění nové mobilní aplikace „PID lítačka“. Díky ní bude možné nakoupit jízdenky PID pro jednotlivou jízdu jednoduše přes mobilní telefon, a to nejen pro cestování po Praze, ale i v mimopražských tarifních pásmech PID, tedy i ve vlacích a příměstských autobusech.


K dispozici bude celý sortiment plnocenných jízdenek dle pásmové i časové platnosti. Výrazné zjednodušení a rozšíření možnosti nákupu jízdného se týká také pravidelných cestujících, kteří používají předplatní kupóny. Kromě zachování současných papírových kupónů bude výrazně rozšířena možnost nákupu elektronických kupónů jak pro Prahu, tak pro příměstské cestování ve Středočeském kraji. Elektronické kupóny PID bude nově možné si nahrát kromě Lítačky také na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, a to na e-shopu Lítačky (www.pidlitacka.cz) bez nutnosti použití validátoru. Zároveň bude ukončena možnost nahrávání kupónů na Opencard (cca od října 2018), přičemž již zakoupené kupony na Opencard budou platit až do konce své platnosti.


Od 1. září 2018 pak dojde k zavedení celostátních slev na jízdném pro děti, studenty a seniory v příměstské dopravě. Pro děti a juniory od 6 do 18 let, pro studenty od 18 do 26 let a pro seniory od 65 do 70 let bude nově poskytována ve vlacích i příměstských autobusech PID 75% sleva z plnocenného jízdného. Sleva bude poskytována na jednotlivém i předplatním jízdném, a to ve vnějších (mimopražských) pásmech a také v dojezdových pražských pásmech 0 a B.

 

Cenové srovnání: pravidelné dojíždění z Poděbrad (měsíční jízdné)


Traťová jízdenka ČD

bez slevy

Traťová jízdenka ČD

se slevou IN25

Předplatní kupon PID

Poděbrady – Praha hl. n. (R10)

2464 Kč

1848 Kč

1350 Kč (6 pásem)

+ kupon pro Prahu

Poděbrady – Praha –Vysočany

2240 Kč

1680 Kč

1560 Kč (7 pásem)

Poděbrady – Nymburk

532 Kč

399 Kč

460 Kč (2 pásma)

Poděbrady – Lysá nad Labem

1148 Kč

861 Kč

920 Kč (4 pásma)

Poděbrady – Mladá Boleslav

1708 Kč

1281 Kč

700 Kč (3 pásma)


Více informací naleznete na facebookové stránce Pražské integrované dopravy nebo na webu www.pid.cz, který obsahuje i užitečné informace o provozu.


Text a foto: Aleš Kubelka
(16. 8. 2018)


Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.

celý článek >>>

Rýsuje se podjezd.  Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Rýsuje se podjezd. Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Konec obav z dalšího nadjezdu, který by negativně zasáhl do života obyvatel města. Vedení poděbradské radnice se podařilo přesvědčit Správu železniční dopravní cesty k vybudování podjezdu, který má pod tratí u skláren protnout páteřní krajskou komunikaci se Žižkovem.

celý článek >>>

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně Poděbrady se mohu pochlubit nově zrekonstruovanými prostory Letních lázní a plánují další zásadní proměny svých objektů.

celý článek >>>

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

Sobota 10. listopadu 2018 byla pro Střední odborné učiliště společného stravování vskutku významným a svátečním dnem. Poděbradská „Knedlíkárna“ totiž slavila sedmdesáté narozeniny.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Zdeňka Havlase (STAN Poděbrad s podporou KDU-ČSL) a Tomáše Mauxe (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskou dopravou ve Středočeském kraji v rámci Pražské integrované dopravy si již od 1. listopadu 2018 nemusí nahrávat nové dlouhodobé časové kupóny na kartu Opencard.

celý článek >>>

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Rušení přejezdů a budování mimoúrovňových křížení. To je vize státního podniku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do následujících let. Také v Poděbradech mají železniční přejezdy postupně mizet. Vedení města, opozice i velká část veřejnosti jsou však proti.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY