Evoluce na dráze i v autobusech pokračuje

 

Nedávné a na příští týdny plánované novinky na železnici potěší i poděbradské cestující.


/vlaky_ilustrackaJiž přes rok mohou obyvatelé Poděbrad využívat výhod propojené veřejné dopravy. Díky systému PID (Pražské integrované dopravy) je nyní možné na železnici (i na některých autobusových linkách) cestovat s jedinou přestupní jízdenkou, která je často výrazně levnější než dříve. S jízdenkami PID už mohou občané Poděbrad cestovat i přímým rychlíkem do Mladé Boleslavi a výhody systému tím zdaleka nekončí. „Pro všechny cestující z Poděbrad je velkou výhodou především to, že mohou při pravidelném dojíždění s jízdným Pražské integrované dopravy ušetřit až několik stokorun měsíčně,“ zdůrazňuje Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). Tato organizace pracuje na sladění veškeré veřejné dopravy a jejím lepším provázání pro dojíždějící.


Systém PID na Poděbradsku zatím pokrývá především železnici, to se ale brzy změní: „Již po prázdninách chystáme zařazení autobusových linek v oblasti Poděbrad, Nymburka i Kolína, což místním přinese veškeré výhody, které znají například obyvatelé Českého Brodu či Staré Boleslavi a Brandýsa,“ dodává Procházka. Při stejných cenách tak bude možné využívat přestupní jízdenky v celé řadě regionálních spojů a třeba i pro přestup mezi vlakem a autobusem.


Pokud patříte mezi dojíždějící do Prahy, možná už dnes máte roční pražskou tramvajenku. K té si teď díky PID můžete dokoupit druhý časový kupon pouze pro tzv. vnější pásma, který pokryje cestu mezi okrajem Prahy a Poděbrady. Dojíždění tím citelně zlevní. Při cestě přímým rychlíkem do centra Prahy můžete ušetřit každý měsíc až 800 korun oproti běžné traťové jízdence Českých drah.


O poznání levněji vychází s měsíční jízdenkou PID i pravidelné dojíždění do Kolína či Mladé Boleslavi. Systém totiž nepočítá kilometry, ale pouze projetá pásma – prstence kolem Prahy, které pokrývají celý Středočeský kraj. Díky nim je cestování výhodné i v případě občasných jízd.

 

PID lítačka i v mobilu

Další dobrou zprávou a zvýšením komfortu služeb na železnici a v autobusové dopravě je spuštění nové mobilní aplikace „PID lítačka“. Díky ní bude možné nakoupit jízdenky PID pro jednotlivou jízdu jednoduše přes mobilní telefon, a to nejen pro cestování po Praze, ale i v mimopražských tarifních pásmech PID, tedy i ve vlacích a příměstských autobusech.


K dispozici bude celý sortiment plnocenných jízdenek dle pásmové i časové platnosti. Výrazné zjednodušení a rozšíření možnosti nákupu jízdného se týká také pravidelných cestujících, kteří používají předplatní kupóny. Kromě zachování současných papírových kupónů bude výrazně rozšířena možnost nákupu elektronických kupónů jak pro Prahu, tak pro příměstské cestování ve Středočeském kraji. Elektronické kupóny PID bude nově možné si nahrát kromě Lítačky také na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, a to na e-shopu Lítačky (www.pidlitacka.cz) bez nutnosti použití validátoru. Zároveň bude ukončena možnost nahrávání kupónů na Opencard (cca od října 2018), přičemž již zakoupené kupony na Opencard budou platit až do konce své platnosti.


Od 1. září 2018 pak dojde k zavedení celostátních slev na jízdném pro děti, studenty a seniory v příměstské dopravě. Pro děti a juniory od 6 do 18 let, pro studenty od 18 do 26 let a pro seniory od 65 do 70 let bude nově poskytována ve vlacích i příměstských autobusech PID 75% sleva z plnocenného jízdného. Sleva bude poskytována na jednotlivém i předplatním jízdném, a to ve vnějších (mimopražských) pásmech a také v dojezdových pražských pásmech 0 a B.

 

Cenové srovnání: pravidelné dojíždění z Poděbrad (měsíční jízdné)


Traťová jízdenka ČD

bez slevy

Traťová jízdenka ČD

se slevou IN25

Předplatní kupon PID

Poděbrady – Praha hl. n. (R10)

2464 Kč

1848 Kč

1350 Kč (6 pásem)

+ kupon pro Prahu

Poděbrady – Praha –Vysočany

2240 Kč

1680 Kč

1560 Kč (7 pásem)

Poděbrady – Nymburk

532 Kč

399 Kč

460 Kč (2 pásma)

Poděbrady – Lysá nad Labem

1148 Kč

861 Kč

920 Kč (4 pásma)

Poděbrady – Mladá Boleslav

1708 Kč

1281 Kč

700 Kč (3 pásma)


Více informací naleznete na facebookové stránce Pražské integrované dopravy nebo na webu www.pid.cz, který obsahuje i užitečné informace o provozu.


Text a foto: Aleš Kubelka
(16. 8. 2018)


Výzkum odhalil další stopy osídlení hradiska

Výzkum odhalil další stopy osídlení hradiska

Do areálu bývalého hradiště Slavníkovců zavítali výzkumníci.

celý článek >>>

V Poděbradce rostou mzdy a na odbyt jde Poctivá limonáda

V Poděbradce rostou mzdy a na odbyt jde Poctivá limonáda

Firma Poděbradka, vyrábějící značku minerální vody Poděbradka a patřící do holdingu Karlovarské minerální vody, zvyšuje platy zaměstnanců svého výrobního závodu.

celý článek >>>

Tak vypadá nové zastupitelstvo města Poděbrady

Tak vypadá nové zastupitelstvo města Poděbrady

Hned 11 nových nebo staronových tváří se objeví v městském zastupitelstvu, které už na přelomu října a listopadu zasedne ke svému prvnímu (ustavujícímu) jednání.

celý článek >>>

Referendum o bazénu je neplatné

Referendum o bazénu je neplatné

Pouze 21, 5 % oprávněných voličů se zúčastnilo místního referenda o výstavbě nového krytého plaveckého bazénu. Podmínka pro platnost referenda – účast minimálně 35 % voličů, tak nebyla splněna a referendum je neplatné.

celý článek >>>

Zůstali před branami radnice…

Zůstali před branami radnice…

Vstupenku do městského zastupitelstva, kterou zajišťoval pětiprocentní zisk ve volbách, nezískalo hned trio kandidujících uskupení – ČSSD (4,59 % hlasů), Volba pro město Poděbrady (4,17 %) a Rozvoj – Prosperita město Poděbrady společně s REALISTY (2,83).

celý článek >>>

Upřednostňujeme hrdost před korýtkem, říká Pacovský

Upřednostňujeme hrdost před korýtkem, říká Pacovský

Necelých 6 % získaných hlasů a jeden mandát v zastupitelstvu města. To je výsledek nováčků na poděbradském komunálním poli – SNK Mladé Poděbrady. Jejich lídr Jiří Pacovský v zasedacím sále zastupitelstva nahradí původně zvoleného Petra Vurma.

celý článek >>>

Lukavec: Doplatili jsme na štvavou kampaň

Lukavec: Doplatili jsme na štvavou kampaň

Lídr sdružení Pro občany Poděbrad (POP) Zbyněk Lukavec, který se trochu překvapivě nevešel mezi nově zvolené zastupitele, považuje výsledek svého uskupení za relativní úspěch.

celý článek >>>

Potvrzeno. Rodí se trojkoalice

Potvrzeno. Rodí se trojkoalice

Ve společném prohlášení z 11. 10. 2018 potvrdili lídři sdružení Naše Poděbrady, hnutí STAN Poděbrady s podporou KDU-ČSL a ODS Poděbrady spolupráci na rodící se koalici.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY