Evoluce na dráze i v autobusech pokračuje

 

Nedávné a na příští týdny plánované novinky na železnici potěší i poděbradské cestující.


/vlaky_ilustrackaJiž přes rok mohou obyvatelé Poděbrad využívat výhod propojené veřejné dopravy. Díky systému PID (Pražské integrované dopravy) je nyní možné na železnici (i na některých autobusových linkách) cestovat s jedinou přestupní jízdenkou, která je často výrazně levnější než dříve. S jízdenkami PID už mohou občané Poděbrad cestovat i přímým rychlíkem do Mladé Boleslavi a výhody systému tím zdaleka nekončí. „Pro všechny cestující z Poděbrad je velkou výhodou především to, že mohou při pravidelném dojíždění s jízdným Pražské integrované dopravy ušetřit až několik stokorun měsíčně,“ zdůrazňuje Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). Tato organizace pracuje na sladění veškeré veřejné dopravy a jejím lepším provázání pro dojíždějící.


Systém PID na Poděbradsku zatím pokrývá především železnici, to se ale brzy změní: „Již po prázdninách chystáme zařazení autobusových linek v oblasti Poděbrad, Nymburka i Kolína, což místním přinese veškeré výhody, které znají například obyvatelé Českého Brodu či Staré Boleslavi a Brandýsa,“ dodává Procházka. Při stejných cenách tak bude možné využívat přestupní jízdenky v celé řadě regionálních spojů a třeba i pro přestup mezi vlakem a autobusem.


Pokud patříte mezi dojíždějící do Prahy, možná už dnes máte roční pražskou tramvajenku. K té si teď díky PID můžete dokoupit druhý časový kupon pouze pro tzv. vnější pásma, který pokryje cestu mezi okrajem Prahy a Poděbrady. Dojíždění tím citelně zlevní. Při cestě přímým rychlíkem do centra Prahy můžete ušetřit každý měsíc až 800 korun oproti běžné traťové jízdence Českých drah.


O poznání levněji vychází s měsíční jízdenkou PID i pravidelné dojíždění do Kolína či Mladé Boleslavi. Systém totiž nepočítá kilometry, ale pouze projetá pásma – prstence kolem Prahy, které pokrývají celý Středočeský kraj. Díky nim je cestování výhodné i v případě občasných jízd.

 

PID lítačka i v mobilu

Další dobrou zprávou a zvýšením komfortu služeb na železnici a v autobusové dopravě je spuštění nové mobilní aplikace „PID lítačka“. Díky ní bude možné nakoupit jízdenky PID pro jednotlivou jízdu jednoduše přes mobilní telefon, a to nejen pro cestování po Praze, ale i v mimopražských tarifních pásmech PID, tedy i ve vlacích a příměstských autobusech.


K dispozici bude celý sortiment plnocenných jízdenek dle pásmové i časové platnosti. Výrazné zjednodušení a rozšíření možnosti nákupu jízdného se týká také pravidelných cestujících, kteří používají předplatní kupóny. Kromě zachování současných papírových kupónů bude výrazně rozšířena možnost nákupu elektronických kupónů jak pro Prahu, tak pro příměstské cestování ve Středočeském kraji. Elektronické kupóny PID bude nově možné si nahrát kromě Lítačky také na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, a to na e-shopu Lítačky (www.pidlitacka.cz) bez nutnosti použití validátoru. Zároveň bude ukončena možnost nahrávání kupónů na Opencard (cca od října 2018), přičemž již zakoupené kupony na Opencard budou platit až do konce své platnosti.


Od 1. září 2018 pak dojde k zavedení celostátních slev na jízdném pro děti, studenty a seniory v příměstské dopravě. Pro děti a juniory od 6 do 18 let, pro studenty od 18 do 26 let a pro seniory od 65 do 70 let bude nově poskytována ve vlacích i příměstských autobusech PID 75% sleva z plnocenného jízdného. Sleva bude poskytována na jednotlivém i předplatním jízdném, a to ve vnějších (mimopražských) pásmech a také v dojezdových pražských pásmech 0 a B.

 

Cenové srovnání: pravidelné dojíždění z Poděbrad (měsíční jízdné)


Traťová jízdenka ČD

bez slevy

Traťová jízdenka ČD

se slevou IN25

Předplatní kupon PID

Poděbrady – Praha hl. n. (R10)

2464 Kč

1848 Kč

1350 Kč (6 pásem)

+ kupon pro Prahu

Poděbrady – Praha –Vysočany

2240 Kč

1680 Kč

1560 Kč (7 pásem)

Poděbrady – Nymburk

532 Kč

399 Kč

460 Kč (2 pásma)

Poděbrady – Lysá nad Labem

1148 Kč

861 Kč

920 Kč (4 pásma)

Poděbrady – Mladá Boleslav

1708 Kč

1281 Kč

700 Kč (3 pásma)


Více informací naleznete na facebookové stránce Pražské integrované dopravy nebo na webu www.pid.cz, který obsahuje i užitečné informace o provozu.


Text a foto: Aleš Kubelka
(16. 8. 2018)


Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Smrt studenta Jana Palacha nebyla marná. To si v Poděbradech připomněli vzpomínkovou akcí 50 let po mrazivě statečném činu dvacetiletého studenta.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY