Gastro Poděbrady 2017 hýřilo neotřelými nápady

 

Jedenáctý ročník mezinárodní gastronomické soutěže pro studenty středních odborných škol a učilišť v oborech kuchař, číšník, cukrář a barman – Gastro Poděbrady 2017 – se konal již tradičně koncem dubna v Kongresovém centru na kolonádě (na fotografiích).

 

gastro__kopiro

Pro letošní rok zvolilo domácí a pořádající SOU společného stravování za hlavní a jednotné téma slogan „Umění žít“. Nad soutěží převzal záštitu radní Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu Jan Skopeček.


„Umět žít je docela kumšt a život vyžaduje umění svého druhu. Věřím, že start do druhé desítky této skvělé soutěže bude úspěšný, a těším se na další ročníky,“ uvedl při zahájení akce poděbradský starosta Ladislav Langr.


Své dovednosti představili v srdci lázeňského parku zástupci patnácti odborných škol a učilišť. Pozvání přijali i reprezentanti škol ze slovenské Rimavské Soboty a maďarského Egeru.


V oboru kuchař měli studenti za úkol nachystat slavnostní rautové pohoštění pro šest osob. Studující číšníci zase připravili co nejzajímavější tabule pro dvě osoby. Mladí cukráři do soutěže nachystali slavnostní dorty. Zaujal například dort ve tvaru karetního stolku nebo alba k diamantové svatbě. Konečně adepti barmanského oboru míchali v časovém limitu drinky s použitím nealkoholického Bohemia sektu. Všechny aktivity hodnotily za velkého zájmu veřejnosti odborné poroty a komise. V jedné z nich například působila známá herečka Markéta Hrubešová.


gastro_2__kPodobně jako při minulých ročnících si šikovní studenti a učňové vedli skvěle, popustili uzdu své tvořivosti a fantazii. Stoly elegantně připravené do soutěží přímo hýřily neotřelými nápady a myšlenkami, zkrátka pastva pro oči. Báječnou atmosféru měla i zmíněná několikahodinová soutěž barmanů, do které se přihlásilo devětadvacet účastníků. Soutěžící se ve zcela zaplněném sále dočkali nejen rytmického potlesku, ale mnohdy i bouřlivých ovací. Spolužáci své kolegy mohutně povzbuzovali i za pomoci bubínků a řehtaček. A právě v tomto klání výrazně uspěli zástupci domácího učiliště.


Tradiční třešničkou na chutném dortu se slavnostním  nápisem Gastro se na závěr vydařené akce stal populární překážkový běh číšníků na kolonádě.

 

 

 

VÝSLEDKY GASTRO 2017

Barmani
1. místo Patrik KRATOCHVÍL     SOUSS PODĚBRADY
2. místo Nikola LUBARSKÁ         SOUSS PODĚBRADY
3. místo a cena za nejlepší obchodní název QUEEN BOHEMIA   Ivana MALÁ   
SOUSS PODĚBRADY

 

Kuchaři
1. místo               Daniel DBALÝ, Ondřej Pouček    SOUSS PODĚBRADY
2. místo               Kristýna KUKLÍKOVÁ, Michaela HOUDOVÁ  SOŠ A SOU
VLAŠIM
3. místo               Vojtěch ŠVAPÍK, Růžena LANGOVÁ   SOŠ A SOU HORKY NAD
JIZEROU

 

Číšníci
1. místo               Martina JENKOVÁ, Aneta KOFROŇOVÁ SOŠ A SOU HORKY N. JIZEROU
2. místo               Bence KERESZTÚRI, Dominik KULCSÁR      EGER (MAĎARSKO)
3. místo               Martin NEDBAL, Matěj VONDRÁK  SOŠ A SOU VLAŠIM

 

Cukráři
1. místo               Martin ŠTĚTKA, Denisa TURKOVÁ  SOŠ A SOU BEROUN-HLINKY
2. místo               Tereza ČMUHAŘOVÁ, Nikola KAPPIOVÁ   SOŠ A SOU HORKY N. JIZEROU
3. místo               Miroslava ŠTAJNEROVÁ, Anna SCHÁNĚLCOVÁ    ISŠ NA KARMELI MLADÁ BOLESLAV

 

Běh číšníků
1. místo Bence KERESZTÚRI, Dominik KULCSÁR  EGER (Maďarsko)
2. místo Stanislav PAULŮ, Adam MATOUŠ  SOUSS Poděbrady
3. místo Jan BOBEK, Marek ŠTURMA SOU ČÁSLAV

Text: Milan Čejka
Foto: M. Čejka, M. Pek

 


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY