Hasiči z Velkého Zboží oslavili výročí v nové zbrojnici

 

V pátek 5. 1. 2018 byla v centru Velkého Zboží slavnostně otevřena moderní hasičská zbrojnice, která bez okolků splňuje parametry 21. století (na snímku a ve fotogalerii).

 

hasicarna_658_

V roce 110. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů se „z gruntu“ proměnil jejich domov. Projekt zahrnoval výraznou přístavbu zbrojnice – přibyla velká garáž, místnosti pro jednání krizového štábu, šatny a sociální zařízení. Součástí stavby je mimo jiné také věž na sušení hadic. Tak jako v Přední Lhotě se počítalo i s prostory pro společenská setkání.

Lípa otcem myšlenky

Na slavnostní otevření efektního i efektivního „velína“ si do Zboží našla cestu více než stovka návštěvníků, kteří spolu s místními hasiči oslavili jejich narozeninový podvečer. „Velké Zboží má velký den,“ začal na úvod ceremonie svoji řeč starosta města Ladislav Langr, který se po boku dalších „velkých jmen“ účastnil slavnostního aktu. „Od roku 1974 stála vedle zbrojnice šťáhlavická lípa, symbol partnerství hasičů z Velkého Zboží a Šťáhlavic. Když místní přišli na radnici s prosbou o přestavbu hasičárny, otázal jsem se, co bude s tou nádhernou lípou. Oni odvětili, že pokud jim hasičárnu přestavíme, o strom se postarají. Věřte, nevěřte, skutečně přiložili ruku k dílu a lípu přemístili. Tím pádem nám nezbylo nic jiného, než abychom i my dostáli svému slibu,“ vylíčil zrod celého projektu starosta Langr.

Téměř „domácí produkt“

Díky výzvě Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se podařilo městu Poděbrady získat dotaci, která pokryla 90 % nákladů, jejichž výše činila 5,7 milionu Kč. „Musím říct, že Brusel a Evropská komise se na podporu integrovaného záchranného systému moc netvářily a stálo nás mnoho nervů, přesvědčování a udávání důvodů, proč je tento projekt důležitý a smysluplný. Jak ale sami můžete vidět, stálo to za to,“ uvedl zástupce MMR ČR Aleš Pekárek. Nejen on si odvedenou práci na nové chloubě zbožských obyvatel pochvaloval. „Mně osobně se objekt líbí jak dispozičně, tak i z hlediska efektivity; zkrátka se jedná o po všech směrech vydařený projekt,“ řekl dále.


Nutno poznamenat, že se o výstavbu budovy postarala lokální firma Stafiko a dodavatelem nábytku byl samotný obyvatel Velkého Zboží Přemysl Sedlák.

Pochvaly a slova díků přidala i senátorka Emilie Třísková. „Já bych chtěla poděkovat celému Sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Zboží, projevit jim úctu a vzdát dík za práci a činnost, kterou vykonávají ve prospěch města Poděbrady,“ glosovala a popřála hasičům, aby si novou zbrojnici patřičně užívali.


Řetězec projevů završil radní města Zbyněk Lukavec. „Hasiči – vedle toho, že plní svou práci – dělají ještě jednu z mého pohledu velmi důležitou věc, a to je udržovaní spolkového života. V současné době se lidé málo scházejí, sedí u televizí a člověk k člověku má dál. Zde ve Velkém Zboží s tímto nešvarem naštěstí velmi dobře bojují, za což bych chtěl dobrovolným hasičům a také zdejšímu městskému výboru poděkovat,“ ocenil zastupitel Lukavec.

Dobová pocta a sirény

Tento významný večer byl pochopitelně provázen atraktivním programem. Akci zahájil tematickými písněmi „Holky z Polabí“ a „Poděbradská brána“ sbor Kvítek ve spolupráci se sborem Výkvět. Klub vojenské historie okořenil v dobových kostýmech událost několika krátkými scénkami, kterými připomněl fakt, že 4. 1. 2018 tomu bylo přesně 110 let od založení tohoto úspěšného sboru.


Jak uvedl moderátor akce Martin Kočí, na každé správné oslavě nesmí chybět svíčky. Došlo tedy ke slavnostnímu zapálení dvou kanadských svící přímo před objektem. Následně byla rukou starosty SDH Jaroslava Černého a předsedkyně místního výboru Niny Nowak odhalena nová informační tabule o Velkém Zboží.


Chvíli před tím, než veřejnost poprvé spatřila interiér stavby, se slova chopil Vladimír Jeník, čestný předseda sboru dobrovolných hasičů, a za doprovodu Blanky Burianové ocenil Jaroslava Černého a velitele zbožských hasičů Tomáše Lokajíčka za jejich zásluhy Zlatou okresní medailí.

Poté už se za houkání sirén přítomné zásahové techniky otevřely brány nové chlouby Poděbrad, která bude mimo jiné sloužit i jako spolkový dům. Oslavy doprovázené dobrým jídlem a pitím tak mohly naplno začít…

Text a foto: Anna Hrabětová

 

 


Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Ve druhém díle seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představíme další 2 místa. Ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Začátkem roku se poděbradské nádraží proměnilo v mírné nadsázce ve smeťák. Proč bylo jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a důstojná brána lázeňského města zavalena odpadky a nepořádkem?

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

V minulém vydání PN jsme zveřejnili „letmý“ náhled do obsáhlé práce Ateliéru Šteflovi, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech. V následujícím seriálu vás s tímto přínosným a hodnotným dokumentem seznámíme detailněji, a přineseme tak vizuální potvrzení, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Vše bude nyní profesionálnější, těší velitele Lokajíčka

Vše bude nyní profesionálnější, těší velitele Lokajíčka

Z nové hasičské zbrojnice ve Velkém Zboží měli velikou radost všichni příchozí. Ale možná ta úplně největší sálala z velitele zbožské jednotky dobrovolných hasičů Tomáše Lokajíčka. Ten v rámci slavnostního „antré“ obdržel Zlatou okresní medaili. Nejen o nové chloubě místního sboru se pro PN krátce rozpovídal.

celý článek >>>

Konec roku se neobešel bez vandalismu

Konec roku se neobešel bez vandalismu

Poslední dny roku jsou již tradičně spojeny s oslavami a v ulicích města se setkávají stovky lidí, aby společně prožili čas vánoční a přivítali nový rok. Bohužel, i tentokrát se našli tací, kteří pojali oslavy po svém.

celý článek >>>

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Především na poděbradské bezdomovce, kteří jsou – ať chceme či nikoliv – častými obyvateli vlakového nádraží, se PN zeptaly velitele Městské policie Miloše Dlabala.

celý článek >>>

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Předvolební prezidentská kampaň právě vrcholí. Ano, může se to na první dojem zdát trochu přitažené za vlasy, ale i v době Jiřího z Poděbrad se o královský trůn bojovalo v mnoha ohledech podobně jako dnes.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY