Jaká jsou pravidla pro sekání trávy ve městě?

 

Každým rokem se poděbradská radnice setkává s dotazy občanů, proč zrovna v určitou dobu a na určitém místě není posekána tráva na veřejném prostranství.

 

sekani_travy__k

V letošním roce se připomínky týkaly především oblasti Koutecké – konkrétně ulic U Vlečky, Skladištní, Krátká a Příčná.

O informace jsme proto požádali Tomáše Jiránka, jednatele dodavatelské společnosti New Visit, s. r. o., která má v Poděbradech péči o zeleň na starosti.

„Jarní sekání trávy je prováděno dle smlouvy o dílo. Podmínky ve smlouvě jsou nastaveny tak, že se seká buď 6x ročně, nebo 4x ročně. Oblast kolem Koutecké a Skladištní spadá do režimu 4x ročně; tráva se zde tedy seká v sezoně zhruba jednou za 6 týdnů.


Největší problém bývá, bohužel, v jarních měsících, kdy tráva vyroste najednou v celém městě. Jenže není možné se sekáním začít dříve, jelikož není dost vzrostlá. Letos se začalo sekat o týden později než minulý rok, protože tráva nebyla díky klimatickým podmínkám a dlouhé zimě dostatečně vzrostlá. Následně poměrně hodně pršelo a bylo teplo. Díky tomu je tráva hustá a vzrostlá a objem seče je prokazatelně o třetinu větší než minulý rok. Tráva se pak musí sekat nadvakrát až natřikrát, kdy dochází k postupnému zkracování délky trávníku, neboť není možné sekačkou přejet po trávníku pouze jednou a zkrátit ji na požadovanou délku,“ vysvětluje Jiránek.


První sekání pro oblasti sečené 6x do roka začalo na Žižkově (15.–16. týden), následovalo centrum města (17.–18. týden), Polabec (19. týden), Přední Lhota, Kluk (20. týden) a Velké Zboží (21. týden).


Nyní probíhá další kolo sečení. Tentokrát se bude týkat kompletně celého města včetně oblastí sečených 4x ročně. Jen pro zajímavost, týdně je v průběhu sezony v Poděbradech posekáno 100 000 m2 ploch trávníků. „Pokud je teplo a vlhko, roste tráva rychleji, je hustší a mezi jednotlivými sečemi vyroste více než v letech sušších. Navíc nelze trávu sekat, pokud prší nebo těsně po dešti. V dubnu se to týkalo celých pěti dnů, v květnu tří. Seče probíhají běžně i v sobotu a pracuje se v prodloužených směnách. Nelze však sekat o svátcích a nedělích – letošní Velikonoce tak ubraly oproti minulým letům navíc další den, kdy bylo možné trávu sekat. Květnové svátky také oproti minulému roku vyšly na pracovní dny,“ upozorňuje dále Jiránek.


V letošním roce se navíc mimo harmonogram a mimo smlouvu realizovaly další požadavky na mimořádné sečení. Pod hradbami se sekalo kvůli dětskému dnu, v Kluku proběhl ze stejného důvodu sběr trávy a na žádost a stížnosti občanů byly také posečeny Kubovy sady.


„Společnost New Visit získala minulý týden další výkonný stroj na sekání. V těchto kritických dnech se naše firma snaží posílit kapacity, a to i poptávkou u Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. V průběhu června by se tak měla postupně situace stabilizovat,“ uzavírá optimisticky Jiránek.

Text: (red)
Ilustrační foto: archiv

 


Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být II.

Ve druhém díle seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představíme další 2 místa. Ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Smetiště místo upravené „brány do města“. Platí na nádraží zákaz úklidu?

Začátkem roku se poděbradské nádraží proměnilo v mírné nadsázce ve smeťák. Proč bylo jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a důstojná brána lázeňského města zavalena odpadky a nepořádkem?

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být I.

V minulém vydání PN jsme zveřejnili „letmý“ náhled do obsáhlé práce Ateliéru Šteflovi, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech. V následujícím seriálu vás s tímto přínosným a hodnotným dokumentem seznámíme detailněji, a přineseme tak vizuální potvrzení, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Hasiči z Velkého Zboží oslavili výročí v nové zbrojnici

Hasiči z Velkého Zboží oslavili výročí v nové zbrojnici

V pátek 5. 1. 2018 byla v centru Velkého Zboží slavnostně otevřena moderní hasičská zbrojnice, která bez okolků splňuje parametry 21. století.

celý článek >>>

Vše bude nyní profesionálnější, těší velitele Lokajíčka

Vše bude nyní profesionálnější, těší velitele Lokajíčka

Z nové hasičské zbrojnice ve Velkém Zboží měli velikou radost všichni příchozí. Ale možná ta úplně největší sálala z velitele zbožské jednotky dobrovolných hasičů Tomáše Lokajíčka. Ten v rámci slavnostního „antré“ obdržel Zlatou okresní medaili. Nejen o nové chloubě místního sboru se pro PN krátce rozpovídal.

celý článek >>>

Konec roku se neobešel bez vandalismu

Konec roku se neobešel bez vandalismu

Poslední dny roku jsou již tradičně spojeny s oslavami a v ulicích města se setkávají stovky lidí, aby společně prožili čas vánoční a přivítali nový rok. Bohužel, i tentokrát se našli tací, kteří pojali oslavy po svém.

celý článek >>>

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Především na poděbradské bezdomovce, kteří jsou – ať chceme či nikoliv – častými obyvateli vlakového nádraží, se PN zeptaly velitele Městské policie Miloše Dlabala.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY