Jaká jsou pravidla pro sekání trávy ve městě?

 

Každým rokem se poděbradská radnice setkává s dotazy občanů, proč zrovna v určitou dobu a na určitém místě není posekána tráva na veřejném prostranství.

 

sekani_travy__k

V letošním roce se připomínky týkaly především oblasti Koutecké – konkrétně ulic U Vlečky, Skladištní, Krátká a Příčná.

O informace jsme proto požádali Tomáše Jiránka, jednatele dodavatelské společnosti New Visit, s. r. o., která má v Poděbradech péči o zeleň na starosti.

„Jarní sekání trávy je prováděno dle smlouvy o dílo. Podmínky ve smlouvě jsou nastaveny tak, že se seká buď 6x ročně, nebo 4x ročně. Oblast kolem Koutecké a Skladištní spadá do režimu 4x ročně; tráva se zde tedy seká v sezoně zhruba jednou za 6 týdnů.


Největší problém bývá, bohužel, v jarních měsících, kdy tráva vyroste najednou v celém městě. Jenže není možné se sekáním začít dříve, jelikož není dost vzrostlá. Letos se začalo sekat o týden později než minulý rok, protože tráva nebyla díky klimatickým podmínkám a dlouhé zimě dostatečně vzrostlá. Následně poměrně hodně pršelo a bylo teplo. Díky tomu je tráva hustá a vzrostlá a objem seče je prokazatelně o třetinu větší než minulý rok. Tráva se pak musí sekat nadvakrát až natřikrát, kdy dochází k postupnému zkracování délky trávníku, neboť není možné sekačkou přejet po trávníku pouze jednou a zkrátit ji na požadovanou délku,“ vysvětluje Jiránek.


První sekání pro oblasti sečené 6x do roka začalo na Žižkově (15.–16. týden), následovalo centrum města (17.–18. týden), Polabec (19. týden), Přední Lhota, Kluk (20. týden) a Velké Zboží (21. týden).


Nyní probíhá další kolo sečení. Tentokrát se bude týkat kompletně celého města včetně oblastí sečených 4x ročně. Jen pro zajímavost, týdně je v průběhu sezony v Poděbradech posekáno 100 000 m2 ploch trávníků. „Pokud je teplo a vlhko, roste tráva rychleji, je hustší a mezi jednotlivými sečemi vyroste více než v letech sušších. Navíc nelze trávu sekat, pokud prší nebo těsně po dešti. V dubnu se to týkalo celých pěti dnů, v květnu tří. Seče probíhají běžně i v sobotu a pracuje se v prodloužených směnách. Nelze však sekat o svátcích a nedělích – letošní Velikonoce tak ubraly oproti minulým letům navíc další den, kdy bylo možné trávu sekat. Květnové svátky také oproti minulému roku vyšly na pracovní dny,“ upozorňuje dále Jiránek.


V letošním roce se navíc mimo harmonogram a mimo smlouvu realizovaly další požadavky na mimořádné sečení. Pod hradbami se sekalo kvůli dětskému dnu, v Kluku proběhl ze stejného důvodu sběr trávy a na žádost a stížnosti občanů byly také posečeny Kubovy sady.


„Společnost New Visit získala minulý týden další výkonný stroj na sekání. V těchto kritických dnech se naše firma snaží posílit kapacity, a to i poptávkou u Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. V průběhu června by se tak měla postupně situace stabilizovat,“ uzavírá optimisticky Jiránek.

Text: (red)
Ilustrační foto: archiv

 


Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Realizace klíčového projektu radniční koalice, ale i opozičních stran, dostala vážné trhliny a o notný kus se městu vzdálila. Poděbradům citelně chybějící společenský sál mohl být zbudován v OD Růžový slon. Zastupitelé však na svém listopadovém jednání tento záměr nepodpořili. Proč?

celý článek >>>

Poděbradský Pirát Prim: Bartoš je jeden z nejférovějších lidí, které znám

Poděbradský Pirát Prim: Bartoš je jeden z nejférovějších lidí, které znám

Stojaté vody české politické scény rozvířila mohutná flotila Pirátů. Pod kapitánským můstkem Ivana Bartoše stál na palubě i Daniel Prim, čtyřiatřicetiletý webař z Poděbrad, který podpořil středočeskou kandidátku České pirátské strany z 11. místa.

celý článek >>>

Ladislav Langr: Sociální demokraté byli tvrdě potrestáni

Ladislav Langr: Sociální demokraté byli tvrdě potrestáni

Na vlně neúspěchu ČSSD v parlamentních volbách se svezl i starosta Poděbrad Ladislav Langr. Šestka na kandidátce sociálních demokratů ve Středočeském kraji musela skousnout hořký vzkaz českých voličů.

celý článek >>>

Fatální omyl „podřízl“ stoletý dub v parku

Fatální omyl „podřízl“ stoletý dub v parku

Přibližně v polovině října byl v lázeňském parku pokácen dub. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby však nešlo o více než stoletý strom, který byl odstraněn nevídaným omylem.

celý článek >>>

S Jaroslavem Červinkou nejen o Rakušanově auře a populistovi Okamurovi

S Jaroslavem Červinkou nejen o Rakušanově auře a populistovi Okamurovi

Středočeský kraj je považován za baštu hnutí STAN (Starostové a nezávislí). To se prokázalo i v parlamentních volbách. Na středočeské kandidátce „Starostů“ letos nechyběl ani sedmapadesátiletý Poděbraďák Jaroslav Červinka.

celý článek >>>

Také Poděbrady řekly „ANO“

Také Poděbrady řekly „ANO“

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky skončily dle prognóz suverénním vítězstvím hnutí ANO 2011. I přes kauzy a aféry jeho lídra Andreje Babiše se nenechali odradit ani Poděbraďáci, u kterých ANO s 26 % jasně dominovalo.

celý článek >>>

Ani letos ne. Proč na krajské projekty v Poděbradech sedá prach?

Ani letos ne. Proč na krajské projekty v Poděbradech sedá prach?

Obrnit se pořádnou dávkou trpělivosti musí obyvatelé Poděbrad i okolních obcí, kteří čekají na rekonstrukci ulice Revoluční na Žižkově. Také druhý zásadní projekt Středočeského kraje – změna křižovatky mezi Přední a Pískovou Lhotou – se začíná dostávat do časového skluzu.

celý článek >>>

Kvarteto městských pilířů. Jaké karty drží poděbradská radnice?

Kvarteto městských pilířů. Jaké karty drží poděbradská radnice?

Čtveřice klíčových projektů města, která má v následujících týdnech nabírat na obrátkách. To je vývoj nového společenského sálu v OD Růžový slon, výstavba parkovací cyklověže BIKETOWER, zbudování hudebního pavilonu v lázeňském parku a rekonstrukce sportovní haly BIOS.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY