Jaká jsou pravidla pro sekání trávy ve městě?

 

Každým rokem se poděbradská radnice setkává s dotazy občanů, proč zrovna v určitou dobu a na určitém místě není posekána tráva na veřejném prostranství.

 

sekani_travy__k

V letošním roce se připomínky týkaly především oblasti Koutecké – konkrétně ulic U Vlečky, Skladištní, Krátká a Příčná.

O informace jsme proto požádali Tomáše Jiránka, jednatele dodavatelské společnosti New Visit, s. r. o., která má v Poděbradech péči o zeleň na starosti.

„Jarní sekání trávy je prováděno dle smlouvy o dílo. Podmínky ve smlouvě jsou nastaveny tak, že se seká buď 6x ročně, nebo 4x ročně. Oblast kolem Koutecké a Skladištní spadá do režimu 4x ročně; tráva se zde tedy seká v sezoně zhruba jednou za 6 týdnů.


Největší problém bývá, bohužel, v jarních měsících, kdy tráva vyroste najednou v celém městě. Jenže není možné se sekáním začít dříve, jelikož není dost vzrostlá. Letos se začalo sekat o týden později než minulý rok, protože tráva nebyla díky klimatickým podmínkám a dlouhé zimě dostatečně vzrostlá. Následně poměrně hodně pršelo a bylo teplo. Díky tomu je tráva hustá a vzrostlá a objem seče je prokazatelně o třetinu větší než minulý rok. Tráva se pak musí sekat nadvakrát až natřikrát, kdy dochází k postupnému zkracování délky trávníku, neboť není možné sekačkou přejet po trávníku pouze jednou a zkrátit ji na požadovanou délku,“ vysvětluje Jiránek.


První sekání pro oblasti sečené 6x do roka začalo na Žižkově (15.–16. týden), následovalo centrum města (17.–18. týden), Polabec (19. týden), Přední Lhota, Kluk (20. týden) a Velké Zboží (21. týden).


Nyní probíhá další kolo sečení. Tentokrát se bude týkat kompletně celého města včetně oblastí sečených 4x ročně. Jen pro zajímavost, týdně je v průběhu sezony v Poděbradech posekáno 100 000 m2 ploch trávníků. „Pokud je teplo a vlhko, roste tráva rychleji, je hustší a mezi jednotlivými sečemi vyroste více než v letech sušších. Navíc nelze trávu sekat, pokud prší nebo těsně po dešti. V dubnu se to týkalo celých pěti dnů, v květnu tří. Seče probíhají běžně i v sobotu a pracuje se v prodloužených směnách. Nelze však sekat o svátcích a nedělích – letošní Velikonoce tak ubraly oproti minulým letům navíc další den, kdy bylo možné trávu sekat. Květnové svátky také oproti minulému roku vyšly na pracovní dny,“ upozorňuje dále Jiránek.


V letošním roce se navíc mimo harmonogram a mimo smlouvu realizovaly další požadavky na mimořádné sečení. Pod hradbami se sekalo kvůli dětskému dnu, v Kluku proběhl ze stejného důvodu sběr trávy a na žádost a stížnosti občanů byly také posečeny Kubovy sady.


„Společnost New Visit získala minulý týden další výkonný stroj na sekání. V těchto kritických dnech se naše firma snaží posílit kapacity, a to i poptávkou u Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. V průběhu června by se tak měla postupně situace stabilizovat,“ uzavírá optimisticky Jiránek.

Text: (red)
Ilustrační foto: archiv

 


Kvarteto městských pilířů. Jaké karty drží poděbradská radnice?

Kvarteto městských pilířů. Jaké karty drží poděbradská radnice?

Čtveřice klíčových projektů města, která má v následujících týdnech nabírat na obrátkách. To je vývoj nového společenského sálu v OD Růžový slon, výstavba parkovací cyklověže BIKETOWER, zbudování hudebního pavilonu v lázeňském parku a rekonstrukce sportovní haly BIOS.

celý článek >>>

Napříč ČR na elektrokolech. Recyklojízda projela i Poděbrady

Napříč ČR na elektrokolech. Recyklojízda projela i Poděbrady

Na podporu systematického třídění a recyklace použitých baterií projela Českou republiku od západu na východ Recyklojízda 2017.

celý článek >>>

Oblíbený minigolf se vrátil na Jezero

Oblíbený minigolf se vrátil na Jezero

Poděbradská sportovní, s. r. o., otevřela v neděli 10. září 2017 v areálu Jezera další nové sportoviště. Zájemci o volnočasové aktivity zde nyní mohou využívat – tak jako v minulosti – osmnáctijamkový minigolf.

celý článek >>>

Tragédie na hotelovce. Policie řeší pád dívky z okna

Tragédie na hotelovce. Policie řeší pád dívky z okna

Tragicky začal nový školní rok na poděbradské Hotelové škole. Z okna jejího internátu – hotelu Junior – pravděpodobně záměrně skočila studentka prvního ročníku.

celý článek >>>

Jedenáct tříd prvňáčků a rok akcí. O poděbradské „základky“ je zájem

Jedenáct tříd prvňáčků a rok akcí. O poděbradské „základky“ je zájem

Prázdniny i léto jsou nenávratně pryč. Před pár týdny usedli opět žáci a studenti do školních lavic V myšlenkách spřádali plány a cíle, kterých by chtěli dosáhnout. Stejně jako oba ředitelé poděbradských základních škol – Miriam Piskačová a Vlastimil Špinka.

celý článek >>>

Žižkovskou arénu odemkla atraktivní štafeta

Žižkovskou arénu odemkla atraktivní štafeta

V poslední letní den roku – 21. září 2017 – bylo pokřtěno moderní multifunkční hřiště u ZŠ T. G. Masaryka na Žižkově.

celý článek >>>

Siesta na našem oblíbeném Jezeře

Siesta na našem oblíbeném Jezeře

Redaktorka PN vyrazila o jednom horkém srpnovém dni na poděbradské Jezero, aby se návštěvníků největšího koupaliště na Nymbursku zeptala: Proč jezdíte na poděbradské Jezero a jak nejraději trávíte letní dovolenou?

celý článek >>>

Poděbraďák Vojtěch Kurka je Železným hasičem!

Poděbraďák Vojtěch Kurka je Železným hasičem!

V sobotu 12. srpna 2017 se konal již 7. ročník Železného hasiče, soutěže TFA („nejtvrdší hasič přežije“). Na hřišti ve Velkém Zboží dosáhl na triumf v hlavní kategorii domácí Vojtěch Kurka.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY