Jaká jsou pravidla pro sekání trávy ve městě?

 

Každým rokem se poděbradská radnice setkává s dotazy občanů, proč zrovna v určitou dobu a na určitém místě není posekána tráva na veřejném prostranství.

 

sekani_travy__k

V letošním roce se připomínky týkaly především oblasti Koutecké – konkrétně ulic U Vlečky, Skladištní, Krátká a Příčná.

O informace jsme proto požádali Tomáše Jiránka, jednatele dodavatelské společnosti New Visit, s. r. o., která má v Poděbradech péči o zeleň na starosti.

„Jarní sekání trávy je prováděno dle smlouvy o dílo. Podmínky ve smlouvě jsou nastaveny tak, že se seká buď 6x ročně, nebo 4x ročně. Oblast kolem Koutecké a Skladištní spadá do režimu 4x ročně; tráva se zde tedy seká v sezoně zhruba jednou za 6 týdnů.


Největší problém bývá, bohužel, v jarních měsících, kdy tráva vyroste najednou v celém městě. Jenže není možné se sekáním začít dříve, jelikož není dost vzrostlá. Letos se začalo sekat o týden později než minulý rok, protože tráva nebyla díky klimatickým podmínkám a dlouhé zimě dostatečně vzrostlá. Následně poměrně hodně pršelo a bylo teplo. Díky tomu je tráva hustá a vzrostlá a objem seče je prokazatelně o třetinu větší než minulý rok. Tráva se pak musí sekat nadvakrát až natřikrát, kdy dochází k postupnému zkracování délky trávníku, neboť není možné sekačkou přejet po trávníku pouze jednou a zkrátit ji na požadovanou délku,“ vysvětluje Jiránek.


První sekání pro oblasti sečené 6x do roka začalo na Žižkově (15.–16. týden), následovalo centrum města (17.–18. týden), Polabec (19. týden), Přední Lhota, Kluk (20. týden) a Velké Zboží (21. týden).


Nyní probíhá další kolo sečení. Tentokrát se bude týkat kompletně celého města včetně oblastí sečených 4x ročně. Jen pro zajímavost, týdně je v průběhu sezony v Poděbradech posekáno 100 000 m2 ploch trávníků. „Pokud je teplo a vlhko, roste tráva rychleji, je hustší a mezi jednotlivými sečemi vyroste více než v letech sušších. Navíc nelze trávu sekat, pokud prší nebo těsně po dešti. V dubnu se to týkalo celých pěti dnů, v květnu tří. Seče probíhají běžně i v sobotu a pracuje se v prodloužených směnách. Nelze však sekat o svátcích a nedělích – letošní Velikonoce tak ubraly oproti minulým letům navíc další den, kdy bylo možné trávu sekat. Květnové svátky také oproti minulému roku vyšly na pracovní dny,“ upozorňuje dále Jiránek.


V letošním roce se navíc mimo harmonogram a mimo smlouvu realizovaly další požadavky na mimořádné sečení. Pod hradbami se sekalo kvůli dětskému dnu, v Kluku proběhl ze stejného důvodu sběr trávy a na žádost a stížnosti občanů byly také posečeny Kubovy sady.


„Společnost New Visit získala minulý týden další výkonný stroj na sekání. V těchto kritických dnech se naše firma snaží posílit kapacity, a to i poptávkou u Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. V průběhu června by se tak měla postupně situace stabilizovat,“ uzavírá optimisticky Jiránek.

Text: (red)
Ilustrační foto: archiv

 


PŘEHLEDNĚ: Dopravní opatření, která přinese festival Soundtrack

PŘEHLEDNĚ: Dopravní opatření, která přinese festival Soundtrack

Po dobu festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack 2017 (24.–27. 8. 2017) dojde k mnoha dopravním omezením.

celý článek >>>

Vandal a trýznitel prostřílel krky divokým kachnám

Vandal a trýznitel prostřílel krky divokým kachnám

Zřejmě letní nuda stála za chorobným nápadem zatím neznámého pachatele, který si v červenci krátil čas střílením kovových jehlic po divokých kachnách na Labi.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Polabec, Přední Lhota, Kluk. Okrajové části ve středu zájmu

Polabec, Přední Lhota, Kluk. Okrajové části ve středu zájmu

V pondělí 26. června 2017 se konala další pravidelná obchůzka – či tentokrát objížďka – městskými částmi Polabec, Přední Lhota a Kluk.

celý článek >>>

Na kolonádě točili pivo výčepní mistři

Na kolonádě točili pivo výčepní mistři

Nejlepší výčepní ze středních Čech se na sklonku června setkali v Poděbradech v restauraci Náš Hostinec, aby zabojovali o postup do finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017.

celý článek >>>

Italský den v Luxoru

Italský den v Luxoru

V pátek 16. června ožil poděbradský Domov pro seniory Luxor dalším dílem „seriálu“ zaměřeného na poznávání evropských zemí. Tentokrát šlo o Italský den a poděbradští senioři přivítali vzácnou návštěvu – italského velvyslance J. E. Alda Amatiho.

celý článek >>>

V Senicích připomněli paraskupinu Silver A

V Senicích připomněli paraskupinu Silver A

K uctění památky odvážných vojáků, kteří v prosinci 1941 seskočili nedaleko Senic, byl připraven v této obci v sobotu 24. června vzpomínkový pietní akt Pocta statečným.

celý článek >>>

Starosta poslancem? Ladislav Langr kandiduje do Parlamentu!

Starosta poslancem? Ladislav Langr kandiduje do Parlamentu!

Říká, že výzvy jsou jeho hnacím motorem. Další strmý „krpál“, který se pokusí zdolat, nese název Thunovský palác. Právě tato pražská kulturní památka je totiž sídlem Poslanecké sněmovny České republiky.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY