Jaká jsou pravidla pro sekání trávy ve městě?

 

Každým rokem se poděbradská radnice setkává s dotazy občanů, proč zrovna v určitou dobu a na určitém místě není posekána tráva na veřejném prostranství.

 

sekani_travy__k

V letošním roce se připomínky týkaly především oblasti Koutecké – konkrétně ulic U Vlečky, Skladištní, Krátká a Příčná.

O informace jsme proto požádali Tomáše Jiránka, jednatele dodavatelské společnosti New Visit, s. r. o., která má v Poděbradech péči o zeleň na starosti.

„Jarní sekání trávy je prováděno dle smlouvy o dílo. Podmínky ve smlouvě jsou nastaveny tak, že se seká buď 6x ročně, nebo 4x ročně. Oblast kolem Koutecké a Skladištní spadá do režimu 4x ročně; tráva se zde tedy seká v sezoně zhruba jednou za 6 týdnů.


Největší problém bývá, bohužel, v jarních měsících, kdy tráva vyroste najednou v celém městě. Jenže není možné se sekáním začít dříve, jelikož není dost vzrostlá. Letos se začalo sekat o týden později než minulý rok, protože tráva nebyla díky klimatickým podmínkám a dlouhé zimě dostatečně vzrostlá. Následně poměrně hodně pršelo a bylo teplo. Díky tomu je tráva hustá a vzrostlá a objem seče je prokazatelně o třetinu větší než minulý rok. Tráva se pak musí sekat nadvakrát až natřikrát, kdy dochází k postupnému zkracování délky trávníku, neboť není možné sekačkou přejet po trávníku pouze jednou a zkrátit ji na požadovanou délku,“ vysvětluje Jiránek.


První sekání pro oblasti sečené 6x do roka začalo na Žižkově (15.–16. týden), následovalo centrum města (17.–18. týden), Polabec (19. týden), Přední Lhota, Kluk (20. týden) a Velké Zboží (21. týden).


Nyní probíhá další kolo sečení. Tentokrát se bude týkat kompletně celého města včetně oblastí sečených 4x ročně. Jen pro zajímavost, týdně je v průběhu sezony v Poděbradech posekáno 100 000 m2 ploch trávníků. „Pokud je teplo a vlhko, roste tráva rychleji, je hustší a mezi jednotlivými sečemi vyroste více než v letech sušších. Navíc nelze trávu sekat, pokud prší nebo těsně po dešti. V dubnu se to týkalo celých pěti dnů, v květnu tří. Seče probíhají běžně i v sobotu a pracuje se v prodloužených směnách. Nelze však sekat o svátcích a nedělích – letošní Velikonoce tak ubraly oproti minulým letům navíc další den, kdy bylo možné trávu sekat. Květnové svátky také oproti minulému roku vyšly na pracovní dny,“ upozorňuje dále Jiránek.


V letošním roce se navíc mimo harmonogram a mimo smlouvu realizovaly další požadavky na mimořádné sečení. Pod hradbami se sekalo kvůli dětskému dnu, v Kluku proběhl ze stejného důvodu sběr trávy a na žádost a stížnosti občanů byly také posečeny Kubovy sady.


„Společnost New Visit získala minulý týden další výkonný stroj na sekání. V těchto kritických dnech se naše firma snaží posílit kapacity, a to i poptávkou u Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. V průběhu června by se tak měla postupně situace stabilizovat,“ uzavírá optimisticky Jiránek.

Text: (red)
Ilustrační foto: archiv

 


Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rekonstrukce Revoluční ulice čeká na „zelenou“

Rekonstrukce Revoluční ulice čeká na „zelenou“

Přestože Středočeský kraj zahájil přípravu rekonstrukce Revoluční ulice v Poděbradech už před třemi roky, stále se mu nedaří získat pro zahájení stavebních prací nezbytná povolení.

celý článek >>>

Starosta Langr navštívil Čínu

Starosta Langr navštívil Čínu

Koncem května vyrazil starosta Poděbrad Ladislav Langr na pětidenní pracovní návštěvu Číny.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být XI.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být XI.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme poslední lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Jezero po roce ožilo. Dětmi, minigolfem a abnormálním „hicem“

Jezero po roce ožilo. Dětmi, minigolfem a abnormálním „hicem“

Novou sezonu na poděbradském Jezeře „odemkly“ tropické teploty a (úsměvy) prosluněný dětský den.

celý článek >>>

Jarní únava? Kdeže. Dělníci ve městě nemají o práci nouzi

Jarní únava? Kdeže. Dělníci ve městě nemají o práci nouzi

Ačkoliv se několik klíčových projektů města nedaří prozatím dotáhnout do úspěšného finiše, mnoho dalších už „zdobí“ všechna potřebná razítka.

celý článek >>>

Město je bohatší o Generel dopravy

Město je bohatší o Generel dopravy

V pondělí 14. května 2018 se na poděbradské radnici konala veřejná prezentace a projednání Generelu dopravy města Poděbrady.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být X.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být X.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY