Jedenáct tříd prvňáčků a rok akcí. O poděbradské „základky“ je zájem

 

Prázdniny i léto jsou nenávratně pryč. Před pár dny usedli opět žáci a studenti do školních lavic. V myšlenkách spřádali plány a cíle, kterých by chtěli dosáhnout. Stejně jako oba ředitelé poděbradských základních škol – Miriam Piskačová a Vlastimil Špinka. Těm PN položily následující otázky:


1. Nastaly na vaší škole o letních prázdninách nějaké změny; ať už jde o učitelský sbor či úpravy školy?


2. Kolik tříd prvňáčků jste v září otevřeli a jaký je nyní celkový počet žáků vaší školy?


3. Jaké nejvýznamnější události vaši školu v letošním školním roce čekají?


4. Nastanou letos ve vaší škole nějaké podstatné úpravy, rekonstrukce či opravy? A jakou změnu nebo projekt byste v brzké době rádi zrealizovali?

 

Miriam Piskačová,

ředitelka ŽS T. G. Masaryka

piskacova_1. V novém školním roce jsme náš pracovní kolektiv posílili o dvě vyučující na prvním stupni, o tři vyučující na 2. stupni, o tři asistentky pedagoga, o jednu sociální pedagožku a nového pana školníka.


Letní prázdniny jsou vždy určeny na větší opravy či rekonstrukce, výmalby prostor. Letos to byl i nový sprchový kout s WC pro paní kuchařky, rekonstruovaný sklad pro školní družinu v Žižkově ulici, nový sklad pro první a druhý stupeň ve Školní ulici, místnost s vybavením pro školní archiv nebo nově vydlážděná přístupová cesta u zadního vchodu do budovy školy ve Školní ulici.


Velkou změnou je pro nás právě dokončovaná výstavba nového multifunkčního sportoviště pro výuku tělesné výchovy v Žižkově ulici (více o novém moderním hřišti na Žižkově čtěte na straně 4, pozn. red.)

2. 4. září 2017 jsme slavnostně přivítali pět tříd prvňáčků a celkový počet žáků nám vzrostl na 837.

3. Mezi nejvýznamnější akce patří každým školním rokem Odemykání školy budoucím prvňáčkům, adaptační kurz žáků 6. ročníků, výjezd 8. ročníků k volbě povolání, rozsvícení školního vánočního stromu, vánoční trhy s výrobky našich žáků, dva vánoční koncerty, Den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáčků a pro veřejnost, lyžařský výchovně vzdělávací zájezd do Krkonoš a Jizerských hor, zahraniční zájezd do Španělska a samozřejmě oslava 100. výročí vzniku ČSR.

4. Po rekonstrukcích a výstavbě nového sportovního areálu u budovy školy na Žižkově plánujeme rekonstrukci topení ve Školní ulici a naším dlouholetým přáním je dokončení fasády a výstavba moderní tělocvičny ve Školní ulici.
V rámci projektu IROP má být dále moderně rekonstruována učebna počítačů. Zapojili jsme se i do projektu OPVV – šablony pro ZŠ, v rámci kterého budou mimo jiné realizovány aktivity na podporu žáků a rozvoj čtenářské gramotnosti.

Vlastimil Špinka,

ředitel ŽS Václava Havla
spinka__1. Začátek nového školního roku nás všechny stál hodně sil, protože jsme museli reagovat na zvýšený počet žáků a tříd. Bylo nutné zrekonstruovat učebnu dílen a keramické dílny na klasické třídy pro vyučování žáků 3. tříd, zadaptovat dvě klubovny školní družiny pro potřeby výuky prvňáčků, posílit zabezpečení budovy – instalace rozšiřujícího elektronického vrátného a vyměnit vstupní stěny a dveře do šaten obou stupňů školy.


Dále jsme přijali nové kolegy a kolegyně v souvislosti s nárůstem počtu žáků. Jsem hrdý na pedagogický sbor, který je plně aprobovaný, a na všechny zaměstnance, kteří toto množství práce zvládli i bez ohledu na dovolenou.

2. Na prahu nového školního roku jsme přivítali 135 prvňáčků, kteří jsou rozděleni do šesti tříd. Samozřejmě tento počet přináší spoustu problémů organizačních i prostorových, ale jsme všichni rádi, že tolik rodičů zapsalo své děti na ZŠ Václava Havla a dalo nám důvěru v oblasti vzdělávání. Celkový počet žáků v letošním roce je 849, počet tříd 34, počet všech zaměstnanců 88.

3. Na samém začátku školy se zúčastní žáci 8. D pobytu na Slovensku, který získali v rámci Evropské jazykové ceny Label za svůj projekt 3. slovanský audiosborník.


14. října oslavíme 25 let pěveckého sboru Kvítku celodenní akcí ve škole i na kolonádě. 145 let knihovny si připomeneme projektem veřejného čtení knihy Poděbradské příběhy autora Ladislava Langra v podání žáků 8. a 9. tříd, které se bude konat 24. 10. v sále Městské knihovny.


Oslavy 100. výročí vzniku ČSR nás pak budou provázet celým školním rokem, chystáme totiž projekt „100 let ČSR – jak to bylo na začátku?“

4. Škola prošla před 3 lety rozsáhlou rekonstrukcí, ale musíme se soustředit na opravu a rekonstrukci napojení na veřejnou kanalizaci, zrealizovat výměnu dlažeb na chodbách a obnovu přístrojů ve školní kuchyni. Pokračuje i pravidelná obnova školního nábytku.

Text a foto: (red)


Švýcarský rada na „poděbradské inspekci“

Švýcarský rada na „poděbradské inspekci“

V rámci tradičního seznamovacího „seriálu“ s evropskými státy uspořádal na sklonku listopadu Domov pro seniory Luxor Den Švýcarska.

celý článek >>>

Senior fit park zve k venkovnímu cvičení

Senior fit park zve k venkovnímu cvičení

Otevření nového fitness zařízení pro všechny generace je pomyslnou tečkou za rokem plným investic do dětských hřišť a sportovišť ve městě. Senior fit park vznikl na Žižkově mezi ulicemi Mírová a Budovcova.

celý článek >>>

Novinky v jízdním řádu potěší i Poděbraďáky

Novinky v jízdním řádu potěší i Poděbraďáky

Celostátní změna jízdního řádu na železnici, která proběhla v neděli 10. prosince 2017, přinesla nejen významné rozšíření platnosti integrovaných jízdenek systému PID na Kolínsko, ale také rozšířila počet vlaků jak na území Prahy, tak Středočeského kraje.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

„Akátové“ hřiště u Labe pokřtili nejmenší školáci

„Akátové“ hřiště u Labe pokřtili nejmenší školáci

Za slunného podzimního dopoledne došlo ve středu 22. listopadu 2017 ke slavnostnímu otevření nově zbudovaného dětského hřiště na Labském nábřeží.

celý článek >>>

Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Růžový slon v zastupitelském porcelánu zatím „dotančil“

Realizace klíčového projektu radniční koalice, ale i opozičních stran, dostala vážné trhliny a o notný kus se městu vzdálila. Poděbradům citelně chybějící společenský sál mohl být zbudován v OD Růžový slon. Zastupitelé však na svém listopadovém jednání tento záměr nepodpořili. Proč?

celý článek >>>

Poděbradský Pirát Prim: Bartoš je jeden z nejférovějších lidí, které znám

Poděbradský Pirát Prim: Bartoš je jeden z nejférovějších lidí, které znám

Stojaté vody české politické scény rozvířila mohutná flotila Pirátů. Pod kapitánským můstkem Ivana Bartoše stál na palubě i Daniel Prim, čtyřiatřicetiletý webař z Poděbrad, který podpořil středočeskou kandidátku České pirátské strany z 11. místa.

celý článek >>>

Ladislav Langr: Sociální demokraté byli tvrdě potrestáni

Ladislav Langr: Sociální demokraté byli tvrdě potrestáni

Na vlně neúspěchu ČSSD v parlamentních volbách se svezl i starosta Poděbrad Ladislav Langr. Šestka na kandidátce sociálních demokratů ve Středočeském kraji musela skousnout hořký vzkaz českých voličů.

celý článek >>>