Kvarteto městských pilířů. Jaké karty drží poděbradská radnice?

 

Čtveřice klíčových projektů města, která má v následujících týdnech nabírat na obrátkách. To je vývoj nového společenského sálu v OD Růžový slon, výstavba parkovací cyklověže BIKETOWER, zbudování hudebního pavilonu v lázeňském parku a rekonstrukce sportovní haly BIOS. PN zjišťovaly, v jakém stádiu jsou tyto očekávané „nosníky“ poděbradského dění.Společenský sál

ruzovy_slon__kV červenci jsme informovali o tom, že společnost vlastnící celý objekt OD Růžový slon, v jehož horních poschodích město touží vybudovat důstojný společenský sál, se dohodla se zájemcem na jeho prodeji. Ten se o prázdninách uskutečnil. Vedení města mělo příslib nového majitele o následném prodeji nebo pronajmutí 3. a 4. patra pro účely kulturního sálu. „Nemůžeme si bohužel u nového vlastníka objednat rekonstrukci prostor pro náš účel, to by bylo obcházení veřejné zakázky. Budeme se tedy bavit o zmíněném odkoupení objektu a postupné rekonstrukci v naší režii. Půjde tak logicky o delší a složitější proces. Otázkou také zůstává, jestli na tuto variantu přistoupí zastupitelé,“ řekl starosta Poděbrad Ladislav Langr. Ten jako optimistický start zahájení prací uvedl polovinu příštího roku.


Součástí plánované stavby by měl být i parkovací dům na místě dnešního parkoviště a vlastní eskalátorový vstup do společenských prostor.


Objekt, kterému dominuje supermarket Albert, byl původně jako kulturní dům skutečně plánován. V současnosti však slouží jedno podzemní a dvě nadzemní patra ke komerčním účelům. Horní 2 poschodí nebyla nikdy dostavěna.
Loni v prosinci rozhodli zastupitelé Poděbrad o vypracování studie proveditelnosti celého náročného projektu. Ta byla během února dokončena, nicméně její výsledek radost vedení města neudělal. Přibližné náklady na obsáhlou rekonstrukci objektu se totiž pohybují mezi 150–200 miliony korun.

BIKETOWER

biketower_vizualizace_Avizované zahájení stavby cyklověže BIKETOWER v těsném sousedství budovy vlakového nádraží bylo začátkem roku odloženo z důvodů pozdržení dotačního titulu z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Nový termín předpokládaného startu budování cyklistického parkoviště „21. století“ hovořil o podzimu 2017. A ten by měl být i dodržen.


19. října 2017 bude ukončeno výběrové řízení na dodavatele stavby a prakticky hned po uzavření smlouvy by mohly práce u nádraží začít.


„Automatická parkovací věž pro kola umožní na ploše, kde bychom stěží zaparkovali 6 osobních automobilů, bezpečně uschovat 118 jízdních kol různých velikostí, a to včetně elektrokol. Parkování v prosklené věži bude cyklistům k dispozici 24 hodin denně. Výhodou této služby je bezesporu i možnost ponechání veškerého vybavení, včetně přilby, oblečení, dětských sedaček a batohů na kole, navíc je vše chráněné před rozmary počasí,“ vysvětlil Libor Štros, jednatel společnosti BIKEPROJECT.


Za uschování bicyklu v parkovací věži zaplatí cyklista poplatek 5 Kč na den. Cestující se zakoupenou IN-kartou Českých drah pak mají službu zdarma (pokud si kolo vyzvednou do 24 hodin od uschování).
Přiznaná dotace na projekt v Poděbradech činí celkem 10,7 milionu Kč a představuje 90 % ze způsobilých výdajů.

Sportovní hala BIOS

hala_bios__kRekonstrukce městské sportovní haly BIOS by měla začít začátkem roku 2018.


V souvislosti s generální opravou „arény“ na Ostende však letos na jaře vyvstala otázka, zda ji neohrozí zatčení náměstkyně ministryně Simony Kratochvílové. Město totiž podalo žádost o dotaci na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, kde kvůli dotacím zatýkala policie.


„Financování projektu by mělo být z části hrazeno z dotace v případě, že bude vypsán příslušný dotační titul. Zadržení náměstkyně Kratochvílové nemá přímý dopad na poděbradský projekt, ale má přímý dopad na celé dotační řízení, protože slibovaná druhá výzva bude velmi pravděpodobně odložena,“ komentovala před prázdninami stav projektu Lenka Hotovcová, vedoucí odboru Kancelář starosty.


Začátkem podzimu již byla situace přece jen o chlup jasnější. „Po Novém roce začínáme s rekonstrukcí haly; a to i v případě, že by dotace od ministerstva nebyla schválena,“ potvrdila poděbradská radnice.
Maximální možná výše dotace činí 20 milionů Kč a celkové náklady na obsáhlou stavbu se vyšplhají na 65 milionů Kč.

Hudební pavilon

pavilon__Jednoznačně nejdéle se vleče start zahájení výstavby nového hudebního pavilonu v lázeňském parku. Ten byl nejprve oddálen odvoláním jednoho ze sousedů stavby, kterému jeho postoj zamítl až středočeský Krajský úřad. Poté se termíny posunovaly z důvodů přesného umístění stavby, navíc se musela předělávat projektová dokumentace.


A ani v těchto dnech není jasné, kdy stavba opravdu začne. Do výběrového řízení na dodavatele stavby se totiž nikdo nepřihlásil. „Okamžitě jsme tedy vypsali nové výběrové řízení. Jde o velmi náročnou stavbu, ač se to nemusí na první pohled zdát.


Základní betonová deska se musí vyrábět přímo na místě, není to nějaká běžná věc. Pro dodavatele to bude pořádný kus práce. Nicméně chci věřit tomu, že do dubna příštího roku bude nový hudební altán v parku stát,“ přeje si starosta Langr.   
Po důstojném zastřešeném pódiu volají pořadatelé kulturních akcí i jejich návštěvníci řadu let. Až dosud museli vzít účinkující zavděk nepraktickým a do prostředí lázeňské kolonády architektonicky přinejmenším nevhodným pódiem.


Nový hudební altán bude mít čtvercový půdorys o velikosti 18x18 metrů s kruhovým pódiem. Náklady na stavbu by měly dosáhnout přibližně 6 milionů Kč a hradit by je mělo samo město Poděbrady.

Text a foto: Aleš Kubelka
Vizualizace: H3T, BIKEPROJECT, s. r. o.

 


Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Jako pestrobarevná nit zacuchaná do svátečních krajek a mašlí se vinul
nabitý program Dne Poděbrad. V důstojné atmosféře plné taktu a uhlazené etikety poděkovalo vedení města těm, kteří šíří slávu a povědomí o úspěšném „patentu“ s libozvučným názvem Poděbrady nebo přispívají mravenčí prací k jeho každodennímu lesku.

celý článek >>>

Je už před nádražím pořádek?

Je už před nádražím pořádek?

Jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a „brána“ lázeňského města byla začátkem roku zavalena odpadky a nepořádkem.

celý článek >>>

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Každý rok oceňuje město své významné osobnosti v Den Poděbrad.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Lékaři odhadují, že za život daroval mezi 350 a 380 litry krve a krevních složek. To je naprostý unikát a světový rekord. Redakce PN samozřejmě byla při tom, když Zdeněk Duběnka z Poděbrad ve čtvrtek 15. února dopoledne v prvním patře „Pentagonu“ absolvoval svůj 600. odběr.

celý článek >>>

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. Nejzásadnější fakta, která promění dosluhující „stánek“ na Ostende v moderní arénu, přinášíme v otázkách a odpovědích.

celý článek >>>

Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

Na začátku února se na poděbradském zámku a přilehlém okolí uskutečnil historicky první ročník Středočeského ekofestivalu, jednoho z největších českých regionálních festivalů s ekologickou tématikou.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další 2 místa. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY