Návrat do první republiky: Gastro slavilo kulatiny

 

Ve středu 20. dubna se uskutečnil již 10. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky učňovských škol Gastro Poděbrady 2016. Kulinářské klání, které se konalo v Kongresovém centru Lázeňská kolonáda, mělo letos v podtitulu vskutku zajímavé téma: první republika.

 

Gastro 1Střední odborné učiliště společného stravování Poděbrady v čele s ředitelkou Helenou Klimešou uspořádalo tuto akci za podpory města a záštitu nad událostí převzala senátorka Emilie Třísková.


Právě ředitelka školy odstartovala souboj kuchařů, cukrářů, číšníků a barmanů, kteří přijeli hned z patnácti škol. V úvodu nechybělo kulturní zpestření v podání žáků ZUŠ Poděbrady a proslov starosty města Ladislava Langra.


Soutěže se účastnilo 93 studentů a jejich výkony a výtvory posuzovalo 16 porotců z různých odvětví gastronomie. V jednom ze dvou sálů probíhala celé dopoledne barmanská show (foto 1), kde studenti prokazovali své dovednosti v míchání drinků. Mezi zúčastněnými školami panovala zdravá soutěžní nevraživost, a tak nechybělo ani hlasité povzbuzování. „Jsem moc ráda, že takovéto akce existují. Myslím si totiž, že obzvlášť v této době jsou mladí lidé mnohdy ze všeho znudění a takovéto zajímavé události v nich vzbudí zájem, aby jednou svou práci měli opravdu rádi,“ komentovala letošní Gastro členka poroty a majitelka kavárny v Poděbradech Miroslava Bulíčková.
V druhé části Kongresového centra byly vystaveny kuchařské a cukrářské výrobky (foto 2) a prostřeny slavnostní tabule v duchu první republiky. Někteří z účastníků přizpůsobili tomuto tématu i svůj oděv, což atmosféře klání přidalo na „půvabu“ a nevšednosti. Na krásně prostřených stolech byly k vidění rozmanité dorty připomínající svým tvarem například prvorepublikové klobouky nebo dobové šaty.

Vrchní, prchni a domácí zlato

V odpoledních hodinách pak byl na kolonádě uspořádán závod číšníků (foto 3). Pořadatelé připravili složitou překážkovou dráhu, kterou museli závodníci zdolat s tácem, na němž nesli sklenici plnou vody. Část lázeňské promenády tak chvíli vypadala jako ve filmu Vrchní, prchni.


„Jsem moc spokojená s průběhem letošního jubilejního ročníku, protože všechno vyšlo tak, jak mělo, včetně počasí. A styl první republiky pomohl do soutěže vrátit noblesu 20. a 30. let minulého století,“ shrnula úspěšný den ředitelka odborného učiliště Helena Klimešová. Ta měla určitě radost i z „domácího“ vítězství Marie Krátké v kategorii barmanů a barmanek.

Vítězové jednotlivých kategorií:

 

Barman

Marie Krátká (SOUSS PODĚBRADY)

Kuchař

Michaela Houdová, Kristýna Kuklíková (SOŠ A SOU VLAŠIM)

Číšník

Karolína Matějová, Martin Nedbal (SOŠ A SOU VLAŠIM)

Cukrář

Tereza Ciprová, Veronika Ciprová (SOŠ A SOU BEROUN HLINKY)

Text a foto: Helena Píšová

 


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY