Poděbradská delegace navštívila předvánoční Vertou

 

Zástupci Poděbrad – starosta Jaroslav Červinka, 1. místostarosta Roman Schulz, tisková mluvčí Radka Kakrdová a ředitel Gymnázia Jiřího z Poděbrad Kamil Bříza, zavítali ve dnech 6.–9. prosince 2018 do partnerského města Vertou.

 

/vertou5455__

Starosta Jaroslav Červinka „asistoval“ při rozsvícení vánoční výzdoby ve Vertou

 

Po příletu do Nantes proběhlo neformální přivítání se zástupci francouzského města Vertou – starostou Rodolphe Amaillandem a jeho zástupci.


Páteční program začal prohlídkou víceúčelové budovy „Cour et jardin“. Její architekt nalezl inspiraci v době Ludvíka XIV. Budova je rozdělena na několik víceúčelových sálů, ve kterých je možné tančit, hrát divadlo, pořádat představení či nahrávat hudbu. Objekt slouží široké veřejnosti od dětí přes dospělé, kteří se soustřeďují v asociacích, až po profesionální soubory.


Následovala prohlídka gymnázia „Lycée les Bourdonniéres“. Zdejší gymnázium navázalo bližší kontakt se Střední hotelovou školou v Poděbradech. Jedním z problémů jsou však rozdílné studijní programy a systém vzdělávání. Francouzská strana by uvítala rozšíření spolupráce mezi gymnázii. Z gymnázia se delegace přesunula do sportovního střediska, v němž si prohlédla dvě hřiště s umělou trávou a jednu tělocvičnu včetně zázemí. Vše je dostupné během dne pro různé sportovní asociace.
Nejzajímavější zastávkou dne byla návštěva knihovny, původně budovy hospicu. Současnou podobu získala knihovna v roce 2005. Dnes má k dispozici 70 000 svazků knih.


Nejdůležitější částí čtvrtečního dne bylo setkání na radnici, při němž jednali zástupci obou měst. Francouzská strana byla zastoupena Hélèn Guilletovou, Gèraldinem Manceauem a FraÇoas Le Mabecem. Zástupci Vertou byli potěšeni pozitivním přístupem české strany k partnerství. Česká strana si klade za cíl již nastavenou spolupráci rozšířit a pracovat na společných projektech. Obě strany se domluvily na společné výstavě k 30. výročí listopadové revoluce 1989 očima studentů.


Česká delegace se poté zúčastnila zahájení výstavy 12 světů, na které byla vystavena díla českých umělců Petra Nikla, Davida Böma, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Galiny Miklínové, Petra Čecha, Dana Černého, Venduly Chalánkové, Lucie Lomové, Jaromíra Plachého a Vojtěcha Juríka. Den byl zakončen hasičskou slavností ve Vertou, při které byli oceněni někteří místní hasiči.


V sobotu francouzští zástupci doprovodili českou delegaci při prohlídce města Clisson. V neděli proběhlo neformální rozloučení a prohlídka města Nantes.

Text a foto: (red)

(10. 1. 2019)


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY