Poděbrady pomáhaly

 

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.


Dunovsky charitaPo týdnech příprav vše začalo pěti přednáškami na místních středních školách ve čtvrtek 14. března. Studenti a zástupci pedagogů z Gymnázia Jiřího z Poděbrad, Střední zemědělské školy a Střední odborné školy, Středního odborného učiliště společného stravování a Hotelové školy a VOŠ hotelnictví a turismu si vyslechli prezentaci na téma Jezdi bezpečně od několikanásobného mistra ČR v rallye Václava Dunovského a také hodně zajímavou přednášku zástupkyň Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Praha Gabriely Hoškové a Markéty Márové na téma dárcovství kostní dřeně. „Velice děkujeme zástupcům škol za vstřícnost a příkladnou spolupráci a posluchačům za pozornost a aktivní zájem o problematiku dárcovství. Bylo skutečně skvělé zjistit, že osud ostatních není mladým lidem lhostejný,“ zhodnotil akci Dunovský.


Následující etapa projektu Poděbrady pomáhají proběhla v pátek 22. března na Jiřího náměstí.  Za nádherného jarního počasí měly u sochy krále Jiřího svá zázemí Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM – Praha, Nadační fond Kapka naděje a Rallyesport Poděbrady. Zájemci, splňující podmínky vstupu do registru, se tak mohli přímo na místě do něj zapsat a dát naději těm, kteří na vhodného dárce kostní dřeně stále čekají.


Konečný výsledek z pohledu čísel hovoří jasně – Poděbrady pomohly a ukázaly, že zde žijí, studují a pracují jedinci, kteří myslí na pomoc ostatním. „Během přednášek bylo osloveno přibližně 400 studentů. Při páteční náborové akci bylo zaregistrováno 64 nových dárců kostní dřeně, 16 zájemců muselo být odmítnuto ze zdravotních důvodů a jedna zájemkyně vzhledem k jejímu těhotenství,“ potvrdily úspěch projektu zástupkyně registru z pražského IKEMU. Ti, kteří nábor 22. března v centru města nestihli, se mohou informovat o vstupu do registru na www.darujzivot.cz.


Organizátoři současně zajistili zajímavý doprovodný program. Každý nově zapsaný se mohl zúčastnit slosování o hodnotné ceny od partnerů projektu nebo soutěže na profesionálním simulátoru závodní jízdy. Úplně všichni příchozí pak měli příležitost si zasportovat a zkusit základní zápasnické prvky ve stánku MMA Brothers Gym.


Hlavní výhra ve slosování byla jízda na místě spolujezdce v závodním voze Peugeot 2018 R2 s rallye jezdcem Václavem Dunovským na testovací rychlostní zkoušce v Žiželicích hned o den později, tedy v sobotu 23. března. Do sedadla spolujezdce se usadil student GJP Oldřich Špelda, který se stal pro tento den i hostem a členem týmu Rallyesport Poděbrady. Matěj Kotrnec zajel nejlepší čas na simulátoru a vyhrál zapůjčení sériového Peugeotu 208 s plnou nádrží na víkend zdarma. Dalších patnáct vylosovaných šťastlivců obdrželo hodnotné věcné ceny, přičemž někteří z nich přijeli navštívit poděbradský automobilový tým do Žiželic. „Vylosovaným gratulujeme k výhrám a všem srdečně děkujeme, že za námi přišli a zapsali se do registru, velice si toho ceníme. Podobně si vážíme podpory Krajského úřadu Středočeského kraje a města Poděbrady. Máme radost z toho, že nás přímo na náměstí v době konání akce podpořil starosta Jaroslav Červinka i oba místostarostové Roman Schulz a Miroslav Holas,“ řekl za Rallyesport Poděbrady Luboš Dejl. Automobilový mistr Evropy Václav Dunovský uvedl, že projekt je pro něj víc než veškeré mistrovské tituly a vítězství dohromady. „Dokázali jsme, že má skutečný smysl a že s báječnými dámami z Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM máme do budoucna na čem stavět. Za to patří všem zúčastněným obrovský dík,“ uzavřel Dunovský.


Text a foto: RSP

(4. 4. 2019)

 


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY