Pyrrhovo vítězství

 

Sportovní terminologií se dá říci, že „utrpěli vítězství.“ Volba pro Poděbrady sice s přehledem opanovala komunální volby, ale důvod k oslavám formace kolem starosty Ladislava Langra určitě nemá.


Sedm mandátů v zastupitelstvu a 28 % hlasů. To je výsledek Langrova týmu, který podruhé za sebou bral v komunálních volbách jasné vítězství. V porovnání s rokem 2014 však ztratil 8,5 % hlasů a hned 2 mandáty. „S ohledem na nebývale vyhrocenou předvolební kampaň považuji náš výsledek za velmi dobrý,“ řekl nicméně Langr.

 

ysledkyvoleb.Bitvu o stříbrnou příčku ovládly Naše Poděbrady, které si polepšily o 1 mandát a v zastupitelstvu tak usednou hned v pěti. Shodně 3 mandáty „vybojovaly“ ve volbách kandidátky STAN Poděbrady s podporou KDU-ČSL a ODS. Právě „modrý tým“ lídra Romana Schulze, jenž oproti komunálním volbám zpřed 4 let získal o 3,6 % hlasů více, se stal pomyslným jazýčkem na vahách při formování nové koalice. Tu by měli tvořit právě občanští demokraté, STAN a Naše Poděbrady. „Ano, už den po volbách jsme ve složení Naše Poděbrady, STAN s podporou KDU-ČSL a ODS zahájili jednání o koaliční spolupráci. Gratulujeme všem zvoleným zastupitelům k získání mandátu, nabízíme spolupráci a jsme připraveni vést další jednání,“ uvedli představitelé Našich Poděbrad.


Jednání i v těchto dnech nadále probíhají, nově formovaná koalice hledá programové průsečíky i jména nových radních. Naopak je již znám společný kandidát trojkoalice na post starosty. Tím je Jaroslav Červinka, lídr sdružení STAN Poděbrady a odborný referent místního stavebního úřadu. „Tuto nominaci přijmu,“ potvrdil osmapadesátiletý Červinka, jenž v minulosti vedl obecní úřad v Dymokurech.


Zbylá křesla v zastupitelstvu obsadí členové spolku Pro občany Poděbrad (2 mandáty) a SNK Mladé Poděbrady (1 mandát). Se svými zástupci v zasedacím sále poděbradské radnice se naopak loučí Volba pro město Poděbrady s bývalým starostou Ďurčanským a trochu překvapivě i ČSSD. Na samém konci výsledkové listiny pak skončil spolek Rozvoj - Prosperita město Poděbrady společně s REALISTY.


Vzhledem k tomu, že jednání o formování koalice stále probíhají a situace se může den ze dne měnit, bude nejdůležitějším dnem ustavující jednání zastupitelstva, které by se mělo konat 31. října 2018. Na něm se kromě nového starosty rozhodne i o jménech místostarostů.


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

(18. 10. 2018)


Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.

celý článek >>>

Rýsuje se podjezd.  Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Rýsuje se podjezd. Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Konec obav z dalšího nadjezdu, který by negativně zasáhl do života obyvatel města. Vedení poděbradské radnice se podařilo přesvědčit Správu železniční dopravní cesty k vybudování podjezdu, který má pod tratí u skláren protnout páteřní krajskou komunikaci se Žižkovem.

celý článek >>>

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně Poděbrady se mohu pochlubit nově zrekonstruovanými prostory Letních lázní a plánují další zásadní proměny svých objektů.

celý článek >>>

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

Sobota 10. listopadu 2018 byla pro Střední odborné učiliště společného stravování vskutku významným a svátečním dnem. Poděbradská „Knedlíkárna“ totiž slavila sedmdesáté narozeniny.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Zdeňka Havlase (STAN Poděbrad s podporou KDU-ČSL) a Tomáše Mauxe (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskou dopravou ve Středočeském kraji v rámci Pražské integrované dopravy si již od 1. listopadu 2018 nemusí nahrávat nové dlouhodobé časové kupóny na kartu Opencard.

celý článek >>>

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Rušení přejezdů a budování mimoúrovňových křížení. To je vize státního podniku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do následujících let. Také v Poděbradech mají železniční přejezdy postupně mizet. Vedení města, opozice i velká část veřejnosti jsou však proti.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY