Rýsuje se podjezd.  Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

 

Konec obav z dalšího nadjezdu, který by negativně zasáhl do života obyvatel města. Vedení poděbradské radnice se podařilo přesvědčit Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) k vybudování podjezdu, který má pod tratí u skláren protnout páteřní krajskou komunikaci se Žižkovem.

 

podjezd255

 

Podle jedné z variant nového podjezdu (vyznačen červeně) by řidiči jedoucí z Jiráskovy ulice mohli odbočit přímo do ulic Revoluční i Budovcova. Pokud by chtěli pokračovat do ulice Za Nádražím, využili by novou silnici lemující trať

 

Velkou vlnu odporu vzbudila v létě informace, že SŽDC chystá v rámci dlouhodobého trendu rušení železničních přejezdů výstavbu nadjezdu. Nota bene, když další přemostění trati mělo dle plánu ústit u ulice Karla Čapka, respektive u Bažantnice na opačné straně kolejí. Vedení města, opozice i poděbradská veřejnost unisono tento projekt kritizovaly. „Budovat třetí nadjezd v tak krátkém úseku považuji za nesprávné, a to jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska urbanistického, neboť nadjezd by výrazně zasáhl do charakteru stávající zástavby,“ uvedl starosta Poděbrad Jaroslav Červinka.


Zástupci města deklarovali, že preferují na místě zrušeného přejezdu u skláren (mezi ulicemi Jiráskova a Revoluční) podjezd pro vozidla osobní dopravy a jednotky integrovaného záchranného sboru. I proto se už v průběhu listopadu uskutečnila schůzka, na které vedení města v čele se starostou Červinkou a místostarosty Romanem Schulzem a Miroslavem Holasem a za přítomnosti vedoucích odborů a odborného poradce pro architekturu jednalo o celé věci se zástupci SŽDC. „Vedení města vnímá plánovanou modernizaci jako velmi citlivou pro občany, a proto se rozhodlo k jednání přizvat občanskou veřejnost, která vyjádřila svůj názor prostřednictvím petice,“ uvedla Radka Kakrdová, tisková mluvčí poděbradské radnice.


Po delší diskuzi souhlasili zástupci SŽDC s tím, že na další jednání připraví městem preferovanou variantu podjezdu Jiráskova/Revoluční. Před pár dny pak radnice zveřejnila dva situační nákresy, které zpracovala společnost Pontex již v roce 2004. „Kromě toho, že vedení města preferuje podjezd pro vozidla osobní dopravy a jednotky integrovaného záchranného sboru, požaduje v podjezdu i vybudování bezpečného prostoru pro pěší a cyklisty,“ vysvětlila dále Kakrdová.

 

Dopravní (r)evoluce

Obě představené varianty mění zcela zásadně urbanistickou a dopravní situaci v dané lokalitě. Podle prvního návrhu by řidiči jedoucí z Jiráskovy ulice mohli odbočit přímo do ulic Revoluční či Budovcova. Pokud by chtěli pokračovat dále do ulice Za Nádražím, využili by novou silnici lemující trať na žižkovské straně. Ta by je zavedla až k nově zbudovanému kruhovému objezdu v ústí ulice Mírová. Také druhá varianta počítá s kruhovým objezdem v Mírové ulici a silnicí v místech dnešní parkové cesty. Navrhuje však mimo jiné zásadní zrušení „jednosměrek“ v ulicích Budovcova a Mírová. Při cestě od skláren by pak řidiči mířící do Revoluční ulice museli poměrně komplikovaně využít zmíněný kruhový objezd. Úpravu prostoru naproti sklárnám řeší oba nákresy stejně – prodloužením ulice Boženy Němcové, kterou by vedl hlavní dopravní tah z Družstevní ulice na Žižkov.


V souvislosti se zrušením přejezdu u skláren potvrdili zástupci SŽDC také plán na zrušení dvou dalších přejezdů v Poděbradech. „Přejezdy v lokalitě ulic Na Hrázi/U Bažantnice a ulic Boučkova/Stavební budou zrušeny bez náhrady. Vedení města požadovalo u přejezdu Na Hrázi/U Bažantnice pracovat s variantami nadchodu i podchodu, v ulici Boučkova/Stavební panovala shoda s vybudováním nadchodu,“ dodala mluvčí Kakrdová. SŽDC rovněž představila opatření ke snížení hlučnosti; vybudování protihlukových stěn plánuje v ulicích Skladištní, Boučkova, Za Nádražím, Jungmannova a v části Velkého Zboží.


Text: Aleš Kubelka
Nákres: Pontex, s. r. o.

(13. 12. 2018)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 1/2019 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title12019__

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

 

Soundtrack odkrývá karty

Mezinárodní festival SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta.

 

Show na nebi

Přes uplakané počasí si o první prosincové neděli nenechaly ujít slavnostní rozsvícení košatého smrku v centru města stovky lidí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Nejzásadnější poděbradský projekt roku 2019, který zahrnuje rekonstrukci a rozšíření dosluhující sportovní haly BIOS, provázejí komplikace s výskytem azbestu.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Miroslava Holase (Naše Poděbrady) a Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Informace k situaci v PN

Informace k situaci v PN

Zaznamenali jsme obavy z možného zrušení Poděbradských novin, a proto bychom touto cestou chtěli reagovat a upokojit vaše obavy z možných změn. Poděbradské noviny budou nadále vycházet ve stejném formátu i čtrnáctidenním režimu a ani počet výtisků se nebude měnit.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Milana Suchomela (Volba pro Poděbrady) a Miloše Mikolandu (Naše Poděbrady).

celý článek >>>

Chceme měnit vnímání Ukrajiny v České republice, říká ukrajinský velvyslanec

Chceme měnit vnímání Ukrajiny v České republice, říká ukrajinský velvyslanec

Na krátkou návštěvu zavítal do Poděbrad Jevhen Perebyjnis, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice.

celý článek >>>

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.

celý článek >>>

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně Poděbrady se mohu pochlubit nově zrekonstruovanými prostory Letních lázní a plánují další zásadní proměny svých objektů.

celý článek >>>

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

Sobota 10. listopadu 2018 byla pro Střední odborné učiliště společného stravování vskutku významným a svátečním dnem. Poděbradská „Knedlíkárna“ totiž slavila sedmdesáté narozeniny.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY