S Jaroslavem Červinkou nejen o Rakušanově auře a populistovi Okamurovi

 

Středočeský kraj je považován za baštu hnutí STAN (Starostové a nezávislí). To se prokázalo i v parlamentních volbách. Na středočeské kandidátce „Starostů“ letos nechyběl ani sedmapadesátiletý Poděbraďák Jaroslav Červinka.

 

cervinka_9599

Bývalý dlouholetý starosta Dymokur a současný referent místního stavebního úřadu sice coby „šestnáctka“ nemohl snít o nové funkci poslance, svou měrou však přispěl k úspěchu svého hnutí. Tím historicky premiérový vstup do dolní komory Parlamentu pro Starosty a nezávislé (jako samostatného a nezávislého subjektu) bezesporu je.

 

Jak hodnotíte výsledek hnutí STAN, které obdrželo ve volbách 5,18 % hlasů a dosáhlo tak na 6 mandátů?

Byl jsem moc rád, že po ukončení dlouho plánované, ale pak jen krátkodobé koalice s KDU-ČSL , jsme našli odvahu a kandidovali samostatně. Sdělovací prostředky nám nedávaly mnoho prostoru a veřejné průzkumy věštily malé šance. Může se zdát, že 5,18 % není mnoho, ale pro nás je to obrovský úspěch. Jsem také velmi rád, že se za Středočeský kraj do sněmovny znovu dostala naše kandidátka Věra Kovářová, za kterou jsou vidět konkrétní výsledky. Úspěch kolínského starosty Víta Rakušana je také zárukou, že ve sněmovně bude pracovat člověk pracovitý a vnímavý k potřebám občanů, a který má bohaté zkušenosti se státní správou a samosprávou.

 

Jak vnímáte celkové výsledky voleb, především pak drtivý úspěch hnutí ANO?

Před volbami jsem odhadoval, že ANO zvítězí a bude mít kolem 25 %. V Poděbradech jsem to celkem trefil, ale celorepublikových 29,6 % i mě překvapilo, a to zejména v souvislosti s událostmi těsně před volbami. Kampaň proti předsedovi ANO mu podle mého názoru spíše pomohla a uškodila především ČSSD, jejichž mnozí bývalí voliči dali zřejmě svůj hlas ANO, SPD a Pirátům.

 

Právě Piráti se společně s SPD Tomia Okamury stali největším překvapením voleb. Souhlasíte?

Ano, Piráti jsou pro mě největším překvapením. A musím říci, že příjemným. Uvidíme, jak svá slova přemění v činy v Parlamentu a také jak se budou chovat další poslanci Pirátů, neboť asi jako většina lidí vnímám Piráty zejména v osobě Ivana Bartoše. Z úspěchu SPD již tak nadšený nejsem. Mnohokráte jsem si pročítal jejich volební noviny, které byly plné pomluv, urážek, polopravd či dokonce lží, navíc byly povýšeny osobním prohlášením předsedy Okamury: „Nejsem populista“. Nicméně ty noviny o ničem jiném nebyly… A je tak asi pravděpodobné, kdo usedne na židli předsedy či místopředsedy Poslanecké sněmovny či snad ještě, v horším případě, bude ministrem zahraničí.

 

Tradičně silné je hnutí STAN ve Středočeském kraji. V čem vidíte hlavní důvody faktu, že v ostatních krajích republiky již tak silný mandát STAN nemá?

Odpověď by mohla být velmi krátká. Ostatní kraje nemají Víta Rakušana a Věru Kovářovou. V Libereckém kraji máme také skvělé výsledky, ale máte pravdu, že ve Středočeském kraji je naše hnutí velmi silné. Kolem Vítka Rakušana se vytvořil tým pracovitých lidí s rozhledem a zkušenostmi, v čele s předsedou našeho Krajského výboru Věslavem Michalikem. Takové lidi máme i v jiných krajích a věřím, že tento náš společný úspěch pomůže i tam a že bude našich voličů přibývat.

 

/logo_stan.Zaregistroval jsem, že jste byl na předvolebních letácích uveden jako lídr hnutí STAN – Naše Poděbrady. Tím je však, pokud vím, Miroslav Káninský. Můžete, prosím, tuto situaci vysvětlit?

V tomto případě je odpověď trošku složitější. V minulosti jsem působil jako starosta nedalekých Dymokur; nejprve jako nestraník na kandidátce ODS a v roce 2014 již jako kandidát STAN. Nejsem žádný přeběhlík, a tak jsem do zastupitelstva kraje v roce 2016 za STAN i kandidoval. O místním spolku Naše Poděbrady jsem zpočátku netušil, že jde také o příznivce a kandidáty za STAN. Samozřejmě, když jsme pak vzájemně zjistili, že jsme takzvaně „pod jednou firmou“, zdejší skupina mi nabídla svou podporu a došlo k jednání s Oblastním sdružením STAN Nymburk, k němuž Naše Poděbrady patřily. Dohodli jsme se, že v těchto volbách budu poděbradským zástupcem na kandidátní listině STANu. Aktuálně je situace taková, že těsně před volbami Krajský výbor STANu odsouhlasil vznik samostatného Oblastního sdružení Poděbrady. Dojde tedy k ustavujícímu zasedání poděbradského sdružení a tam by také měl být zvolen předseda.

 

Plánujete tedy v příštím roce v komunálních volbách kandidovat za hnutí STAN – Naše Poděbrady do poděbradského zastupitelstva?

Před 7 lety jsem po mnoha letech funkce starosty Dymokur řekl, že již nikdy kandidovat nebudu. Víc než kdy jindy však v mém případě platí známé „nikdy neříkej nikdy.“ Od té doby jsem již kandidoval třikrát za STAN. Tato má poslední kandidatura byla již 7. v pořadí, navíc na kandidátce s číslem 7 – a posedmé úspěšná (úsměv). Dnes ale ode mne odpověď na vaši otázku neočekávejte, bylo by to velmi předčasné. Dobře vím, že na prvním místě je zdraví. Kdysi mi poděbradský probošt Lukeš, o kterém si troufnu říci, že vedle mých rodičů výrazně ovlivnil rozvoj mé osobnosti, v Činěvsi řekl: „Chlapče, chtěl bych mít tvoji jistotu, že tu ještě zítra budeme“. Ale za jistých okolností si kandidaturu do zastupitelstva v Poděbradech za STAN dovedu představit…


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

 


Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Jako pestrobarevná nit zacuchaná do svátečních krajek a mašlí se vinul
nabitý program Dne Poděbrad. V důstojné atmosféře plné taktu a uhlazené etikety poděkovalo vedení města těm, kteří šíří slávu a povědomí o úspěšném „patentu“ s libozvučným názvem Poděbrady nebo přispívají mravenčí prací k jeho každodennímu lesku.

celý článek >>>

Je už před nádražím pořádek?

Je už před nádražím pořádek?

Jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a „brána“ lázeňského města byla začátkem roku zavalena odpadky a nepořádkem.

celý článek >>>

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Každý rok oceňuje město své významné osobnosti v Den Poděbrad.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Lékaři odhadují, že za život daroval mezi 350 a 380 litry krve a krevních složek. To je naprostý unikát a světový rekord. Redakce PN samozřejmě byla při tom, když Zdeněk Duběnka z Poděbrad ve čtvrtek 15. února dopoledne v prvním patře „Pentagonu“ absolvoval svůj 600. odběr.

celý článek >>>

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. Nejzásadnější fakta, která promění dosluhující „stánek“ na Ostende v moderní arénu, přinášíme v otázkách a odpovědích.

celý článek >>>

Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

Na začátku února se na poděbradském zámku a přilehlém okolí uskutečnil historicky první ročník Středočeského ekofestivalu, jednoho z největších českých regionálních festivalů s ekologickou tématikou.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další 2 místa. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY