Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

 

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

 

/langr87545_Letošní předvolební kampaň byla ještě vyhrocenější než ta předchozí, souhlasíte?

Je to tak. Nemyslím, že končící koalice v uplynulém volebním období provedla něco tak zásadně špatně, aby dala náboje opozici a tak byli zmobilizováni lidé, kteří mají neukojené ambice, osobní antipatie, případně věční kverulanti a ti zahájili frontální útok na konkrétní osoby. Jen si například vybavte, kolik se najednou vyrojilo anonymních facebookových profilů. Jde o zbabělce, kteří se bojí říct svůj názor, ale anonymně jim to jde víc než „dobře“. Často to byly urážlivé, sprosté a lživé útoky. Paradoxně díky za ty, kteří se alespoň nebáli vyjádřit vlastní názor pod svým jménem; byť s nimi nemusím souhlasit, nejsou to alespoň srabi. Trefně poslední měsíce popsal doktor Zezula, který řekl, že letošní volby byly „Langrobraní“.

A byly?

Zpočátku jsem nevěřil, že tato nenávistná kampaň bude mít efekt, protože jsem předpokládal, že lidé už mají dost negativních zpráv, zloby a zášti. Ale asi jsem se spletl.

Přesto jste se stal vítězem komunálních voleb, a to s výraznou převahou…

Navzdory tomu, do jaké míry byla kampaň urážlivá a osobní, tak je tento výsledek fantastický. Ti všichni, co mě – možná i koordinovaně – kritizovali, nedosáhli toho, aby mě odstavili. Ať se to někomu líbí, nebo ne, vítězem voleb je Volba pro Poděbrady! To, že se nám zatím nedaří sestavit koalici, je druhá věc. Moc si vážím především toho, že jsem potřetí v řadě získal nejvíc individuálních hlasů ze všech kandidátů. Chci proto opravdu upřímně poděkovat všem, kteří dali hlas Volbě pro Poděbrady, případně mé osobě.  

Ať tak či onak, oproti volbám v roce 2014 přišlo vaše uskupení o 2 mandáty a 8,5% hlasů. Mohly v tom hrát roli rozkoly v koalici a založení vlastní kandidátky Pro občany Poděbrad zastupitelem Zbyňkem Lukavcem?

S radním Lukavcem jsme se rozdělili na dva týmy ze dvou důvodů. On je zastáncem participativního principu demokracie, já jsem zastáncem zastupitelské demokracie. Jednodušeji řečeno, cíl máme stejný, ale cestu k němu odlišnou. A zadruhé jsme byli tak trochu „dva kohouti na jednom smetišti“, což nemyslím nijak špatně, ale zkrátka jsme si řekli, že každý půjdeme svou cestou. Nicméně netajím se tím, že díky zmíněným společným cílům jsme dávali najevo, že nemáme problém spolupracovat i po volbách. A když sečteme počet hlasů Volby pro Poděbrady a uskupení Pro občany Poděbrad, zjistíme, že je to o 2 000 hlasů více, než měla naše společná kandidátka před čtyřmi lety.

Souhlasíte však, že se ve vašem prvním funkčním období podařilo zrealizovat mnohem více investic než mezi lety 2014–2018?

V tom s vámi souhlasím. Těch důvodů je několik. Jednak jde o souhru organizačních kolizí a jednak o odtrženost centrálních orgánů od reality. Nedokázaly vypisovat optimální dotační tituly tak, aby odpovídaly potřebám měst. V tom prvním funkčním období končilo jedno dotační období a najednou se nám otevíral zisk financí, kterými státní i krajští úředníci dříve šetřili. „Skákali“ jsme tak do výzev a řadu projektů jsme mohli uskutečnit. Pak ale přišlo nové finanční období EU, které nebylo dobře nastavené a výsledkem toho je, že nyní opět dotační orgány evidují přebytek financí. Teď už pomalu začínáme rekonstruovat halu BIOS nebo dělat kanalizaci Na Zámostí, za dveřmi je i oprava Revoluční ulice. Shodou okolností všechny tyto tři projekty však byly poznamenány negativním lidským faktorem.

Přesto se vám nepodařilo postavit nový společenský sál, projekt, který byl vlajkovou lodí vašeho koaličního programu…

Společenský sál je mou osobní prohrou, to přiznávám. A je mi líto, že se mi nepodařilo ukočírovat vlastní koalici, abychom naplnili náš volební program. Společenský sál je pro dnešní moderní Poděbrady zcela nezbytný. Podle mého názoru mnohem potřebnější než třeba plavecký bazén.  

Druhým nejúspěšnějším subjektem v poděbradských komunálních volbách byly Naše Poděbrady. Překvapil vás jejich výsledek a zisk pěti mandátů?

Překvapil. Po té nenávistné více než půlroční kampani jsem nevěřil, že jim voliči dají ještě víc hlasů než minule. Sice to bylo více jen o necelých 800 hlasů, ale na 5 mandátů to stačilo.

A jak hodnotíte další pořadí voleb?

V případě STANu se domnívám, že lidé vnímají především slušně nastavené celostátní hnutí a už nehledají další souvislosti, jako je provázanost s Našimi Poděbrady. U ODS jsem posílení pozice očekával, obecně získává opět na kreditu a tento trend se potvrdil i v Poděbradech. Debakl ČSSD mě překvapil, připisuju to „nekampani“, kterou vedla, a také klesajícímu zájmu o tuto stranu v celé zemi.

V současné době spěje vše k tomu, že koalici v novém zastupitelstvu uzavřou Naše Poděbrady, STAN o ODS. Považujete to již za hotovou věc?

Volba pro Poděbrady zahájila jednání se všemi uskupeními, která v Poděbradech vedla slušnou a poctivou kampaň. S těmi, kdo špinili práci radnice a lhali o mně – tedy Naše Poděbrady a STAN, jít do koalice nemohu, protože si nedovedu představit, že bych s těmito lidmi seděl za jedním pracovním stolem. Pokud se nám koalici nepodaří sestavit, Volba pro Poděbrady přejde do opozice.

Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

(10. 10. 2018)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 21/2018 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

/title212018__Poděbrady blahopřály republice s grácií

Více než důstojné, elegantní, vkusné. Těmito přívlastky se dají shrnout Oslavy 100. výročí vzniku republiky, kterými žily Poděbrady celý minulý týden.

 

Odkládaná rekonstrukce

V otázkách a odpovědích přinášíme nejnovější a nejpodstatnější fakta, která se týkají očekávané rekonstrukce Revoluční ulice na Žižkově.

 

Koaliční smlouva podepsána, starostou je Jaroslav Červinka

To, co bylo pravděpodobné již po zveřejnění výsledků komunálních voleb, je nyní realitou. Koalici na poděbradské radnici vytvořily Naše Poděbrady, STAN a ODS a starostou se stává Jaroslav Červinka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.

celý článek >>>

Rýsuje se podjezd.  Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Rýsuje se podjezd. Jiráskovu ulici má se Žižkovem propojit tubus

Konec obav z dalšího nadjezdu, který by negativně zasáhl do života obyvatel města. Vedení poděbradské radnice se podařilo přesvědčit Správu železniční dopravní cesty k vybudování podjezdu, který má pod tratí u skláren protnout páteřní krajskou komunikaci se Žižkovem.

celý článek >>>

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně otevřely „letní oázu“. A chystají bazén či kino

Lázně Poděbrady se mohu pochlubit nově zrekonstruovanými prostory Letních lázní a plánují další zásadní proměny svých objektů.

celý článek >>>

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

OBRAZEM: Poděbradský „učňák“ oslavil sedmdesátku!

Sobota 10. listopadu 2018 byla pro Střední odborné učiliště společného stravování vskutku významným a svátečním dnem. Poděbradská „Knedlíkárna“ totiž slavila sedmdesáté narozeniny.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Zdeňka Havlase (STAN Poděbrad s podporou KDU-ČSL) a Tomáše Mauxe (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskou dopravou ve Středočeském kraji v rámci Pražské integrované dopravy si již od 1. listopadu 2018 nemusí nahrávat nové dlouhodobé časové kupóny na kartu Opencard.

celý článek >>>

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Rušení přejezdů a budování mimoúrovňových křížení. To je vize státního podniku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do následujících let. Také v Poděbradech mají železniční přejezdy postupně mizet. Vedení města, opozice i velká část veřejnosti jsou však proti.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY