Složený hold plukovníku Chvalovskému

 

V druhé polovině listopadu byla v Podmokách na Poděbradsku slavnostně odhalena pamětní deska na počest generála Josefa Chvalovského.


general josef chvalovskyS nápadem uctění válečného hrdiny z Podmok přišla jeho rodina. „Konkrétně syn pana Chvalovského Lubor. Jeho ideu následně schválilo zastupitelstvo obce a rozhodli jsme se na zeď obecního úřadu instalovat pamětní desku. Jsme hrdí, že se naše malá obec může chlubit tak významnou osobností,“ řekla starostka Podmok Věra Bínová.

Na důstojné akci konané pod záštitou ministra obrany ČR a Československé obce legionářské se do malé vísky přijelo a přišlo podívat několik stovek návštěvníků. Nechyběli samozřejmě členové rodiny, hold plukovníkovi Chvalovskému složily kluby vojenské historie. Po nástupu čestné stráže v dobových uniformách pronesla úvodní slovo starostka Bínová a spletité osudy plukovníka Chvalovského popsal ve své řeči historik Vojenského historického ústavu Jiří Plachý. Po dojemné vzpomínce na otce z úst jeho syna, který byl za komunismu tehdejším režimem těžce perzekuován, odhalil společně s Bínovou pamětní desku. V prostorách obecního úřadu byly vystaveny dobové fotografie, vyznamenání a ukázky vojenské výstroje.

BOX: Kdo byl plk. Josef Chvalovský

Český legionář a důstojník československé armády se narodil v roce 1896 v Podmokách. Za první světové války bojoval na italské a rumunské frontě. Účastnil se těžkých bojů u Vouziers, za což byl vyznamenán Čs. válečným křížem. Po březnové nacistické okupaci se zapojil do odboje a v roce 1939 odjel jako velitel vojenského transportu do Francie, kde vedl obranu města Coulomiers. Za své zásluhy během bojů byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939 a francouzským Válečným křížem. V Anglii se podílel na reorganizaci čs. jednotek. V roce 1944 vedl ve francouzském  Dunkerque 600 mužů motopraporu a po sedm měsíců velmi dobře plnil své úkoly, za což byl v květnu 1945 vyznamenán druhým Čs. válečným křížem a britským Distinguished Service Order (DSO).

Po skončení války se vrátil do vlasti a nadále pracoval na několika vysokých velitelských místech. V roce 1949 musel za dramatických okolností uprchnout před zatčením do americké zóny v Německu. Zpočátku žil v Londýně, poté v Německu, odkud odešel do USA. Zemřel 27. 8. 1986 v texaském Houstonu a navzdory čs. úřadům byl tajně pohřben v rodných Podmokách. Po listopadu 1989 byl soudně i vojensky plně rehabilitován a na podzim roku 2012 vyznamenán Křížem obrany státu in memoriam.

Text a foto Aleš Kubelka


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY