Složený hold plukovníku Chvalovskému

 

V druhé polovině listopadu byla v Podmokách na Poděbradsku slavnostně odhalena pamětní deska na počest generála Josefa Chvalovského.


general josef chvalovskyS nápadem uctění válečného hrdiny z Podmok přišla jeho rodina. „Konkrétně syn pana Chvalovského Lubor. Jeho ideu následně schválilo zastupitelstvo obce a rozhodli jsme se na zeď obecního úřadu instalovat pamětní desku. Jsme hrdí, že se naše malá obec může chlubit tak významnou osobností,“ řekla starostka Podmok Věra Bínová.

Na důstojné akci konané pod záštitou ministra obrany ČR a Československé obce legionářské se do malé vísky přijelo a přišlo podívat několik stovek návštěvníků. Nechyběli samozřejmě členové rodiny, hold plukovníkovi Chvalovskému složily kluby vojenské historie. Po nástupu čestné stráže v dobových uniformách pronesla úvodní slovo starostka Bínová a spletité osudy plukovníka Chvalovského popsal ve své řeči historik Vojenského historického ústavu Jiří Plachý. Po dojemné vzpomínce na otce z úst jeho syna, který byl za komunismu tehdejším režimem těžce perzekuován, odhalil společně s Bínovou pamětní desku. V prostorách obecního úřadu byly vystaveny dobové fotografie, vyznamenání a ukázky vojenské výstroje.

BOX: Kdo byl plk. Josef Chvalovský

Český legionář a důstojník československé armády se narodil v roce 1896 v Podmokách. Za první světové války bojoval na italské a rumunské frontě. Účastnil se těžkých bojů u Vouziers, za což byl vyznamenán Čs. válečným křížem. Po březnové nacistické okupaci se zapojil do odboje a v roce 1939 odjel jako velitel vojenského transportu do Francie, kde vedl obranu města Coulomiers. Za své zásluhy během bojů byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939 a francouzským Válečným křížem. V Anglii se podílel na reorganizaci čs. jednotek. V roce 1944 vedl ve francouzském  Dunkerque 600 mužů motopraporu a po sedm měsíců velmi dobře plnil své úkoly, za což byl v květnu 1945 vyznamenán druhým Čs. válečným křížem a britským Distinguished Service Order (DSO).

Po skončení války se vrátil do vlasti a nadále pracoval na několika vysokých velitelských místech. V roce 1949 musel za dramatických okolností uprchnout před zatčením do americké zóny v Německu. Zpočátku žil v Londýně, poté v Německu, odkud odešel do USA. Zemřel 27. 8. 1986 v texaském Houstonu a navzdory čs. úřadům byl tajně pohřben v rodných Podmokách. Po listopadu 1989 byl soudně i vojensky plně rehabilitován a na podzim roku 2012 vyznamenán Křížem obrany státu in memoriam.

Text a foto Aleš Kubelka


Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Čest památce Jana Palacha vzdali ti, kteří nechtějí zapomenout

Smrt studenta Jana Palacha nebyla marná. To si v Poděbradech připomněli vzpomínkovou akcí 50 let po mrazivě statečném činu dvacetiletého studenta.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

Poděbradská delegace navštívila předvánoční Vertou

Poděbradská delegace navštívila předvánoční Vertou

Zástupci Poděbrad – starosta Jaroslav Červinka, 1. místostarosta Roman Schulz, tisková mluvčí Radka Kakrdová a ředitel Gymnázia Jiřího z Poděbrad Kamil Bříza, zavítali ve dnech 6.–9. prosince 2018 do partnerského města Vertou.

celý článek >>>

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Azbest v „BIOSce“ navýší cenu její rekonstrukce

Nejzásadnější poděbradský projekt roku 2019, který zahrnuje rekonstrukci a rozšíření dosluhující sportovní haly BIOS, provázejí komplikace s výskytem azbestu.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Miroslava Holase (Naše Poděbrady) a Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady).

celý článek >>>

Informace k situaci v PN

Informace k situaci v PN

Zaznamenali jsme obavy z možného zrušení Poděbradských novin, a proto bychom touto cestou chtěli reagovat a upokojit vaše obavy z možných změn. Poděbradské noviny budou nadále vycházet ve stejném formátu i čtrnáctidenním režimu a ani počet výtisků se nebude měnit.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY