Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

 

Na začátku února se na poděbradském zámku a přilehlém okolí uskutečnil historicky první ročník Středočeského ekofestivalu (na snímcích), jednoho z největších českých regionálních festivalů s ekologickou tématikou.

 

ekofestival_1__

Akci pořádalo Ekocentrum Huslík pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje v prostorách zámecké auly, kina, městské knihovny a kavárny Kafíčko. Na návštěvníky byl připraven bohatý program s tématikou týkající se přírody a vztahů mezi ní a člověkem. „Stěžejní téma festivalu je životní prostředí a program je vytvořen tak, aby umožnil co nejširší skupině veřejnosti festival navštívit. Zároveň se věnujeme projekcím pro školy, které se konaly v dopoledních hodinách,“ okomentoval festivalový záměr organizátor akce Jakub Vaněk.

Motýláriium a Drumben

V sobotu 3. února 2018 se celým festivalovým dnem prolínalo téma zdravé krajiny. Po slavnostním zahájení si návštěvníci mohli poslechnout přednášku Marty Bryndové s názvem Živá zahrada, Ondřeje Sedláčka o motýlí rezervaci a Motýláriu nebo se dozvědět něco o přírodě ve městech z úst Luďka Hory.


Neděle se nesla v duchu motta „zero waste“ (život bez odpadů) a začínala přednáškou bloggerky Jany Karasové o tom, jak se dostala k životu bez odpadů, proč ji toto téma pohltilo a přidala i několik typů, jak s podobným způsobem života začít.

 

ekofestival_2Dalším bodem programu se stal workshop Agáty Hrůšové z blogu Kosmetika hrou, ve kterém si dobrovolníci vyzkoušeli smíchat domácí aviváž a vyměnili si mezi sebou typy a rady na výrobu domácích čisticích prostředků. Děti si přišly na své během dvouapůlhodinových bloků s názvem Drumben, ve kterých rozvíjely tvůrčí schopnosti hrou na speciální bubny.

Vytvoř si tričko

Během celého „ekologického“ víkendu prezentovaly v aule zámku své výrobky tematické stánky. Návštěvníci si mohli koupit třeba tuhé mýdlo, šampon, speciální látkové sáčky na potraviny, látkové tašky na nákupy, nechat si vytvořit ze starého trička novou tašku nebo si vlastnoručně vyrobit voskovaný ubrousek na svačinu.


Mimo auly program probíhal i v kině, kde se promítaly filmy z různých odvětví týkajících se ekologie a přístupu k ní. Na filmovém plátně Zámeckého biografu se v průběhu ekofestivalu vystřídalo na 45 filmových projekcí.

 

ekofestival_4__k„Víkendový program nás překvapil účastí milých lidí, kteří měli o danou problematiku zájem. Ohlasy všech byly pozitivní a to nás těší. Dopolední projekce pro školy byly obsazené téměř ihned po zveřejnění nabídky. Poptávka byla tak velká, že jsme museli ještě nějaká promítání doplnit. Trochu nás ale zklamala návštěvnost filmů promítaných ve večerních hodinách; snažili jsme se nabídnout průřez zajímavými tématy, která by mohla oslovit širší spektrum lidí. Věříme, že v příštích letech lidé nabídku více ocení a přijdou strávit pohodové večery s ekologicky laděnými filmy a s námi,“ zhodnotila víkendovou oslavu přírody přednášející a organizátorka festivalu Marta Bryndová.

 

 

 

 

 

Text a foto: Kateřina Vaněčková

(4. 2. 2018)


Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Jako pestrobarevná nit zacuchaná do svátečních krajek a mašlí se vinul
nabitý program Dne Poděbrad. V důstojné atmosféře plné taktu a uhlazené etikety poděkovalo vedení města těm, kteří šíří slávu a povědomí o úspěšném „patentu“ s libozvučným názvem Poděbrady nebo přispívají mravenčí prací k jeho každodennímu lesku.

celý článek >>>

Je už před nádražím pořádek?

Je už před nádražím pořádek?

Jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě a „brána“ lázeňského města byla začátkem roku zavalena odpadky a nepořádkem.

celý článek >>>

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Taneční mistr, vychovatelka nebo boxer. Kdo obdržel městská vyznamenání?

Každý rok oceňuje město své významné osobnosti v Den Poděbrad.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být IV.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další lokalitu. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Zdeněk Duběnka dosáhl svého cíle

Lékaři odhadují, že za život daroval mezi 350 a 380 litry krve a krevních složek. To je naprostý unikát a světový rekord. Redakce PN samozřejmě byla při tom, když Zdeněk Duběnka z Poděbrad ve čtvrtek 15. února dopoledne v prvním patře „Pentagonu“ absolvoval svůj 600. odběr.

celý článek >>>

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Proměna haly BIOS: tribuna v patře, posilovna i bufet

Za nejzásadnější projekt roku 2018 považuje vedení města rekonstrukci a rozšíření sportovní haly BIOS, která je vlajkovou lodí investic pro letošní rok. Nejzásadnější fakta, která promění dosluhující „stánek“ na Ostende v moderní arénu, přinášíme v otázkách a odpovědích.

celý článek >>>

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

Vize a inspirace aneb jak (vkusné) by to mohlo být III.

V seriálu PN, který přináší inspirace možného rozvoje zeleně v Poděbradech, představujeme další 2 místa. Také ta by se mohla v budoucnu stát potvrzením, že Poděbrady mohou být ještě půvabnější.

celý článek >>>

My ze 4. B aneb když maturanti plesají

My ze 4. B aneb když maturanti plesají

Plesová sezona je v plném proudu a svůj večer plný emocí, smíchu a překvapení zažívají o těchto víkendech i poděbradští maturanti.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY