Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

 

Na začátku února se na poděbradském zámku a přilehlém okolí uskutečnil historicky první ročník Středočeského ekofestivalu (na snímcích), jednoho z největších českých regionálních festivalů s ekologickou tématikou.

 

ekofestival_1__

Akci pořádalo Ekocentrum Huslík pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje v prostorách zámecké auly, kina, městské knihovny a kavárny Kafíčko. Na návštěvníky byl připraven bohatý program s tématikou týkající se přírody a vztahů mezi ní a člověkem. „Stěžejní téma festivalu je životní prostředí a program je vytvořen tak, aby umožnil co nejširší skupině veřejnosti festival navštívit. Zároveň se věnujeme projekcím pro školy, které se konaly v dopoledních hodinách,“ okomentoval festivalový záměr organizátor akce Jakub Vaněk.

Motýláriium a Drumben

V sobotu 3. února 2018 se celým festivalovým dnem prolínalo téma zdravé krajiny. Po slavnostním zahájení si návštěvníci mohli poslechnout přednášku Marty Bryndové s názvem Živá zahrada, Ondřeje Sedláčka o motýlí rezervaci a Motýláriu nebo se dozvědět něco o přírodě ve městech z úst Luďka Hory.


Neděle se nesla v duchu motta „zero waste“ (život bez odpadů) a začínala přednáškou bloggerky Jany Karasové o tom, jak se dostala k životu bez odpadů, proč ji toto téma pohltilo a přidala i několik typů, jak s podobným způsobem života začít.

 

ekofestival_2Dalším bodem programu se stal workshop Agáty Hrůšové z blogu Kosmetika hrou, ve kterém si dobrovolníci vyzkoušeli smíchat domácí aviváž a vyměnili si mezi sebou typy a rady na výrobu domácích čisticích prostředků. Děti si přišly na své během dvouapůlhodinových bloků s názvem Drumben, ve kterých rozvíjely tvůrčí schopnosti hrou na speciální bubny.

Vytvoř si tričko

Během celého „ekologického“ víkendu prezentovaly v aule zámku své výrobky tematické stánky. Návštěvníci si mohli koupit třeba tuhé mýdlo, šampon, speciální látkové sáčky na potraviny, látkové tašky na nákupy, nechat si vytvořit ze starého trička novou tašku nebo si vlastnoručně vyrobit voskovaný ubrousek na svačinu.


Mimo auly program probíhal i v kině, kde se promítaly filmy z různých odvětví týkajících se ekologie a přístupu k ní. Na filmovém plátně Zámeckého biografu se v průběhu ekofestivalu vystřídalo na 45 filmových projekcí.

 

ekofestival_4__k„Víkendový program nás překvapil účastí milých lidí, kteří měli o danou problematiku zájem. Ohlasy všech byly pozitivní a to nás těší. Dopolední projekce pro školy byly obsazené téměř ihned po zveřejnění nabídky. Poptávka byla tak velká, že jsme museli ještě nějaká promítání doplnit. Trochu nás ale zklamala návštěvnost filmů promítaných ve večerních hodinách; snažili jsme se nabídnout průřez zajímavými tématy, která by mohla oslovit širší spektrum lidí. Věříme, že v příštích letech lidé nabídku více ocení a přijdou strávit pohodové večery s ekologicky laděnými filmy a s námi,“ zhodnotila víkendovou oslavu přírody přednášející a organizátorka festivalu Marta Bryndová.

 

 

 

 

 

Text a foto: Kateřina Vaněčková

(4. 2. 2018)


Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Konec nahrávání nových kupónů na Opencard

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskou dopravou ve Středočeském kraji v rámci Pražské integrované dopravy si již od 1. listopadu 2018 nemusí nahrávat nové dlouhodobé časové kupóny na kartu Opencard.

celý článek >>>

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Na kolejích už jen vlaky? Nadjezdy a podjezdy jsou v plánu i v Poděbradech

Rušení přejezdů a budování mimoúrovňových křížení. To je vize státního podniku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do následujících let. Také v Poděbradech mají železniční přejezdy postupně mizet. Vedení města, opozice i velká část veřejnosti jsou však proti.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Romana Schulze (ODS) a Radka Smejkala (Pro občany Poděbrad).

celý článek >>>

Poděbrady znají nové vedení města. Kontrolní výbor si ponechá koalice

Poděbrady znají nové vedení města. Kontrolní výbor si ponechá koalice

Ustavující zastupitelstvo, konané v poslední říjnový den, potvrdilo znění koaliční smlouvy a s ním spojené personální obsazení vedení města.

celý článek >>>

Partnerská smlouva s městem Vertou je podepsána

Partnerská smlouva s městem Vertou je podepsána

Koncem října zavítala do Poděbrad delegace z partnerského francouzského města Vertou, ležícího nedaleko známé metropole Nantes.

celý článek >>>

„I ve funkci starosty chci zůstat Jaroslavem Červinkou“

„I ve funkci starosty chci zůstat Jaroslavem Červinkou“

Na dosavadní politický vrchol své kariéry v komunální politice vyšplhal osmapadesátiletý Jaroslav Červinka. Bývalého odborného referenta stavebního úřadu a dlouholetého „šéfa“ Obecního úřadu v Dymokurech zvolilo 31. října 2018 zastupitelstvo města novým starostou Poděbrad.

celý článek >>>

Ani letos ne. Rekonstrukce Revoluční má začít nejdříve na jaře

Ani letos ne. Rekonstrukce Revoluční má začít nejdříve na jaře

Když v létě roku 2015 přislíbil bývalý středočeský hejtman Miloš Petera brzkou rekonstrukci Revoluční ulice, zřejmě ani on nečekal, že o tři roky později zůstane žižkovská dopravní tepna pracemi netknutá.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY