Středočeský ekofestival nabídl sondu do duše přírody

 

Na začátku února se na poděbradském zámku a přilehlém okolí uskutečnil historicky první ročník Středočeského ekofestivalu (na snímcích), jednoho z největších českých regionálních festivalů s ekologickou tématikou.

 

ekofestival_1__

Akci pořádalo Ekocentrum Huslík pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje v prostorách zámecké auly, kina, městské knihovny a kavárny Kafíčko. Na návštěvníky byl připraven bohatý program s tématikou týkající se přírody a vztahů mezi ní a člověkem. „Stěžejní téma festivalu je životní prostředí a program je vytvořen tak, aby umožnil co nejširší skupině veřejnosti festival navštívit. Zároveň se věnujeme projekcím pro školy, které se konaly v dopoledních hodinách,“ okomentoval festivalový záměr organizátor akce Jakub Vaněk.

Motýláriium a Drumben

V sobotu 3. února 2018 se celým festivalovým dnem prolínalo téma zdravé krajiny. Po slavnostním zahájení si návštěvníci mohli poslechnout přednášku Marty Bryndové s názvem Živá zahrada, Ondřeje Sedláčka o motýlí rezervaci a Motýláriu nebo se dozvědět něco o přírodě ve městech z úst Luďka Hory.


Neděle se nesla v duchu motta „zero waste“ (život bez odpadů) a začínala přednáškou bloggerky Jany Karasové o tom, jak se dostala k životu bez odpadů, proč ji toto téma pohltilo a přidala i několik typů, jak s podobným způsobem života začít.

 

ekofestival_2Dalším bodem programu se stal workshop Agáty Hrůšové z blogu Kosmetika hrou, ve kterém si dobrovolníci vyzkoušeli smíchat domácí aviváž a vyměnili si mezi sebou typy a rady na výrobu domácích čisticích prostředků. Děti si přišly na své během dvouapůlhodinových bloků s názvem Drumben, ve kterých rozvíjely tvůrčí schopnosti hrou na speciální bubny.

Vytvoř si tričko

Během celého „ekologického“ víkendu prezentovaly v aule zámku své výrobky tematické stánky. Návštěvníci si mohli koupit třeba tuhé mýdlo, šampon, speciální látkové sáčky na potraviny, látkové tašky na nákupy, nechat si vytvořit ze starého trička novou tašku nebo si vlastnoručně vyrobit voskovaný ubrousek na svačinu.


Mimo auly program probíhal i v kině, kde se promítaly filmy z různých odvětví týkajících se ekologie a přístupu k ní. Na filmovém plátně Zámeckého biografu se v průběhu ekofestivalu vystřídalo na 45 filmových projekcí.

 

ekofestival_4__k„Víkendový program nás překvapil účastí milých lidí, kteří měli o danou problematiku zájem. Ohlasy všech byly pozitivní a to nás těší. Dopolední projekce pro školy byly obsazené téměř ihned po zveřejnění nabídky. Poptávka byla tak velká, že jsme museli ještě nějaká promítání doplnit. Trochu nás ale zklamala návštěvnost filmů promítaných ve večerních hodinách; snažili jsme se nabídnout průřez zajímavými tématy, která by mohla oslovit širší spektrum lidí. Věříme, že v příštích letech lidé nabídku více ocení a přijdou strávit pohodové večery s ekologicky laděnými filmy a s námi,“ zhodnotila víkendovou oslavu přírody přednášející a organizátorka festivalu Marta Bryndová.

 

 

 

 

 

Text a foto: Kateřina Vaněčková

(4. 2. 2018)


Bitva o radnici vrcholí

Bitva o radnici vrcholí

Už za 14 dní rozhodnou občané Poděbrad o složení nového zastupitelstva a nepřímo i o nové hlavě města. Nejvyšší čas představit ty, kteří chtějí spravovat věci veřejné v polabských lázních.

celý článek >>>

Sokol z Poděbrad doletěl až do Polska

Sokol z Poděbrad doletěl až do Polska

Sokol stěhovavý, který byl 30. června vypuštěný v Poděbradech, dokázal doletět až do středního Polska. Momentálně se pohybuje u města Krzyworzeka.

celý článek >>>

Evoluce na dráze i v autobusech pokračuje

Evoluce na dráze i v autobusech pokračuje

Nedávné a na příští týdny plánované novinky na železnici potěší i poděbradské cestující.

celý článek >>>

Jubilejní desítka. Parkovací cyklověž u nádraží je otevřena

Jubilejní desítka. Parkovací cyklověž u nádraží je otevřena

Ve čtvrtek 30. 8. 2018, tak trochu symbolicky v den zahájení největší letošní turistické atrakce v Poděbradech – festivalu Soundtrack, byla v sousedství vlakového nádraží slavnostně otevřena parkovací cyklověž Biketower.

celý článek >>>

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Když se před lety léčil v místních lázních, mohl se při procházkách Poděbrady dosyta kochat zdejší architekturou. V té době jej jistě ani nenapadlo, že on sám bude jednou přispívat k tomu, aby i budoucí generace zde mohly obdivovat novodobé stavby. Životní cesty jsou však nepředvídatelné, a tak se z Milana Košaře stal před pár dny městský architekt.

celý článek >>>

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Za přítomnosti několika zastupitelů a také zájemců z řad veřejnosti byla na městském úřadě projednána prezentace Studie veřejného osvětlení města Poděbrady.

celý článek >>>

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

V pondělí 18. 6. se uskutečnila další ze série pravidelných obchůzek vedení města jednotlivými lokalitami Poděbrad. Tentokrát se účastníci blíže podívali na situaci panující v městské části Žižkov.

celý článek >>>

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Školní rok 2017/18 je už historií. Studenti a pedagogové vyměnili úmorný dril u kateder a náročné přípravy v kabinetech za vytoužený letní odpočinek a rekreaci mysli. Poděbradské noviny oslovily všechny ředitele poděbradských škol se dvěma prostými a explicitními otázkami.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY