ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

 

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 30. 11. 2018) nejvíce zaujala.


Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Milana Suchomela (Volba pro Poděbrady) a Miloše Mikolandu (Naše Poděbrady).

MILAN SUCHOMEL

suchomel_Můj úhel pohledu na jednání zastupitelstva 30. 11. 2018 je celkem jednoduchý. Na tomto mimořádném zasedání byla hlavním bodem realizace poptávky bankovního úvěru ve výši 50 milionů Kč na dofinancování akce „Stavební úpravy sportovní haly Poděbrady“ v rámci přípravy vyrovnaného rozpočtu města na rok 2019.


Dle mého názoru byl tento bod jednání seriózně připraven, o čemž svědčilo i jednoznačné hlasování, které odsouhlasilo přípravu veřejné zakázky za účelem zajištění bankovního úvěru až do výše 50 milionů Kč.


Všichni však věříme, že tento úvěr nebude nutné čerpat, a že se jedná vlastně o potřebu pro sestavení vyrovnaného rozpočtu v této chvíli, tedy v závěru roku 2018, a že konkrétní finanční naplnění rozpočtu města pro rok 2019 umožní realizovat výše jmenovanou akci bez úvěru.

MILOŠ MIKOLANDA

mikolandaMůj úhel pohledu na poslední mimořádné jednání městského zastupitelstva není pohodově adventní. Předpokládám však, že mi voliči nepropůjčili mandát proto, abych jim lhal. Poděbrady zdaleka nevzkvétají investovanou, bývalým starostou Langrem vymyšlenou, miliardou korun. Naopak, on a jeho dříve koaliční, nyní opoziční uskupení, město ošklivě zadlužili. Pokud bych si jako občan objednal zboží či služby, aniž bych měl na jejich úhradu, šlo by o podvod. Tak nějak to bylo s Langrovým podpisem smlouvy na rekonstrukci haly BIOS s rozpočtově nekrytými padesáti miliony korun. Nebylo to jen finanční kasino, ale také porušení zákona o rozpočtových pravidlech. Zatím nevíme, zda a v jaké výši mohly být některé prostředky použity také na různé předvolební taškařice.


Koalice pod vedením starosty Červinky pojala jednobodový program jednání zastupitelstva konstruktivně, bez jakýchkoli verbálních útoků či obviňování, s upřímnou snahou dluhový skandál rychle a bezbolestně vyřešit. Sanace této finanční havárie úvěrovým zajištěním je jedinou smysluplnou variantou pro sestavení vyrovnaného rozpočtu na rok 2019. Naše vstřícnost byla „po zásluze potrestána“ demagogickou rétorikou pana Langra, že nemáme zkušenosti se sestavováním rozpočtu a že se vlastně vůbec nic nestalo. Ani slůvko sebereflexe, natož omluvy.


„Zadlužili jsme je, samozřejmě jsme je zadlužili! Patří jim to, nemuseli do toho lízt, ha, ha, ha,“ byla doslovná reakce staronové zastupitelky a bývalé předsedkyně finančního výboru paní Veberové o přestávce jednání zastupitelstva předchozího. Kouzlo nechtěného, omylem nevypnutý mikrofon se záznamem tak v plné nahotě ukázal občanům skutečné myšlenkové pochody Langrovy party. Pro uspokojení vlastního ega, zhrzeného nenaplněnými ambicemi, jdou proti Poděbradům.   

Foto: archiv

(13. 12. 2018)


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY