Výsledky soutěže o návrh Jiřího náměstí

 

Město Poděbrady obdrželo v listopadu celkem 32 návrhů rekonstrukce Jiřího náměstí. Mezi nimi se objevilo 6 typů různých dopravních řešení. Většina autorů hledala cestu, jak propojit náměstí s řekou, což může být pro atraktivitu náměstí velmi přínosné.


vzualizace jirho namestiArchitektonická soutěž o návrh Jiřího náměstí v Poděbradech měla mezinárodní účast. Podle názoru nezávislé odborné poroty i zástupců vyhlašovatele byla velká část návrhů opravdu velmi kvalitních a inspirativních.

„Soutěž nám přinesla zcela nový pohled na možnou podobu náměstí, velkým přínosem byla i debata s oborníky nad řadou různorodých řešení," říkáLadislav Langr, starosta Poděbrad.

Návrhy posuzovali zástupci města i přizvaní nezávislí odborníci. Experti se vyjadřovali k dopravnímu řešení, zhodnocovali předpokládané investiční náklady i ohled na požadavky památkové péče. Porota se snažila nalézt optimální řešení, které respektuje historický kontext náměstí a zároveň přináší nové, vhodnější dopravní řešení a nekonzervuje současný stav.

„Hledali jsme taková řešení, za nimiž stojí autoři, kteří budou přemýšlet o všech vrstvách návrhu a budou jej schopni dopracovat dle požadavků investora a doporučení poroty," popisuje Petr Velička, předseda poroty.


Vítězem soutěže se stal invenční a městotvorný návrh autorské dvojice Alexandr Kotačka, Eva Pyková. Jedná se o kvalitní komplexní řešení veřejného prostoru i dopravy. Usměrňuje dopravu velkým oválným objezdem kolem celého náměstí. Byť může objíždění celého prostoru řidiče obtěžovat, vytváří podmínky pro plynulý průjezd. Dalším kladem je propojení náměstí s nábřežím. Detaily parteru, včetně výšky svítidel, jsou velmi dobře promyšleny.

Výstava a veřejná debata

Od 17.12.2015 si zájemci mohou prohlédnout všechny soutěžní návrhy na webových stránkách města Poděbrady.Veřejná výstava všech návrhů se slavnostním vyhlášením výsledků a podrobným představením oceněných návrhů se plánuje na leden,nebo únor2016. Nyní se zajišťují vhodné prostory.Veřejná debata o oceněných návrzích by se měla konat podle předběžných informací v lednu.

„Nezbytnou podmínkou pro realizaci návrhu je vypsání a následné získání vhodného dotačního titulu," upozornil starosta Langr. Pro případnou realizaci může být vybrán jen jeden z oceněných návrhů. Autoři budou městem vyzváni k účasti v jednacím řízení bez uveřejnění.

PŘEHLED OCENĚNÝCH A ODMĚNĚNÝCH NÁVRHŮ
1. cena: Ing. arch. Alexandr Kotačka, Ing. arch. Eva Pyková, Praha
2. cena: SCOB Arquitectura, Barcelona
3. cena: Linda Boušková, David Mikulášek, Brno
3. cena: Ing. Petr Novotný, PhD., Pardubice, Ing. Martin Píša, Poděbrady

Text: Ing. Markéta Kohoutová, organizátorka soutěže o návrh
Vizualizace: Alexandr Kotačka, Eva Pyková


První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Poděbrady mají zastoupení v radě Sdružení lázeňských míst

Sněm Sdružení lázeňských míst ČR se konal 30. ledna 2019 v sídle pražské agentury Czech Tourism. Na programu měl volby předsedy, členů rady a revizní komise pro následující období let 2018–2022.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY