Pomáhat a chránit – zloději a policajti

 

Se zloději jsem se setkal dvakrát. Poprvé to bylo v poděbradské sokolovně. Do vstupní haly opakovaně nahlédl cizí člověk, asi parťákovi dával echo, že je čistý vzduch. Pak zmizelo drahé kolo mé ženy přesto, že bylo zamknuté v kolostavu. Policie po čase případ odložila.


Podruhé jsem ponechal basu piv na dvorku a nějací mladíci překonali betonový plot a poněkud ho poškodili. Asi měli velkou žízeň. Má žena jednoho muže zahlédla a křičela na něj z okna: „Co to děláš? Hned to vrať!“ A mladík se kupodivu otočil a pivo vrátil. Byl to hromotluk a já jsem vetchý stařec.


Do třetice se nám ztratila kára, dvoukolák, kterou používáme na odvoz tříděného odpadu do kontejnerů a suchého listí ze stromů na kompost. Opět poškozený plot. Zase oznámení policii, důkladné šetření okolností a dlouho nic. Pak najednou policejní auto před domem, dva policisté se usmívají: „Tak jsme tu vaši káru asi našli.“ Ukázali mi její fotku: „Je to ona?“


Byla to ona. „Sedněte do našeho auta, jedeme tam, kde jsme ji našli.“ Jsme v okolí Čábelny, jedna odbočka z hlavní cesty vedla ke zchátralému plotu s několika dírami, kterými se dalo projít do prostoru, jenž mi ten večer připadal velice tajemný. V křoví, u plotu, byla zaparkovaná naše kára. „S jedním kolem?“ „Druhé vám přineseme během několika minut.“ Policisté zmizeli v jedné díře drátěného pletiva. Po chvíli jsem měl kolo v ruce. „Jak se dostanu s károu domů?“ „Do našeho auta se nevejde, ale požádáme městskou policii o pomoc. Oni mají větší vozidla. A vás odvezeme domů, abyste tu čekáním nenastydl.“ Už jsem se klepal zimou.


Doma jsem se nemohl dočkat. Čekání trvalo skoro hodinu a policisté se omlouvají: „Ani to větší auto nebylo dost velké, ale sehnali jsme to největší a káru máte tady.“ Když jsem ten den usínal, domyslel jsem si ze získaných informací tento příběh. Dva bezdomovci, kteří měli „svůj přechodný domov“ v opuštěné hale nedaleko Čábelny, šli kolem našeho domu a přes plot je vidět do naší zahrady a dvorku. Uviděli káru dvoukolák s košatinou naloženou suchým listím. „Ta kára by se nám hodila. Občas se potřebujeme přestěhovat a kára nám ulehčí život. Nemusíme náš majeteček přenášet v náručí. Tu klec s listím jim zde necháme. Ale – dírou v plotě kára neprojede. Co s tím? Necháme ji zde ve křoví a pro jistotu odmontujeme jedno kolo. S jedním kolem ji nikdo neodveze.“ Pánové bezdomovci, promiňte, ale tu káru mám už zase doma, protože ji moc potřebuji. A něco jsem se od vás naučil. Všechno pod zámek.


Večer v posteli mi bylo blaženě. Nejen pro vrácenou káru, ale měl jsem dobrý pocit, že jsem přistihl policii při pracovním výkonu podle sloganu: Pomáhat a chránit.


Hlídce poděbradské policie, která nechce být jmenována, upřímně děkuji. Poznal jsem dobré chlapy, kteří rádi dělají svoji těžkou, ale zajímavou práci (povídali jsme si o tom a ledacos jsem se dověděl). A v té práci vidí smysl svého života. Pomáhat a chránit.


Josef Bubeník

 


Cožpak jsme oslepli?

Cožpak jsme oslepli?

Neoslepli, ale léčba může být zdlouhavá a finančně náročná!

celý článek >>>

Stručný komentář k mé nominaci PhDr. Ladislava Langra na udělení čestné medaile při příležitosti oslav 100 let české státnosti

Stručný komentář k mé nominaci PhDr. Ladislava Langra na udělení čestné medaile při příležitosti oslav 100 let české státnosti

Až po vhození „anketního lístku“ 31. května do urny na poděbradském MěÚ jsem zjistil, že mnou uvedený Důvod nominace, rozvedený na zadní straně lístku, nebude zveřejněn a tedy se k „voličům“ nedostane.

celý článek >>>

Šiřitelé špatné nálady

Šiřitelé špatné nálady

Jsem rád, že jsou lidé jako paní Horová, která napsala článek v rubrice „Píšete nám“ s názvem „Cožpak jsme oslepli?“, vydaný v minulých PN na straně 4.

celý článek >>>

Potrefená husa nejvíc kejhá

Potrefená husa nejvíc kejhá

Zpravidla nejhlasitěji protestuje ten, koho se oprávněná kritika bezprostředně týká.

celý článek >>>

Cožpak jsme oslepli?

Cožpak jsme oslepli?

Přestěhovali jsme se z velkoměsta do Poděbrad před několika lety. Již dříve jsme sem rádi jezdili, a když jsme se rozhodli, že se odstěhujeme, zvolili jsme toto krásné místo. Líbí se zde nejen nám, ale i našim přátelům, kteří nás rádi navštěvují.

celý článek >>>

Co všechno se neudělalo

Co všechno se neudělalo

Radní města pan Lukavec reagoval na bonmot pana Káninského. Abych oba znesvářené pány rozsoudila, použila jsem koaliční program, který podepsalo hnutí Volba pro město a TOP 09. A tak jsem se podívala, co všechno se neudělalo.

celý článek >>>

Generel dopravy očima zastupitele Holase

Generel dopravy očima zastupitele Holase

V pondělí 14. května 2018 byl představen v zasedací místnosti poděbradského městského úřadu kompletní materiál ostravské firmy UDIMO, který si objednalo město Poděbrady na základě výsledků výběrového řízení a je nazván Generel dopravy.

celý článek >>>

Revitalizace bytových domů pokračuje

Revitalizace bytových domů pokračuje

Navazuji tímto na sérii článků informujících o vybraných činnostech realizovaných společností Městská realitní Poděbrady, a. s. V tomto článku bych vás rád informoval o činnosti naší společnosti v oblasti revitalizace bytových domů a doplnil tak neúplné informace pro ty ze čtenářů, jichž se naše činnost bezprostředně dotýká.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY